Zálivka. Mucholapka podivná je vlhkomilný druh a proto ji pěstujte po celé období vegetace tak, že necháte květináče s rostlinami stát ve vodě. Vody by mělo být 1 – 2 cm. V zimě potom substrát udržujte pouze mírně vlhký.Mucholapka je jednoduchý, ale stále nejúčinnější způsob, jak se zbavit much v interiéru. Výhodou je dlouhá účinnost, kvalitní mucholapky vydrží až několik týdnů.Nejčastěji se používá vločkové krmivo, které se rozmělní na prášek a následně se rostliny posypou. Můžete použít i třeba gammarus (sušené larvy). Tento způsob hnojení lze použít jen pro rostliny, které nepotřebují hýbající se kořit (tzn. že tím nedokážete hnojit mucholapku podivnou a bublinatky).
Jak zachránit Mucholapku : “ Příliš mnoho zeminy masožravky nepotřebují. Do rašeliny můžete přimíchat keramzit, aby se zemina provzdušnila. I to je pro masožravé rostliny důležité.
Jak přesadit Mucholapku
Při přesazování odstraníme staré kořeny a zdužnatělou část vsadíme do vyhloubené jamky. Dbáme přitom, aby střed listové růžice zůstal v úrovni substrátu – přílišné "utopení" či naopak zasazení nedostatečně hluboko může vést ke zpomalení růstu nebo v horších případech k úhynu rostliny.
Jak množit mucholapky : Rostliny můžeme množit buď vegetativně, nebo generativně přes semena. Nejsnadnějšími způsoby vegetativního rozmnožování je dělení trsů a "dopiplávání" drobných rostlinek, které vytvářejí některé dospělé rostliny na květních stvolech.
Teplota: Běžná pokojová teplota, rostlinám vyhovuje letnění venku. Na zimu je nutné omezit teplotu na 5-10 °C. Substrát: Čistá vláknitá rašelina s křemičitým pískem nebo perlitem v poměru 2 : 1. Vzdušná vlhkost: Mají rády čerstvý vzduch, není vhodné rostliny dávat do skleněných koulí nebo paludárií.
Mucholapka je rovněž typický vlhkomilný druh – po celé období vegetace je možno nechát stát květináče v podmisce s vodou. V zimním období pak udržujeme substrát jen mírně vlhký, přičemž je žádoucí snížit teplotu na hodnoty okolo 10°C.
Jak rozmnožit Mucholapku podivnou
Rostliny můžeme množit buď vegetativně, nebo generativně přes semena. Nejsnadnějšími způsoby vegetativního rozmnožování je dělení trsů a "dopiplávání" drobných rostlinek, které vytvářejí některé dospělé rostliny na květních stvolech.Na živiny mucholapka není náročná a nedoporučuje se jí přihnojovat žádnými hnojivy. Naopak je důležité zajistit rostlině pravidelnou zálivku tak, aby byl substrát stále vlhký. Zálivku omezte pouze v zimě.Přesazování masožravých rostlin
Tyto rostliny je třeba přesazovat každoročně, pokud je ale nádoba předimenzovaná, pak jednou za 2 až 3 roky. Především jde o kvalitu substrátu a používané zálivkové vody. Jestliže substrát změní barvu a nebo zapáchá, určitě je třeba přesadit!
Teplota: Běžná pokojová teplota, rostlinám vyhovuje letnění venku. Na zimu je nutné omezit teplotu na 5-10 °C. Substrát: Čistá vláknitá rašelina s křemičitým pískem nebo perlitem v poměru 2 : 1. Vzdušná vlhkost: Mají rády čerstvý vzduch, není vhodné rostliny dávat do skleněných koulí nebo paludárií.
Čím zalévat masožravky : Po vyschnutí vody v misce ji musíme rostlinám ihned dodat, jelikož vyschnutí substrátu bývá fatální. Při rosení i zalévání masožravek je dobré brát v potaz také tvrdost vody. Masožravky preferují měkkou, nejlépe dešťovou vodu. Můžete je však zalévat také vodou destilovanou či převařenou v rychlovarné konvici.
Jak často zalévat masožravky : Pro tyto druhy použijte k pěstování vysoké podmisky a rostliny zalévejte třeba jednou měsíčně až po okraj. Vodní hladina bude přirozeně kolísat, což jim dělá dobře. Správné zalévání je klíčem ke krásným rostlinám. Proto je nepodceňujte a snažte se používat kvalitní vodu a dodržovat vlhkostní nároky jednotlivých druhů.
Jak se starat o Mucholapku podivnou
semínka se vysévají na povrch vlhké rašeliny (nezasypávat zeminou!). Výsev udržujeme stále vlhký (květináček obalíme např igelitovým sáčkem) při teplotě okolo 25°C na světlém místě. Rostlinky vyklíčí za cca 2 – 4 týdny. Po dvou měsících je přepikýrujeme do květináčků a pěstujeme jako dospělé rostliny.