Hnojivo se aplikuje na povrch zeminy rozhozem a pak se mírně zapraví do půdy (např. ručním rytím). Produkt neobsahuje klíčivá semena plevelů. Kravský hnůj může obsahovat menší množství organické hmoty nehovězího původu (maximálně 15 %).Základní hnojení: 1,5 – 3 kg na 10 m2 před výsadbou. Vyhnojení skleníku: 2 – 4 kg na 10 m2 před výsadbou. Balkónové rostliny: 200 – 300 g na jeden 50 cm truhlík (k jiným velikostem truhlíku dávku přiměřeně upravíme) Růže a trvalky: 100 – 200 g na rostlinu.Určeno k základnímu hnojení před výsadbou rostlin (brambory, řepa, brukvovitá a plodová zelenina), k vyhnojení květinových záhonů a k přípravě půdy před výsadbou stromů a keřů. Hnojivo se aplikuje na povrch zeminy rozhozem a pak se mírně zapraví do půdy (ručním rytím apod.). Produkt neobsahuje klíčivá semena plevelů.
Jaké hnojivo použít na jaře : Pravidla pro jarní hnojení půdy
Použít můžete drůbeží trus, musí být zředěný kompostem nebo rašelinou. Ve zředěné podobě můžete použít i fekálie, ovčí, králičí nebo prasečí hnůj. Z průmyslových hnojiv používejte v jarních měsících startovací hnojiva nebo univerzální hnojiva.
Kdy hnojit granulovaným hnojivem
Použití: Hnojivo používáme především k základnímu hnojení před výsadbou zeleniny, rovněž je velmi vhodné pro vyhnojení květinových záhonů nebo při přípravě půdy před výsadbou stromů a keřů. Hnojivo se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy. Doba aplikace: na jaře před výsadbou rostlin a v průběhu vegetace.
Co hnojit granulovaným kravským hnojem : brambor, celeru, kapusty, zeli, květáku, plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek…), ale i okrasných zahradních rostlin (např. před výsadbou konifer).
Hnojivo se aplikuje na povrch zeminy rozhozem a pak se mírně zapraví do půdy. Hoštický kravský hnůj se obzvláště hodí ke hnojení zeleniny např. celeru, kapusty, zelí, květáku, plodové zeleniny, ale i okrasných zahradních rostlin.
Kdy na jaře hnojit trávník Při prvním jarním hnojení trávníku je nejdůležitější nezačínat moc brzy. Nejvhodnější doba k první aplikaci hnojiva je pozdní jaro, kdy už se trávník zbarví svěží zelení. Zkraje jara se tráva vzpamatovává po zimě a všechnu energii vynakládá na růst kořínků.
Čím hnojit jabloně na jaře
Již při sázení jabloně můžeme přidat do půdy draslík a fosfor. Tou nejjednodušší cestou je používání hnojiva NPK, které přidáváme do půdy na podzim a pak znovu na jaře. Důležité je také pravidelně přidávat do půdy humus, který obsahuje například koňský hnůj. O vysoce kvalitní hnojení se dobře postará i uleželý kompost.Nyní aplikujte chlévský hnůj. Na 1 m2 třeba dát cca 4 až 6 kg hnoje, přičemž ho okamžitě zaryjeme, ať z půdy zbytečně neuniká dusík. Do takto vyhnojené zahrady můžete vysadit brambory, pórek, rajčata, okurky, papriku, celer, košťáloviny kromě kedlubny, dýně, cukety či melouny.Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.
Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.
Kdy začít hnojit keře : Hnojení stromů a keřů
Můžete použít kvalitní kompost, hnůj či zelené hnojivo. Další možností je minerální hnojivo, názory na jejich použití jsou však sporné, jelikož může dojít k přehnojení. Obecně platí, že je vhodné hnojit 1× ročně – brzo na jaře, nebo na podzim.
Jak často hnojit hnojivem : Použijte 4x za rok dle článku o hnojení trávníku níže. Aplikovat samosebou můžete i zálivkou či postřikem.
Kdy na jaře hnojit
Hlavní sezónou pro hnojení je podzim, kdy vaší půdě nejvíce prospěje pomalu působící organické hnojivo – například čerstvá chlévská mrva. Ta se během zimy v půdě rozloží a do jara ji obohatí o důležité látky. Během zimy vám přijde vhod také močůvka, kterou lejte na sníh.
Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.Proč přírodně hnojit rajčata
Přírodní hnojení rajčat je klíčem ke zdravým a bohatě plodícím rostlinám. Kompost, vaječné skořápky a banánové slupky jsou výbornými zdroji živin, které podporují zdravý růst. Pamatujte na to, že každá rostlina je jedinečná a vyžaduje individuální přístup.
Kdy se Vápní zahrada : Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.