Kdy navstivit Jeruzalem?
Pro turisty neplatí téměř žádné omezení, pouze do nábožensky tradičních míst (Jeruzalém, Safed) se doporučuje oblečení zakrývající kolena a minimálně ramena, lépe i lokty.Jeruzalém je rozdělen na 4 čtvrti – židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou.Do Jeruzaléma se dostanete se společností Afikim na lince 485. Ta jezdí každou hodinu z letiště v Tel Avivu i v noci, ale počítejte, že v pátek jezdí pouze do 14:00 a v sobotu od 19:00. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 3,60 INS (cca 25 Kč) a koupíte si jí u řidiče.

Co je v Jeruzalémě : Křesťanská Čtvrť v Jeruzalémě se nachází na severozápadě Starého Města. Ve čtvrti se nachází na 40 náboženských objektů, zejména je to Chrám Božího hrobu a další kostely, pak také kláštery a ubytovny pro křesťanské poutníky.

Co se nesmi vozit do Izraele

Zakázáno je bez povolení dovážet do Izraele rostliny, zbraně (včetně slzného plynu), předměty, které nesou symboly teroristických organizací, nezpracované maso, nezpracované suroviny, padělanou měnu nebo dokumenty, nože nebo kapesní nože (neslouží-li pro profesionální užití) aj.

Na co si dát pozor v Izraeli : Během pobytu doporučujeme ostražitost zejména na místech s větší koncentrací lidí, upozorňujeme rovněž na nebezpečí drobných krádeží. V ultra-ortodoxních židovských čtvrtích je nutné zahalující oblečení, ženy by neměly mít kalhoty.

Obléhání Jeruzaléma (1099)

Dobytí Jeruzaléma
Trvání 7. června – 15. července 1099
Místo Jeruzalém, Fátimovský chalífát (dnes Izrael a Palestina)
Souřadnice 31°47′0″ s. š., 35°13′ v. d.
Výsledek drtivé vítězství křižáků


Jeruzalém

Jeruzalém יְרוּשָׁלַיִם القُدس
Rozloha 125,156 km²
Počet obyvatel 901 300 (2017)
Hustota zalidnění 7149,6 (r.2017) obyv./km²
Náboženské složení Židé (65 %), muslimové (32 %), křesťané (2 %), ostatní (1 %)

Jak se pohybovat po Izraeli

Autobus je po autu nejrozšířenější způsob dopravy po Izraeli. Síť autobusů je velmi hustá a autobusy jezdí často (např. mezi Tel-Avivem a Jeruzalémem prakticky každých 5 až 10 minut). Autobusy jsou relativně levné (cesta Tel-Aviv-Jeruzalém stojí kolem 16 NIS).

  • Židovská poutní a svatá místa v Egyptě Mojžíšova synagoga v Dammuhu. Některé další sakrální stavby v Egyptě
  • Hlavní židovská poutní a svatá místa v Iráku. Svatyně proroka Ezechiela. Ezdrášův hrob.
  • Elijášův kult a synagoga v Gawbaru – nejvýznamnější poutní místo v Sýrii.
  • Hlavní poutní místa v zemi Izraele.

Deklarovat není třeba: při vstupu do země přes mezinárodní letiště Bena Guriona lze dovést hotovost ve výši 50.000 – ILS (vyšší částka musí být deklarována) při vstupu přes pozemní přechody je limit hotovosti stanoven na 12.000,- ILS.

Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty jako například nože, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Tekuté hygienické přípravky můžete mít do objemu 100 ml v průhledném pytlíčku, který budete ukazovat při rentgenové kontrole při odletu.

Kdy je nejlepší letět do Izraele : Léta jsou teplá a suchá, zimy studené a vlhké, v jižní části mohou teploty stoupat až k 40 stupni Celsia. Srážky připadají na období od ledna do března, nejnižší teploty panují v lednu 5- 12 stupňů Celsia. Nejvhodnější dobou k návštěvě Izraele je jaro a podzim, kdy jsou příjemné teploty.

Kdy Saladin dobyl Jeruzalém : O deset let později (4. července 1187) dokázal rozdrtit křižáckou armádu v bitvě u Hattínu a krátce poté, 2. října 1187 dobyl Jeruzalém.

Kolik bylo křížových výprav

Na rytíře byl pasován ten, kdo prokázal udatnost, čestnost a věrnost panovníkovi. Nejvýznamnější výpravy se konaly na východní pobřeží Středozemního moře. Celkem bylo vyhlášeno devět křížových výprav ( v letech 1096-1291) – osm vojenských a jedna dětská výprava. Jednotlivý účastníci křížových výprav měli odlišné zájmy.

14. května 1948, den před ukončením Britského mandátu Palestina, byla vyhlášena nezávislost Státu Izrael.Šabat – den odpočinku, svatý den. Trvá od pátečního večera do soboty. Po celý den je zakázáno pracovat a vykonávat určité činnosti. V sobotu chodí do synagogy a modlí se.

Co nosí Židé na hlavě : Vnějším poznávacím znamením ortodoxního Žida je čepička či jarmulka (hebrejsky kipa). Není nadána žádnou svatostí a mohou na ní být háčkované vzory, náboženské motivy nebo (u dětí) jméno nositele. Sekulární muži ji často nosí při náboženských ceremoniích.