Kdy na třešně?
Kdy je sezóna třešní Sezóna třešní je v letních měsících od června do srpna.Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.Přehled zrání třešní

ANITA Třešeň 2.pol. května
NEJRANĚJŠÍ Z KRAJE Třešeň 2.pol. května
RIVAN Třešeň 2.pol. května
KOSSARA Třešeň zakrslá 2.pol. května
SWEET EARLY Třešeň zakrslá 2.pol. května

Kdy Presadit třešeň : Jakmile povyroste a bude mít dvě řady listů, můžete ji přesadit do většího květináče. K přesazení na zahradu však přistupte až po roce na jaře.

Kdy stříhat třešní

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Kdy začíná kvést třešeň : Třešně kvetou v průběhu května, bílými, či růžovými květy, po odkvětu začíná tvořit plody – mladé peckovice zelené barvy v nezralém stavu. Podle termínu dozrávání určujeme tzv. "třešňové týdny" (viz. text níže).

Řez provádíme nejčastěji v červenci nebo v srpnu, ihned po sklizni, stejně tak i řez následující, tedy udržovací. udržovací řez: tímto řezem udržujeme strom v patřičné kondici a dosahujeme tak dostatečného prosvětlení koruny. Odstraňujeme staré, přemrzlé a překážející výhony. Základní větve ponecháváme.

Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.

Jak správně česat třešně

To proto, aby sklizené plody neosychaly a udržely si dostatečný objem vody (nescvrkávaly se). Třešně trháme zásadně se stopkami, čímž zamezíme vytvoření rány, která může být vstupní branou pro hnilobné houby. Při okamžité konzumaci to asi nevadí, ale chceme-li si třešně nějaký den uchovat, stopky jsou žádoucí.Přehled ovocných stromů

měsíc řezání
hrušeň únor, březen a srpen
slivoň únor abřezen
švestka únor, březen a červenec
třešeň červenec a srpen

Nejlépe srůstá roub při roubování na kozí nožku, ale je to složitá a pracná technika, která vyžaduje zručnost i zkušenost. Doporučuje se tehdy, když je podnož tlustší než roub, používá se u druhů, které mají slabou kůru – slivoně, třešně a višně.

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Kolik místa potrebuje třešeň : Kolik prostoru třešně potřebují

Vysazujeme-li kmenný tvar, musíme mu dát prostor, cca 3 m na každou stranu od kmínku, zatímco u stromů tvarovaných řezem do vřetene můžeme v řadě umístit stromy třeba metr od sebe. Mezi řadami se hodí metry dva.

Kdy se může řezat třešeň : Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Kolik je třešňových týdnu

Období zrání jednotlivých odrůd třešní je rozděleno do sedmi třešňových týdnů: 1. Třešňový týden 24.5.

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Kdy provádět postřik proti strupovitosti : Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.