Kdy přebarvuje starý srnec?
Ve volné přírodě se dožívá srnec obvykle 10 let, vzácněji i více – asi 15 nebo 17 let. Přirozeným nepřítelem je liška, která ale útočí jen na mláďata, dospělé srnce ohrožuje pouze vlk nebo rys ostrovid. Ojediněle se mohou srnčata stát kořistí orla skalního.Lýčí se srnci zbavují v červnu (tzv. vytloukání) tak, že si parohy otírají o stromy a keře. Parohy shazují po říji – od října do prosince. Takový cyklus se opakuje každý rok.Starší, dospělejší srnci mají zavalitější postavu, silnější krk s hlavou nesenou níže, zarputilý pohled a mimo říje bývají většinou sami. Na pastvu vycházejí vždy později a to až po prozkoumání širokého okolí.

Kdy srnčí shazují paroží : Zřejmě dochází k pomalejšímu rozrušení horní části kosti pučnice umožňujícího shození parůžků a termíny oproti obvyklému datu shazování jsou o 2 až 3 týdny později. Podle víceletých zkušeností z MS Vítějeves pak staří srnci ve věku 8 až 10 let shazují nejdříve od 20. do 30. října, srnci 5 až 6letí až okolo 15.

Kdy Prebarvuje Stary srnec

Na jaře se tato zvěř pomalu přebarvuje, bývá to v květnu až červnu. Více se přebarvují mladí jedinci. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší.

Proč srnčí štěkají : Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků. Zpracováno podle časopisu Jäger 4/2006, Rš a red.

že podle doby, kdy srnec parůžky vytlouká, se dá dosti spolehlivě odhadnout jeho věk. Staří srnci podle těchto zakořeněných pravidel a zákonitostí vytloukají jako první a mladí jako poslední.

V květnu až červnu rodí srna mládě, nejčastěji pouze jedno. Toto období je velice kritické. Narození srnčat koliduje s termínem sečí, které probíhají na všech zemědělských plochách.

Jak často se shazuje paroží

Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara. Tento periodicky probíhající cyklus nemá u vývojově výše postavených živočichů obdoby.Teritoria srnci označují hlavně na jaře a v létě až do říje. Bekat může srnčí i při onemocnění. Např. někdy může při napadení vzteklinou vyrážet neustále varovné bekání.V této oblasti se dělá nejvíce chyb zejména při jarním přebarvování. Mladí nadějní srnci, kteří ještě nejsou přebarveni, se mohou jevit jako starší kusy. Srnčí zvěř začíná přebarvovat nejprve na hlavě, předních bězích a následně na bedrech a hřbetu. Více informací o srnčí zvěři si můžete přečíst ZDE.

Kdy vábit Srnčí říji očekáváme přibližně na rozhraní července a srpna, údaj je to jen orientační, ovlivňují ho počasí či nadmořská výška příslušné oblasti. Zvláště v letošním abnormálně teplém roce, kdy je v přírodě v podstatě vše dříve, lze i předpokládat vliv na průběh srnčí říje.

Co dělá Srnka v zimě : Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.

Proč myslivci piji levou rukou : Pravděpodobně tento zvyk vznikl z potřeby držet v silnější ruce, teda pravé, koňské otěže nebo vodítka loveckých psů. Jediná možnost byla tedy připít na úspěch rukou levou. Tvrdí se taky, že to bylo proto, že levá část, tedy ta co je blíže k srdci, je významnější a upřímnější.

Kdy Přebarvuje srnčí zvěř

Jarní přebarvování probíha poměrně rychle, nejčastěji v druhé polovině května, přičemž starší jedinci a plné srny přebarvují později, podzimní je pozvolnější a probíhá v druhé polovině září a v říjnu. Včasné rychlé přebarvování je ukazatelem dobré kondice a zdravotního stavu zvěře.

Na jaře se tato zvěř pomalu přebarvuje, bývá to v květnu až červnu. Více se přebarvují mladí jedinci. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší. Zrcadlo na zadku je již větší, bíle zbarvené.Parohy mají i samice sobů

Neslouží jim totiž jen k soubojům, pomáhají i při vyhrabávání potravy zpod sněhu. Samci je shazují už v prosinci, takže v době, kdy by měli táhnout saně naložené dárky, mají holé hlavy. Naproti tomu samice parohy shodí v létě a do zimy jim narostou nové.

Kdy shazuje : Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. „Zpravidla shazují jako první své paroží ti nejstarší jeleni, pak se přidávají ti mladší. Existují ale i výjimky a tou byl vždy tento jelen. Ten své paroží vždy shazuje jako vůbec první,“ uvádí Adam Jirsa.