Pokud plánuješ navštívit Helsinky, nejlepší období je od května do srpna. V těchto měsících můžeš očekávat příjemné teploty přes den a přes noc, a to až do 25 °C v nejteplejších dnech června a července.Finsko je jedním z nejlepších míst na světě, kde můžete sledovat polární záři. Tuto neuvěřitelnou hru žluté, zelené, růžové a fialové barvy můžete v Laponsku vidět od září do března. Bývá viditelná až 200 dní v roce, takže v zimě každý den.Ideální období, kdy Laponsko navštívit, je od ledna do března.
Kdy je polární noc ve Finsku : Polární noc – od listopadu do ledna
Čím severněji se oblast nachází, tím déle toto období trvá. Nejsvětlejší část dne začíná mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, trvá tři až čtyři hodiny a připomíná zamračený den s modrým nádechem. Barva oblohy se prohlubuje z modré do fialové a pak přichází temná noc.
Na co si dát pozor ve Finsku
Pro vstup do země nejsou potřeba žádná speciální zdravotní opatření, nicméně je vhodné se před cestou patřičně pojistit. Řidiči by si také měli dát pozor na losy nebo soby, kteří se často pohybují po vozovce a pro řidiče tak mohou být hrozícím nebezpečím.
Kdy je nejlepší jet na Aljasku : Nejlepší období pro návštěvu Aljašky je pravděpodobně období od června do srpna, kdy jsou teploty nejvyšší a srážky nejnižší. V tomto období se můžete těšit na běžné denní teploty kolem 19-20 °C a nejnižší noční teploty kolem 8-10 °C. Rovněž rychlost větru je nižší, a to průměrně 7-8 km/h.
Polární záře vznikají v podstatě nepřetržitě.
Proto je k pozorování na severní polokouli nejvhodnější období od září do dubna, kdy jsou noci nejdelší.
Záři je možné spatřit ve většině částí země. Mezi nejlepší místa patří tradičně Yukon a Severní Teritoria. Štěstí však můžete mít i v Britské Kolumbii nebo v Novém Skotsku. Společnost Canadian Geographic má skvělou online mapu míst polární záře v Kanadě.
Co s sebou do Laponska
Co si s sebou zabalit do Laponska
- Počítejte s tím, že v celém Finsku je v zimním období opravdu chladno.
- Základem je mít kvalitní svrchní vrsty: tedy nepromokavou teplou bundu, zateplené kalhoty, vhodné boty, hřejivé rukavice a čepici.
- Do dobré, teplé a nepromokavé bundy se nebojte investovat.
Nejideálnějším obdobím pro návštěvu celého ostrova je léto, které je mezi červnem a srpnem velmi mírné s průměrnými maximy teplot okolo 13oC. Noční teploty téměř vždy klesnou pod 10oC.V průběhu finské zimy totiž slunce vychází okolo 10 hodiny a po krátkém čase ho pohltí tma na 18 až 20 hodin. V létě se poměr světla otáčí a slunce téměř nezapadá. Právě deficit světla a slunečních paprsků vede obyvatelstvo severu k úctě vůči Slunci a oslavy letního slunovratu proto pojímají velkorysým způsobem.
Finsko – zajímavosti a památky
- Helsinská katedrála na Senátním náměstí
- Pohled na pevnost Suomenlinna v Helsinkách.
- Dřevěné domy ve městě Rauma.
- Středověký hrad Olavinlinna ve městě Savonlinna.
- Národní park Koli.
- Národní park Oulanka.
- Ostrovy mezi Finskem a Švédskem v Botnickém zálivu.
V čem je Finsko nejlepší : 75% rozlohy Finska pokrývají lesy a 10% vodní plochy. Není divu, že finská nezničená severská příroda každoročně láká turisty obzvláště v létě, kdy během bílých polárních nocí slunce nezapadá. Finové mají k přírodě velmi blízký vztah a spoustu parku nebo spíše lesoparků a jezer najdete i v Helsinkách.
Co ochutnat ve Finsku : Výběr z tradičních finských jídel
- Finský chléb: Je oblíbenou součástí finské kuchyně.
- Stroganov: Jde sice o ruský pokrm, ale ve Finsku je velmi rozšířený.
- Leipäjuusto: Je to tradiční laponský sýr.
- Lihapullat: Jsou to populární kuličky z mletého masa (vepřového a hovězího).
- Poronkaristys:
- Karjalanpaisti:
Jak dlouho je tma na Aljašce
Chcete vidět neskutečné zimní scenerie Zima je na Aljašce také nádherná, ale není snadné tam žít ani cestovat. Zaprvé je opravdu velká zima (–50 °C není výjimkou), zadruhé je dlouhá tma – jsou třeba jen čtyři hodiny světla denně. Zatřetí je také velice složitá doprava.
Běžná denní teplota dosahuje 20 °C a průměrná teplota během nejteplejších dnů se pohybuje kolem 25 °C. V noci bývá trochu chladněji a teploty klesají na příjemných 10 °C.Polární záři lze na Islandu pozorovat od září do poloviny dubna. Přesto však můžete první světla spatřit už na konci srpna, kdy se dny zkracují a opět se vrací tmavé noci. Foto zachycující první světla Aurory na konci srpna, jen pár minut před půlnocí. V pozadí stále můžete spatřit světlo zapadajícího slunce.
Jak zjistit kdy bude polární záře : Obecné pravidlo pro pozorování severní polární záře zní: Čím vyšší je zeměpisná šířka, tím větší je šance na spatření Aurory Borealis. Velmi také záleží na momentální aktivitě záření, na kterou existují online předpovědi. Sezóna barevných světel je na severní polokouli zpravidla mezi listopadem a únorem.