Kdy nosit kompresní ponožky?
Kompresní podkolenky i punčochy se používají při bolestech nohou, při problémech s otoky končetin (žilní nedostatečnost, křečové žíly, varixy).Začněte s nošením na 2 až 4 hodiny denně a postupně přidávejte, až zvládnete mít punčochy nasazeny přes den. Na noc je sundejte. Od případné bolesti si v noci pomozte zvýšenou polohou končetin. Kompresní punčochy nasazujte ideálně ráno, než vstanete z postele.Proč nosit kompresní podkolenky do letadla Nošení kompresních punčoch během letu pomáhá minimalizovat riziko vzniku krevních sraženin v nohách. To je zvýšené nízkou hladinou kyslíku a omezeným pohybem během letu. Kompresní podkolenky i punčochy působí tlak na nohy a pomáhají zlepšit průtok krve z nohou zpět do srdce.

Jak dlouho můžu mít kompresní podkolenky : Jestliže kompresní ponožky nosíte jako zdravotní pomůcku každý den a po čas celého dne, pak byste měli ponožky přibližně po 3 až 6 měsících vyměnit za zcela nové. Po určité době totiž ponožky ztrácejí své elastické vlastnosti a tím se snižuje i jejich zdravotní benefit.

Na co jsou dobré kompresní ponožky

Při nošení kompresních ponožek, podkolenek a návleků dochází během cvičení k podpoře sportovního výkonu, zvyšování dodávky kyslíku a průtoku krve, snížení otřesů, vibrací, svalového napětí a zabránění poškození měkkých tkání v holeni i lýtkovém svalu způsobeného delší aktivitou na tvrdých površích.

Jak nosit stahovací punčochy : Punčochy navlékejte vždy na suchou nohu, nejlépe hned ráno před zatížením končetiny, a to vsedě. Pokud se ráno osprchujete a poté se staráte o vaši pokožku, počkejte krátkou dobu, dokud pokožka řádně nevyschne. Díky tomu je oblékání mnohem snazší. Vyzkoušet taky můžete aplikaci sypkého pudru.

Pro správnou funkčnost by kompresní stehenní návleky měly optimálně pokrývat stehenní sval v rozmezí přibližně 3-5 cm nad kolenem a 5 cm pod slabinami. Stehenní návleky obsahují silikonové výstupky, které slouží k pevnému usazení návleku. Pro zachování funkčnosti těchto silikonových návleků nepoužívejte mastné krémy.

Prevence cestovní trombózy

Dostatečný příjem tekutin 24 hodin před a během letu. Nepít alkoholické nápoje ani kávu. To, co je již uvedeno výše plus kompresívní punčochy. To, co je již uvedeno výše plus nízkomolekulární heparin s.c. 2 hodiny před letem.

Jak často lze předepsat kompresní punčochy

Požadavek na životnost punčoch je šest měsíců. Po této době si je můžete nechat znovu předepsat Vaším lékařem. Výrobce garantuje praktickou upotřebitelnost výrobku z hlediska zachování komprese po dobu 6 měsíců od data zakoupení.Z toho také vyplývá, že kompresní punčochy při spánku nosit nemusíte. Naprosto stačí, když si je obléknete ráno do práce. Odborníci doporučují, abyste si kompresní punčochy vždy navlékali v horizontální poloze. To znamená se zvednutou nohou.Obecně se doporučuje nosit je během dne, zejména při dlouhém sezení nebo stání, při cestování letadlem nebo dlouhých cestách, a také při sportovních aktivitách. Pokud se však budete cítit nepohodlně, je možné je kdykoli sundat.

Preventivními opatřeními, jak předcházet krevním sraženinám, je vyhýbání se rizikovým faktorům. Důležité je udržovat si normální hmotnost, dopřávat si pravidelný pohyb, hlídat si krevní tlak, vyvarovat se kouření a dodržovat pitný režim. V případě nadváhy je namístě zhubnout.

Jak poznat začínající trombózu v kotníku : Jak poznat trombózu

  1. počáteční pocit tíhy, napětí či tepla v postižené noze.
  2. relativně náhlý a bolestivý otok na jedné dolní končetině
  3. bolest v klidu i při námaze a ztvrdnutí lýtka.
  4. pozdější zmodrání či zčervenání pokožky.

Kdo předepisuje kompresní punčochy : Sériově vyrobené punčochy a punčochové kalhoty II. kompresní třídy může pacientovi předepsat (na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku) lékař s odborností dermatovenerologie, geriatrie, chirurgie, vnitřní lékařství, angiologie, lymfologie, flebologie, rehabilitační lékař a také všeobecný praktický lékař.

Jak prát kompresní ponožky

Životnost a péče

Kompresní podkolenky je třeba prát na 30 stupňů při zvoleném programu ruční praní. K praní neužívejte aviváž. I přes tuto skutečnost je nutné podkolenky jednou za 3-6 měsících vyměnit, protože u nich dochází ke snížení jejich elasticity.

Heparinoidum S napomáhá k rozpuštění malých krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Čtěte pozorně příbalový leták.Příznaky krevních sraženin se odvíjejí od toho, která céva je postižená. Mezi příznaky nejčastěji patří dušnost, silné bolesti hlavy, bolest na hrudi, potíže s mluvením a zmatenost, teplé a citlivé místo v okolí cévy, otoky na končetinách, bolest nohy při došlápnutí nebo pocit pnutí v lýtku.

Kde bolí noha při trombóze : V případě velmi časté hluboké žilní trombózy je postižena jedna z širokých žil v našich nohách. Zde může trombóza způsobit bolest či křeč, která zpravidla začíná od lýtka. Vlivem špatného okysličení může končetina červenat nebo fialovět.