Přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává podle § 136 odst. 1 daňového řádu nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2023 je do 2. 4. 2024.Lhůta pro podání daňového přiznání v elektronické podobě je o měsíc delší, tedy do čtvrtka 2. května 2024.Daňové přiznání musíte podat a daň zaplatit do konce dubna, pokud jde o elektronické podání. Kdybyste daňové přiznání podávali poštou či osobně na finančním úřadě, platí pro vás termín do 1. dubna.
Kdy nemusí OSVČ podávat daňové přiznání : Od povinnosti podávat daňové přiznání jsou osvobozeny pouze ty OSVČ, které byly po celý rok 2023 přihlášeny k paušální dani a neměly jiné příjmy. Druhou výjimkou jsou OSVČ, jejichž příjmy za rok 2023 nepřesáhly 50 000 Kč a zároveň nevykazují daňovou ztrátu.
Co když zapomenu podat daňové přiznání
Pětidenní zpoždění je tolerováno a žádný postih vám tak nehrozí. Poté ale o výši vaší pokuty rozhoduje to, zda daňové přiznání odevzdáte pozdě, nebo vůbec a do schránky vám tak přistane upomínka od finančního úřadu. Za pozdní odevzdání čekejte pokutu, a to 0,05 % z vypočtené daně za každý den prodlení.
Jak podat daňové přiznání živnostník : Jako OSVČ vám vzniká povinnost podat daňové přiznání výhradně elektronicky. Přiznání můžete podat například prostřednictvím online formuláře Daň z příjmů fyzických osob – od roku 2021 včetně, který obsahuje vysvětlivky k jednotlivým řádkům, umožňuje před odesláním formulář zkontrolovat, stáhnout si .
Lhůta pro podání oznámení o osvobozených příjmech se shoduje se lhůtou pro podání přiznání k dani z příjmů. Podává se tedy stejně jako daňové přiznání do 2. dubna 2024 a elektronicky o měsíc později do 2. května 2024.
Lhůta pro podání dodatečného přiznání je do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém daňový subjekt zjistil, že tato povinnost vzniká. Dodatečná daň je splatná ve stejné lhůtě. Příklad: Daňový subjekt zjistil 15.5.2023, že v roce 2023 zaúčtoval výnos, který souvisí s rokem 2022.
Jak podat daňové přiznání elektronicky OSVČ
Podání daňového přiznání prostřednictvím datové schránky
Nejprve je potřeba se přihlásit do datové schránky na portálu mojedatovaschranka.cz. Po přihlášení klikněte na Napsat zprávu a vyberete příslušný finanční úřad, vyplníte předmět datové (např. Podání daňového přiznání za rok 2022).Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.Daňové přiznání OSVČ
Stejně tak máte povinnost podat daňové přiznání, i když jste samostatně výdělečnou činnost vykonávali jen část roku. Pozor – existuje jediná výjimka – jestliže vaše roční příjmy (nikoliv zisk) z podnikání na hlavní činnost nepřesáhly částku 50 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte.
pokutu za nepodání daňového přiznání – minimálně 500 Kč, pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, pokutu za opožděné zaplacení daně – z repo sazby ČNB zvýšené o 14 % je vypočítáván úrok z prodlení za každý den, pokutu za nižší přiznání daně – v tomto ohledu na vás čeká platba ve výši 20 % z doměřené daně finančním úřadem.
Co se stane kdyz nedám daňové přiznání : Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Stejný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas. Z nedávné novely daňového řádu nicméně vyplývá, že Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.
Co je potřeba k daňovému přiznání OSVČ : K daňovému přiznání budete potřebovat součet příjmů/plateb, které skutečně přišly na váš bankovní účet nebo jste je dostali zaplacené v roce 2023 v hotovosti. Dále doložíte buď skutečné výdaje nebo výdaj vypočítaný procentem z příjmů, který se k vašemu podnikání vztahuje.
Jak poslat daňové přiznání přes datovou schránku 2024
Použití on-line formuláře je velmi snadné. Najdete ho na daňovém portálu Moje daně. Ve složce Elektronické formuláře si vyberete formulář Daňové přiznání pro fyzické osoby a vyplníte jej podle instrukcí (můžete použít průvodce). Před odesláním jej uložíte jako Soubor pro odeslání prostřednictvím datové schránky.
Pětidenní zpoždění je tolerováno a žádný postih vám tak nehrozí. Poté ale o výši vaší pokuty rozhoduje to, zda daňové přiznání odevzdáte pozdě, nebo vůbec a do schránky vám tak přistane upomínka od finančního úřadu. Za pozdní odevzdání čekejte pokutu, a to 0,05 % z vypočtené daně za každý den prodlení.Jaké jsou sankce za pozdě podané daňové přiznání Výpočet pokuty za pozdní podání přiznání se podle daňového řádu provádí tak, že sankce za pozdní podání přiznání je: 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, nejvýš 5 % daně, 0,05 % stanoveného daňového odpočtu za každý den prodlení, nejvýš 5 % daňového odpočtu.
Jak udělat daňové přiznání elektronicky : Nejprve je potřeba se přihlásit do datové schránky na portálu mojedatovaschranka.cz. Po přihlášení klikněte na Napsat zprávu a vyberete příslušný finanční úřad, vyplníte předmět datové (např. Podání daňového přiznání za rok 2022).