Kdy přilétají skřivani?
Přilétá až na přelomu února a března, kdy je již možné nalézt první potravu a pominou ty největší mrazy. Pranostika pravděpodobně vznikla na základě záměny skřivana lesního a podobného, dnes již velmi vzácného chocholouše obecného. Ten u nás přezimuje a prozpěvuje si opravdu již v zimě.V půlce února přilétli první skřivani a špačci, ornitologové už ale pozorovali i několik čápů, kteří přilétají až v půlce března. S prvním březnovým dnem začínají návrat ptáků do České republiky bedlivě sledovat. Už v půlce února se navrátili ptáci, kteří zimovali ve Středomoří a na jihu Evropy.V únoru se vrací skřivani, špačci a čejky, v březnu čápi, konipasi, drozdi, holubi hřivnáči, strnadi či červenky. V dubnu přilétají zpět vlaštovky a jiřičky či pěnice. V květnu jsou to poslední tažní ptáci jako například ťuhýci či rorýsi.

Kdy přilétají ptáci : V březnu začíná ptačí migrace ve velkém

První ptačí poslové jara se v Česku objevují už v únoru, kdy z Afriky přilétají husy velké. Ale teprve březen je měsícem, kdy ptačí migrace začíná opravdu ve velkém. To se k nám dostávají především ptačí druhy, které míří z oblasti Středozemního moře.

Kde zimuje Skřivan

Hnízdí ve většině Evropy, na Blízkém východě a v severní Africe. Částečně tažný, zimuje v západní Evropě a Středomoří.

Jak poznat skřivana : Uléhají do postele dřív a zvládnou i dřív vstávat, aniž by jim to dělalo jakýkoliv problém. Mají spoustu energie, někteří si před prací stihnou třeba zaběhat a připravit si vydatnou snídani.

V březnu se objevují drozdi zpěvní (Západní Evropa), budníčci menší a čápi – nejprve čápi černí a poté čápi bílí (Afrika). Na konci března a během dubna přilétají např. vlaštovky obecné (Jižní Afrika), jiřičky obecné, pěnice černohlavé, slavíci obecní (Afrika) a rákosníci.

Špaček obecný je na našem území tažným druhem. Většina našich špačků zimuje v mediteránu od Itálie po Portugalsko a v severní Africe. Jejich zimoviště tedy neleží příliš daleko.

Co mohou dělat ptáci v zimě

Přes zimu zde zůstávají především druhy, které se živí semeny nebo rostlinnou potravou, která je více dostupná. I přesto je někdy složité v tuhých mrazem najít pod kůrou nebo v zamrzlé krajině potravu. Pokud se tedy rozhodneme ptákům pomoci, stačí na parapet okna, balkon či zahradu umístit krmítko.V obchodech prodávané směsi pro zimní přikrmování ptáků obsahují různé druhy semen, ale část z nich zůstává v krmítcích nevyužita. Proto je lepší použít pouze semena slunečnice a občas přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů.Rorýsi v letu nejenom loví, ale ve vzduchu se také páří, odpočívají a dokonce i spí. Pevnou půdu pod nohama potřebují vlastně jen pro hnízdění.

V březnu se objevují drozdi zpěvní (Západní Evropa), budníčci menší a čápi – nejprve čápi černí a poté čápi bílí (Afrika). Na konci března a během dubna přilétají např. vlaštovky obecné (Jižní Afrika), jiřičky obecné, pěnice černohlavé, slavíci obecní (Afrika) a rákosníci.

Čím se živí Skřivan : V našich podmínkách je nejhojnější v pestré mozaice zemědělských kultur ale vyskytuje se také na loukách a pastvinách až do nadmořské výšky 1550 m n.m nebo na výsypkách po těžbě. V hnízdním období se skřivani živí zejména bezobratlými, ve zbytku roku převažuje rostlinná strava, zejména semena a zelené části rostlin.

Co dělá Skřivan : Skřivan chodí spát brzy a dříve také vstává. Se vstáváním nemívá problém, protože usíná zpravidla před půlnocí a díky tomu má také více energie. Dává si záležet na bohaté snídani, protože ví, že zdravé jídlo nakopne metabolismus. Dopoledne bývá skřivan velmi produktivní a práce mu jde i dobře od ruky.

Co dělat když vypadne ptáče z hnízda

Nejste-li si jistí, zda ptáče, které jste našli, nějakou pomoc potřebuje, vždy volejte odborníky v záchranné stanici a situaci jim popište. Zbytečné zásahy do života zvířat totiž mnoho užitku nepřinesou a naopak nechat na zemi umírat živého tvora, jemuž by pomohl jednoduchý úkon, je smutné.

Vlaštovky odlétají o něco dříve, většina již v první polovině září. Jiřičky převážně v druhé polovině září a někdy se zdrží až do začátku října. To záleží na počasí a také na tom, kdy jejich hnízda opustí poslední mláďata.Špaček je o něco málo menší než kos, je také tmavý ale až s nádechem do tmavě zelené, kovově lesklé barvy. Je většinou tažný, zpět se však vrací již na přelomu února a března.

Kde přezimují špačci : Naši špačci zimují v západním Středomoří (jen výjimečně přezimují menší hejnka i u nás), kam odlétají v září až listopadu a vracejí se koncem února a v březnu.