Kdy ostříhat bobkový list?
Vavřín se množí semenem, odkopky i řízkováním. Každoročně od května můžeme vavřín vynést ven, nejdříve na 14 dní do polostínu, později snáší plné slunce.Před zazimováním výhony rostlin lehce zakrátíme. Jakmile přeneseme rostliny z místnosti pro přezimování ven, silně je seřízneme do požadovaného tvaru. Řezu v létě se u většiny z nich vyvarujeme, neboť tímto řezem se ztrácí přirozená krása rostlin.Bobkový list, získaný ze stromu Laurus nobilis, preferuje mírné klima, ačkoliv je schopen vydržet i lehké mrazy. Pro úspěšnou kultivaci je klíčové najít pro bobkový list slunné stanoviště s dobře odvodněnou, plodnou půdou. Tato rostlina se obejde bez časté zálivky, což ocení zejména zahrádkáři v suchých oblastech.

Proč žloutnou listy u bobkového listu : Žluté listy: menší množství starších listů může přirozeně časem ztratit barvu, to je normální. Žloutnutí listů může také způsobit přelití, substrát zadržující vodu, stejně tak jako omrznutí a nebo-to především u vavřínů pěstovaných v nádobách-nedostatek potřebných živin.

Na co je dobrý bobkový list

Bobkový list má expektorační vlastnosti, což znamená, že pomáhá uvolňovat hlen a usnadňuje vykašlávání. Jeho konzumace je obzvláště užitečná při boji s kašlem, nachlazením a jinými respiračními potížemi. Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku.

Kdy se přesazuje bobkový list : Odstraněné listy bobkového listu samozřejmě usušíme a použijeme v kuchyni jako koření. Přesazování: Vavřín přesazujte do větší nádoby jednou za několik let a to zásadně na jaře, na začátku vegetačního období.

Pěstovat se může jako keř nebo na kmínku. V bytě vyžaduje to, co klasické pokojové rostliny. Na chodbě zvládne 13-18 stupňů a přiměřenou zálivku. Čím je teplota nižší, tím nižší musí být zálivka.

Nejkvalitnější listy dosahují délky až 14 cm. Sklízí se většinou dvouleté rostliny, jejichž lístky se nechávají přirozeně sušit ve stínu, aby si zachovali svou typicky zelenou barvu.

Proč tlustici opadávají listy

Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.Co moc lidí netuší, je fakt, že lze vavřín používat i jako lék proti ztuhlým svalům – stačí ho pouze přimíchat do koupele, nejlépe ve formě oleje. Odvar z bobkového listu se zase používá k podpoře trávení, zároveň ho můžeme užít i zevně proti lupům.

Příprava čaje z bobkového listu je snadná. Stačí přidat několik sušených bobkových listů do hrnce s vroucí vodou a nechat je vařit asi 10 minut. Poté čaj sceďte a můžete si ho vychutnat. Doporučuje se pít čaj z bobkového listu dvakrát až třikrát denně, abyste dosáhli maximálních zdravotních přínosů.

Jak dlouho roste bobkový list : Sklízí se většinou dvouleté rostliny, jejichž lístky se nechávají přirozeně sušit ve stínu, aby si zachovali svou typicky zelenou barvu.

Jak casto Zalevat bobkový list : Pravidelně zaléváme, hlavně při letnění na celodenním slunci ale nepřeléváme, snese spíše krátkodobé nezalití než přemokření. Od jara do podzimu je ideální pěstovat vavřín venku, na terase či balkoně na plném slunci.

Kolik stupňů vydrží bobkový list

Jak již bylo řečeno, vavřín je známý především pod názvem bobkový list. Velmi se mu daří ve Středomoří, ale není žádný problém ho pěstovat u nás na zahrádce nebo na balkonu. Vavřín potřebuje především slunné počasí, má rád teplo. Na druhou stranu, ale dokáže starší rostlinka vydržet i teploty do mínus pěti stupňů.

Bobkový list roste na vavřínu vznešeném, též nazývaném ušlechtilý. Jedná se o vysoký stálezelený strom, který roste až do výšky 18 m. Vavřín má žluté čí zelenobílé listy, ze kterých rostou tmavé zeleno˹alové bobule obsahující semínko.Po rozmnožení často přichází otázka, jak donutit mladou tlustici větvit. Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Co potrebuje tlustice : Stanoviště rostliny: Slunné až polostinné místo, preferuje sušší prostředí. Zálivka: Zálivka by měla být střídmá, ponechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Světlo: Potřebuje dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Množení: Množte řízky nebo oddělováním bočních výhonků.