Kdy přesadit myrtu?
od jara do podzimu, nemá rostlina na teplotu žádné zvláštní požadavky. Vyhovující pro růst je střední teplota mezi 12 až 20 °C. Při pěstování v příliš vysoké teplotě hrozí opad listí.Na jaře, až pomine hrozba velkých mrazů, můžete vaši levanduli ostříhat hlubším řezem až do dřevnaté části rostliny. Střih musíme provést v brzkém jaru, v době, kdy začíná vegetační období, tak aby nám krásně obrazila.Myrta Japonská – Cuphea hyssopifolia

  • I jako pokojovou bonsaj ji můžeme pěstovat venku.
  • Mladým rostlinám vyhovují lehčí půdy, starším jílovité těžší, můžeme použít klasický substrát pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny, kompostu, listovky a písku.
  • Ze škůdců u myrty nejčastěji najdeme třásněnky, mšice, svilušky.

Čím hnojit Myrtu : Během růstového období potřebuje myrta mnoho vody, zaléváme vodou měkkou, nejlépe dešťovou. Náhlým opadáním listů reaguje rostlina na nadbytek vody nebo naopak na úplné vyschnutí kořenového balu. Přihnojujeme jednou týdně běžným tekutým hnojivem. Mladé rostliny potřebují zeminu lehčí, starší pak jílovitou – těžší.

Jak přesadit Myrtu

Na jaře myrta ocení přesazení do většího květináče.

Mladší rostliny přesazujte každoročně, starším postačí přesazení jednou za 2 – 3 roky. Při přesazování nezapomeňte dát na dno květináře vrstvu hrubého písku či kamínků jako drenáž, aby mohla voda dobře odtékat.

Jak dlouho vydrží myrta : Naše nejstarší kokedamy mají i 10 let. Pokud se o kokedamu naší výroby dobře staráte, nenecháváte bal příliš dlouho ve vodě rozmočit a doplňujete občas rostlině živiny přidáním hnojiva do zálivky, pak vám kokedama vydrží roky.

Tvarovací řez provádíme v dubnu, během růstu pak můžeme průběžně zaštipovat nové výhonky, myrta díky tomu zhoustne. Naopak však nepokvete tak bohatě. Myrtu si snadno namnožíme řízky z mateřské rostliny, ideálně na konci června.

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Jak se starat o Myrtu v květináči

Myrta je citlivá na přeschnutí, proto ji zalévejte dobře odstátou vodou (nejlépe dešťovou) v takových intervalech, aby zemina v květináči nikdy zcela nevyschla. Po úplném vyschnutí substrátu by došlo k rychlému oschnutí a opadání listů. Opadání listů hrozí také při pěstování v příliš vysoké teplotě.Rostlinka myrta neodmyslitelně patří na klopy ženichova saka a svatebčanů, bez ní si většina z nás svatbu ani nedovede představit. Je to jedna z krásných tradic, která svatebčany zdobí a která se uchovala až do současnosti. Připíná se na levou stranu svobodným.Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Jak uvázat mašličku na Myrtu : První na řadě je vrchní mašlička

Stuhu provlékněte pod stuhou, co vede šikmo. Stuhu obtočte kolem druhého špendlíku vpravo nahoře a vlevo dole si ji přidržte prstem. Všechny stužky se vám překříží ve středu, kde je spojte špendlíkem. Pozor, ať se vám nepřekroutí.

Na jakou stranu se připíná myrta : Klasická myrta je symbolem čistoty, nevinnosti, hojnosti, dobrého zdraví, věčné lásky či manželství. Dle tradice se svobodným svatebčanům myrta připíná na levou stranu, a ženatým či vdaným na stranu pravou.

Na co jsou svatební Vyvazky

Svatební vývazky nebo voničky jsou dlouholetá svatební tradice a hlavně slouží k tomu, aby se hosté poznali že patří k dané svatbě, nejvíce je ocení při velkých svatbách kdy se všichni hosté vzájemně neznají. Dřívejší podoba než se začali používat vývazky které vidíte v dnešní době byla pouze myrta ovázaná mašličkou.

Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Čím hnojit zahradu na jaře : Například kompost, hnůj, nebo kostní mouč, jsou dobré volby. Kompost je velmi vhodný, protože obsahuje mnoho mikroorganismů, které pomáhají udržovat zdravou půdu a pomáhají s rozkladem organické hmoty. Hnůj zvířat obsahuje mnoho živin, ale může být příliš silný, takže ho používejte s opatrností a v malých dávkách.