Kdy poprvé vysla kytice?
Kytice poprvé vyšla roku 1853, druhé rozšířené vydání 1861, třetí autor již připravoval k tisku, ale vyšlo až několik měsíců po jeho smrti. České pohádky Erben uveřejňoval jednotlivě od roku 1844, souborně poprvé vyšly až posmrtně 1905 péčí Václava Tilleho.Kytice je sbírka třinácti balad, kterou Erben psal již od roku 1834, ale vydána byla až v roce 1853. Prvně byla vydána pod jménem Kytice z pověstí národních a Erben se v ní nechal inspirovat lidovou slovesností.Nejvíce se mi líbila báseň Svatební košile. Je to jedna z mála básní, která skončí dobře.

V jakém období psal Erben :

Karel Jaromír Erben
Alma mater gymnázium Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Období 19. století
Témata ústní lidová slovesnost, archivnictví, sběratelství, literární tvorba, poezie, překlad a překlady z ruštiny
Literární hnutí České národní obrození

Kdy byla natočena Kytice

Natáčení filmu Kytice proběhlo od jara roku 1999 do zimy roku 2000.

Kdo vydal kytici : Sbírku Kytice z pověstí národních vydal poprvé roku 1853 pražský nakladatel Jaroslav Pospíšil. Sbírka obsahovala 12 básní a nebyla ilustrována. Druhé vydání z roku 1861 (opět nakladatel Jaroslav Pospíšil) bylo rozšířeno o baladu Lilie (a také oddíl Písně).

21. listopadu 1870, PrahaKarel Jaromír Erben / Úmrtí

Karel Jaromír Erben (* 7.11.1811 Miletín, † 21.11.1870 Praha) byl významným sběratel lidové slovesnosti, kterou přenášel do literatury, vydavatel folklórních textů, starých literárních památek a archivních dokumentů, překladatel a básník.

Počet květin na pohřeb má být podle pověr vždy sudý. Říká se, že sudý počet květin má zahnat osamělost mrtvých, kterým chybí spřízněná duše do páru. Lichý počet květin, konkrétně jednu bílou růži, nosíme na pohřeb mladého člověka jako symbol mladého života, který vyhasl příliš brzy.

Jaký rým je v kytici

Kytice obsahuje šest slok po čtyřech verších s využitím střídavého rýmu (abab). Počet slabik se v jednotlivých verších pravidelně střídá.Kytice obsahuje 13 balad – Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Štědrý den, Holoubek, Záhořovo lože, Vodník, Vrba, Lilie, Dceřina kletba, Věštkyně. Děj v této baladě je o tom, kde zemřela matka, po které zůstali sirotci. Každé ráno navštěvovali její hrob.Sbírku Kytice z pověstí národních vydal poprvé roku 1853 pražský nakladatel Jaroslav Pospíšil. Sbírka obsahovala 12 básní a nebyla ilustrována. Druhé vydání z roku 1861 (opět nakladatel Jaroslav Pospíšil) bylo rozšířeno o baladu Lilie (a také oddíl Písně).

Ačkoli byl Karel Jaromír Erben tělesně slabý a prakticky od dětství se potýkal s plicním onemocněním, zůstal aktivní až do podzimu 1870, kdy 21. listopadu podlehl v domě U Tří tykví na Starém Městě žloutence.

Proč se dílo jmenuje Kytice : Hlavním důvodem, proč nesla celá sbírka stejnojmenný název jako její úvodní báseň, byl její metaforický význam, a to „Sbírka je prý uvita „ve skrovnou kytici“ z květů mateřídoušky, vyrostlé na matčině hrobě.

Co sbíral KJ Erben : Karel Jaromír Erben sbíral i lidové pohádky a pokusil se o vydání jakousi slovanskou čítanku „Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních“ (1865), kterou vydal znovu ve zkrácené podobě r. 1869 „Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských“.

Kolik je povidek v kytici

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Rodný dům Karla Jaromíra Erbena

Rodný domek Karla Jaromíra Erbena
Výstavba 1846
Stavebník František Chmelík z Mlázovic
Poloha
Adresa Barbory Linkové 142, Miletín, Miletín, Česko

Smuteční kytice na hrob

Tyto smuteční vazby jsou určeny k umístění na hrob na závěr obřadu. Často se kytice skládají s trvanlivějších druhů rostlin a případně i z umělých květin. Položením kytice na hrob vyjádřujeme smutek a soustrast. Tyto vazby zdobí hrob ještě několik týdnů po pohřbu.

Co znamenají 4 růže : 2 růže – Pokud nevěříte na pověry o sudém počtu květin, pak vyjadřuje hlubokou lásku. 3 růže – „Miluji Tě k zbláznění." 4 růže – „Nic nás nerozdělí." 5 růží – „Jsi pro mě výjimečná a proto tě miluji."