Kdy můžu zmenit dítěti příjmení?
souhlas fyzické osoby starší 15 let, jde-li o změnu jejího jména nebo příjmení jde-li o nezletilé dítě, souhlas druhého rodiče, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas.Za povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení činí správní poplatek 100,-Kč, za změnu jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel poplatek 1000,-Kč.Pokud matriční úřad v ČR žádosti vyhoví, je výsledkem řízení nový rodný/oddací list s uvedením, že žena používá od data vyhovění žádosti příjmení v mužském tvaru. Na základě tohoto oddacího listu pak může žadatelka podat na našem úřadu žádost o nový cestovní na příjmení bez koncovky -ová.

Co je vážný důvod pro změnu příjmení : Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, směšné nebo je-li pro to vážný důvod. Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu jména na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec.

Jak přejmenovat dítě

K písemné žádosti žadatel předloží doklad totožnosti, rodný, popřípadě oddací list žadatele nebo rodný list nezletilého dítěte. V případě změny příjmení pro nezletilé dítě, bude nutné předložit písemný souhlas druhého rodiče s úředně ověřeným podpisem, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas.

Kdo určuje příjmení dítěte : Úmluva o právech dítěte zakotvuje povinnost respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti včetně jména. Jméno se skládá z osobního (nedědičného) jména a příjmení. Určení jména dítěte je v první řadě povinností rodičů.

Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra. K nahlášení této změny musíte doložit: dosavadní průkaz o povolení k pobytu, pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU nebo potvrzení o přechodném pobytu.

K písemné žádosti žadatel předloží doklad totožnosti, rodný, popřípadě oddací list žadatele nebo rodný list nezletilého dítěte. V případě změny příjmení pro nezletilé dítě, bude nutné předložit písemný souhlas druhého rodiče s úředně ověřeným podpisem, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas.

Jak funguje změna příjmení

Jako občan EU nebo jeho rodinný příslušník máte povinnost hlásit změnu jména nebo příjmení do 15 pracovních dnů ode dne kdy tato změna nastala. Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra.Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra. K nahlášení této změny musíte doložit: dosavadní průkaz o povolení k pobytu, pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU nebo potvrzení o přechodném pobytu.Mezi základní doklady, které byste měli po svatbě a změně příjmení vyměnit, patří občanský průkaz, řidičák a cestovní pas. Pro novou občanku nebo pas přitom nemusíte na úřad v místě trvalého bydliště – žádost lze podat na jakémkoli městském úřadě s rozšířenou působností (v Praze na úřadě libovolné městské části).

Fyzická osoba, jejíž příjmení jsou zapsána v knize narození nebo manželství, může před matričním úřadem prohlásit, že bude užívat jedno, popř. dvě příjmení. Za trvání manželství lze takovéto prohlášení učinit pouze souhlasným prohlášením manželů.

Jak napsat odůvodnění změny příjmení : – doložit relevantní doklady (rodný list, oddací list, doklad o rozvodu, úmrtní list partnera apod.) „Povoluje se to zejména v případech, jestliže jde o příjmení hanlivé nebo směšné nebo pokud je pro to vážný důvod,“ vysvětluje Kučerová. Sjednotit příjmení v rámci rodiny přitom jistě důvodem je.