Kdy není nutné podávat daňové přiznání?
Daňové přiznání povinně podává také většina podnikatelů. Výjimku mají pouze OSVČ s nízkým ročním příjmem (do 50 000 Kč u hlavní činnosti a do 20 000 Kč u vedlejší činnosti při zaměstnání) a živnostníci v režimu paušální daně.Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů. „Musí se jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá člověk zavedené živnostenské oprávnění,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.pokutu za nepodání daňového přiznání – minimálně 500 Kč, pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, pokutu za opožděné zaplacení daně – z repo sazby ČNB zvýšené o 14 % je vypočítáván úrok z prodlení za každý den, pokutu za nižší přiznání daně – v tomto ohledu na vás čeká platba ve výši 20 % z doměřené daně finančním úřadem.

Kdo si musí podat daňové přiznání : Podle § 38g ZDP: Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Kdy nemusí podávat daňové přiznání

Zdanitelný příjem je nižší než 50 000 Kč – nemá povinnost podat daňové přiznání. Zdanitelný příjem je vyšší než 50 000 Kč – má povinnost podat daňové přiznání. A to i když výdaje činí 60 % z 55 000 Kč, tj. 33 000 Kč a základ daně 22 000 Kč (55 000 Kč – 33 000 Kč).

Kdy musí důchodce podat daňové přiznání : Kdy musí přiznat příjmy důchodci a studenti Daňové přiznání k dani z příjmu je možné bez sankce podat o měsíc později. Čas tedy daňoví poplatníci mají v případě listinného podání do 3. května a při elektronickém podání do 1.

Jaké jsou tedy hranice příjmů, kdy nemusím podávat přiznání Pokud mám své roční příjmy do 50 tis., nemusím podávat přiznání. Do příjmů se nepočítají osvobozené příjmy a příjmy zdaněné srážkovou daní (obvykle např. DPP do 10 tis.)

Zaregistruje-li se osoba do režimu EU, podává také tzv. nulové daňové přiznání, pokud neuskuteční ve zdaňovacím období žádné plnění, které spadá do režimu EU. Jak podat: Daňové přiznání se podává výhradně v autentizované části daňového portálu ve zvláštní aplikaci pro OSS – režim EU.

Kolik let zpětně kontroluje finanční úřad

Jaké jsou lhůty pro daňovou kontrolu

Daňová kontrola je zpravidla prováděna zpětně a může být zahájena po dobu, kdy je možné daň doměřit. Lhůta tedy činí zpravidla tři roky od konce lhůty pro podání přiznání, může ale být prodloužena některými úkony správce či poplatníka.Zaměstnavatelům vzniká povinnost zaměstnanci roční zúčtování daně vyhotovit, pokud si o něj včas zažádá. Žádat o něj mohou jen ti zaměstnanci, kterým nevznikla povinnost podávat daňové přiznání – nemají třeba jiné příjmy z podnikání z vedlejší činnosti, pronájmu či kapitálového majetku.Pokud si myslíte, že když vám nevychází žádná daň, tak tohle nemusíte řešit, vězte, že musíte. I když vám nevznikla ve zdaňovacím období daňová povinnost k dani, ale máte povinnost přiznání podávat, musíte to nahlásit správci daně opět do 1. dubna 2019. Jinak vás čeká pokuta v minimální výši 500 Kč.

Vzhledem k tomu, že v kalendářním roce 2023 je stanovena minimální mzda ve výši 17 300 Kč, je za kalendářní rok 2023 osvobozena od daně z příjmů fyzických osob výše pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí 17 300 Kč × 36 = 622 800 Kč.

Kolik let zpětně se dá podat daňové přiznání : Daňové přiznání lze podat až 3 roky zpětně, ale musí se podat přímo na FÚ.

Kdo kontroluje daňové přiznání : Daňové kontroly provádí finanční úřad na konkrétní podnět. Nejčastěji se jedná o nesrovnalosti při kontrole vašich daňových přiznání či jiných dat. Zde mějte na mysli, že finanční úřad má přístup k velkému množství údajů, od účetních výkazů přes evidenci tržeb až po kontrolní hlášení nebo data o vývozu a dovozu zboží.

Kdy zaměstnanec nemusí podávat daňové přiznání

Zaměstnanec tedy nepodává DP, pokud:

podepsal u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (růžový papír) neměl příjmy podle § 7 až § 10 zákona o daních z příjmů (podnikání, kapitálový majetek či nájem, a to celkově vyšší než 20 tisíc korun.

Pokud zaměstnanec nepožádá zaměstnavatele o roční zúčtování do 15. února, je zaměstnavatel povinen vystavit zaměstnanci potvrzení o příjmech ze závislé činnosti. Na základě něj si zaměstnanec daňové přiznání podá sám.Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.

Kdy musí starobní důchodce podávat daňové přiznání : Daňové přiznání nepodávají ani penzisté, kteří mají příjem pouze ve formě starobního důchodu. Výjimkou jsou ti, co pobírají vysoký důchod, který v součtu 12 měsíců za rok 2019 dosáhl částky 480 600 korun.