Kdy plodí ořech?
Vlašské ořechy rostou na ořešáku přibližně od čtvrtého roku u roubovanců a od 12 let u semenáčů. Plody jsou na stromě obaleny do ochranné vrstvy, ve které dozrávají.Ořech je světle hnědé barvy a je velmi chutný. Strom plodí až ve věku cca 15 let.Ořešák královský se množí semeny, a pro zachování charakteristických vlastností odrůd je časté roubování na semenáče ořešáku vlašského nebo i ořešáku černého.

Kdy řezat ořešák : Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Kdy se může porazit ořech

Ořešák má poměrně měkké dřevo a tak jej silnější vítr může poškodit. Pokud se stal rizikem, tak je potřeba se ho zbavit a ideálně to udělat co nejdříve. V drtivé většině případů je jako správné období pro jakékoliv kácení určeno mimo takzvané vegetační období neboli především mimo měsíce intenzivního růstu a bujení.

Kdy se roubuje ořešák : Roubujeme vždy od konce listopadu do konce února, avšak rouby je nutno dodat NEJPOZDĚJI do konce ledna. Ideálně začátkem prosince. Pokud nespěcháte na naroubování Vašeho stromu, je vhodné Váš strom připravit na samotné odebrání roubů.

Stromy jehličnaté rostoucí mimo les, kácíme také výhradně v době vegetačního klidu (od 1. listopadu do 31. března), probíhá bez povolení jen v případě že strom má ve 130 cm nad zemí obvod do 80 cm, pokud má strom obvod větší, musíte žádat příslušný úřad o povolení ke kácení dřevin mimo les.

Květ. Kvete od konce jara do začátku léta. Samčí a samičí květy vyrůstají odděleně na téže rostlině.

Kdy se roubuje ořech

Záchrana a ochrana stromů Roubujeme pro zahrádkaře i krajové odrůdy ořešáků anebo jejich vlastní zaslané rouby ze stromů, které chtějí zachránit. Roubujeme vždy od konce listopadu do konce února, avšak rouby je nutno dodat NEJPOZDĚJI do konce ledna. Ideálně začátkem prosince.Pokud je ořech neoloupaný, namočíme ho do vody a poté rukama sundáme slupku. Plody uklidíme do ledničky na 3–4 měsíce. Poté je můžeme zasadit do zvlhlé země do hloubky 30–60 cm. Tam ořechy necháme vyklíčit pod vrstvami mulče, listí a písku.Ze zeleniny můžete bez problémů pod ořechem pěstovat cibuli, řepu, mrkev, petržel, fazole i kukuřici. Co se týká ovoce, tak blízkosti ořechů tolerují třešeň, nektarinka, švestka, broskev, rybíz, ostružiny, melouny.

Nejlepší doba na jejich sklizeň je ve chvíli, kdy dozrávají. To poznáte podle zeleného pouzdra plodů, které postupně hnědne a praská. V tuto dobu se ořechy mnohdy samy uvolní a padají na zem. Vždy záleží na druhu ořechu, ale obecně to bývá v době od září do října, některé odrůdy se sklízejí až po prvních mrazech.

Kdy není třeba povolení ke kácení dřevin : Pokud pozemky nevlastníte nebo je jen spoluvlastníte, je nutné vždy mít souhlas vlastníka či spoluvlastníka. O povolení nemusíte žádat v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí.

Kdy můžu pokácet ořech : Ořešák má poměrně měkké dřevo a tak jej silnější vítr může poškodit. Pokud se stal rizikem, tak je potřeba se ho zbavit a ideálně to udělat co nejdříve. V drtivé většině případů je jako správné období pro jakékoliv kácení určeno mimo takzvané vegetační období neboli především mimo měsíce intenzivního růstu a bujení.

Jak vypadá květ ořešáku

Samčí a samičí květy vyrůstají odděleně na téže rostlině. Samčí květy s třemi okvětními lístky a s mnoha tyčinkami vyrůstají v typických jehnědách a jsou žlutozelené. Z přisedlých samičích 2četných květů se vyvíjí plod – oříšek. Velikost pylového zrna: 40–43 µm.

Pokud je ořech neoloupaný, namočíme ho do vody a poté rukama sundáme slupku. Plody uklidíme do ledničky na 3–4 měsíce. Poté je můžeme zasadit do zvlhlé země do hloubky 30–60 cm. Tam ořechy necháme vyklíčit pod vrstvami mulče, listí a písku.Ze zelenin se v posledních letech nejčastěji roubují okurky, melouny, nověji i papriky a rajčata. Roubování okurek však není novinka. Tento způsob pěstování se používá hlavně jako ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Roubováním zamezíme fusariovému vadnutí a jiným nemocem kořenového krčku a kořenů.

Proč pod ořechem nic neroste : Pod ořechem roste jen málo rostlin, protože si ořech chrání své území speciálními látkami.