Z organických hnojiv lze využít zkvašené a zředěné roztoky z ptačího trusu, kejdy, kopřiv… Do uličky mezi jahodníky můžeme aplikovat koňský hnůj. Zaléváme pravidelně, až do prvních mrazů, jahodníky nesmí být dlouhodobě v suchu, zaléváme tedy i období suché a teplé zimy.Buď použijte pomalu se uvolňující hnojivo, které aplikujete jednorázově na začátku plodů, nebo použijte tekuté hnojivo, například COMPO ORGANIC hnojivo pro ovoce a zeleninu, podle potřeby po celou dobu, kdy rostlina plodí jahody nebo kvete. Na jahodovou sezónu pak můžete rostlinu připravit opět na jaře příštího roku.Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Jak zvýšit úrodu jahod : Kyselé mléko: Smíchejte fermentované mléčné produkty s humusem a použijte na jahody. Pomáhá vytvářet ideální prostředí pro jejich růst. Kuřecí hnůj: Použijte zředěný kuřecí hnůj v poměru 1:10. Aplikujte pouze do doby, než jahody začnou kvést, abyste předešli poškození rostlin.
Kdy naposled hnojit jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Co dělat s jahodami na podzim : Na podzim, až budete zarývat hnůj do záhonů, pamatujte i na jahodník, zvlášť pokud jste mu živiny nedopřáli hned po sklizni. Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem.
Některá data mohou pocházet z datové položky. Jahodník kvete od května po celé léto, přičemž jeho nepravé plody, přesněji souplodí, zvané jahody po celou dobu průběžně dozrávají.
Se sázením jahod do truhlíku můžete začít ve chvíli, kdy se oteplí natolik, že už nehrozí ranní mrazíky. Vhodným obdobím pro výsadbu jahod do truhlíku nebo květináče jsou jarní měsíce, hlavně březen a duben.
Kdy se Přihnojuje jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.Posypte rovnoměrně kolem jahodníkům min 4x za rok (na podzim, při nasazování květů, při nasazování plodů, na jaře / výsadbě sazenic). Je také pravda, že skvělé výsledky budete mít i s jediným pohnojením. Hnojené jahody dávají druhou sezónu 5x více jahod jak první a 2x více i další rok).Abyste se dočkali bohaté úrody jahod, je třeba na jaře správně pečovat o jahodníky. Co je v tuto dobu nejdůležitější Především je třeba prokypřit zeminu, rostliny přihnojit a také ostříhat staré listy. Při stříhání starých listů také zároveň kontrolujeme srdíčka rostlin.
Jahodníky na jaře potřebují vaši pozornost
Takto odstraněné zbytky není vhodné dávat do kompostu, ale zlikvidovat je spálením. Po zimě je vhodné jahodníky přihnojit a okopat. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a draslíku, které pomůže stimulovat růst rostlin a následně povede i k vyšší úrodě jahod.
Kdy hnojit jahodníky : Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Po jaké době vyměnit jahody : Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Co se dává pod jahody
Jahodníky nejvíce uhnívají, pokud jsou vysazeny na volné záhony. Proto se doporučuje sadba jahod na vyvýšené hrůbky do černé fólie, která zakrývá zeminu. Černá barva přitahuje světlo a půda se pod ní pěkně prohřívá a brání tak výkyvům teplot a rychlému vysoušení.
Jahodník potřebuje substrát o hloubce zhruba 20 cm, takže nezapomeňte pořídit dostatečně velkou nádobu. Květináč by měl mít alespoň 35 cm v průměru, protože jahody sice mají mělké kořeny, ale rostou z nich šlahouny, takže potřebují více prostoru. Koupit můžete jak speciální květináče na jahody, tak i úplně běžné.Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Kdy se dává hnojivo : Pokojové rostliny lze hnojit jednou měsíčně tekutým hnojivem na jaře, v létě a na začátku podzimu. Venkovní rostliny mají své vlastní specifické potřeby, zejména ty, které plodí a jsou vysazeny přímo do země. Snažte se hnojivo aplikovat v chladnější denní době, aby kořeny mohly lépe absorbovat živiny.