Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. Ochrana rostlin na zimu: Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje.Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".Kamčatská borůvka výsadba
Zimolez se sází většinou kontejnerovaný, během celého roku, zejména od jara do podzimu, do trvalého zamrznutí půdy. V době kvetení by se nemělo s dřevinami manipulovat, protože hrozí opad stávajících květů. Vysazuje se do předem připravené jámy s vyzrálým kompostem.
Jak daleko od sebe sazet zimolez : Rostliny je vhodné sázet alespoň 1,5m od sebe, při hustějším systému se pak hůře sklízejí. Pro výsadbu lze využít i jinak nepoužitelné plochy jako severní svahy, kde se ostatnímu teplomilnému ovoci nedaří.
Čím hnojit zimolez
Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.
Kdy a jak stříhat jasmín : Jasmín se běžně neřeže, pokud ale vysloveně překáží, pak jej můžete cca o 1/3 max. zakrátit. U wistárie je pro podporu kvetení třeba boční výhony sestřihnout na 2-3 pupeny nyní v předjaří. U Popínavé růže na konstrukci se zakracují postranní výhony o 1/3 až 1/2 též v tomto období, hlavní terminál se zachovává.
Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.
Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.
Jak se starat o zimolez kamčatský
Zimolez kamčatský, známý také jako kamčatská borůvka, je nenáročná rostlina, která roste na slunném i polostinném stanovišti, nemá speciální nároky na půdu a zálivku, také péče o keř samotný není nijak náročná. Jakmile nám rostlina zakoření, není třeba se o ni prakticky vůbec starat. Navíc je plně mrazuvzdorná.Mnoho řízků z jednoho výhonu
U keřů s delšími výhony z nich můžeme připravit několik řízků, nemusíme sázet pouze vrcholové. Především u popínavých rostlin, jako je břečťan, zimolez nebo plamének lze využít materiál ještě lépe. Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující.Požadavky na pěstování
Stanoviště: | Rostlině se daří na slunci, popínavým druhům však svědčí raději stanoviště bez přímého slunce, tedy světlý polostín. |
---|---|
Množení: | Rostlinu množíme v létě řízkováním pod sklem nebo hřížením. |
Zemina: | dobře propustná půda bohatá na humus |
Do půlky září směle hnojíme sezónním hnojivem. Září je období, kdy trávy stále rostou, teploty vzduchu jsou přes den vysoko nad nulou a teplota půdy vysoko nad 10°C. Podzimní hnojivo, které se vyznačuje nízkým obsahem dusíku (N) a vysokým obsahem draslíku (K) je dobré použít až na konci října či na začátku listopadu.
Kdy na jaře hnojit : Hlavní sezónou pro hnojení je podzim, kdy vaší půdě nejvíce prospěje pomalu působící organické hnojivo – například čerstvá chlévská mrva. Ta se během zimy v půdě rozloží a do jara ji obohatí o důležité látky. Během zimy vám přijde vhod také močůvka, kterou lejte na sníh.
Jak zazimovat jasmín : Mladší rostlinky každý rok přesazujeme, starší rostliny po delší době. Je důležité aby zemina neprosychala. Můžeme čas od času rosit, ne však přímo na květy. Proto, aby každé jaro bohatě kvetl, je vhodné přezimovat rostlinu při teplotě 5-15 °C.
Kdy stříhat nepravý jasmín
Pustoryl 'Mont Blanc' – tento nepravý jasmín dorůstá do výšky 1 m, při stejné šířce. Květy jsou jednoduché, bílé, silně aromatické, objevují se v průběhu června až července. Po odkvětu doporučujeme ihned ostříhat.Do všech půd.
Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Proč neplodí zimolez : Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.