Kdy mohu pouzit Peprak?
Pepřový sprej je možné použít v případě krajní nouze a v rámci a mezích nutné obrany. Pomocí pepřového spreje může osoba v ohrožení odvrátit útok nebo nebezpečí. V České republice lze pepřový sprej koupit legálně, a to dokonce bez věkového omezení. Není třeba ani žádat o speciální povolení.Pepřový sprej (hovorově také pepřák nebo kasr) je nesmrtící obranný prostředek, který má protivníka dočasně paralyzovat. Způsobuje mu silné podráždění očí a dýchacích cest, kašel, případně i dočasnou slepotu. Přestože není určený k zabíjení, je u některých úmrtí podezříván z toho, že k nim výrazně přispěl.Za normálních okolností účinky pepřového spreje nezpůsobí násilníkovi, případně ani zvířeti, trvalé následky. Avšak za ideálních podmínek násilníka dokonale zpacifikuje.

Kde nosit pepřový sprej : Pepřový sprej můžete nosit v kabelce či pánské tašce a ve většině případů i přímo v kapse. Vždy je dobré jej mít na takovém místě, kde k němu máte okamžitý přístup – zpravidla nemá smysl šátrat v tašce a hledat pepřový sprej v okamžiku, kdy na vás agresor již chce zaútočit.

Co je nejlepší na obranu

Jako nejlepší způsob obrany se udává použití pepřového spreje, který však lze nahradit deodorantem či lakem na vlasy. V případě užití obranného pepřového spreje je ale nutné zásah natrénovat předem, aby se vše neobrátilo proti samotné oběti.

Co na pepřák : Pokud jste dostali zásah pepřovým sprejem do očí, snažte se účinnou látku vymýt vodou. Snad ještě vhodnější je použít fyziologický roztok (takový, který se používají na kontaktní čočky). Pomůže vám i rychlé mrkání. Slzy rychleji omyjí účinnou látku.

Nejlepší pepřové spreje dle srovnání

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 1 Výborné Vítěz srovnání Piexon Guardian Angel IV OC šedý 1 000 Kč
Top 2 Velmi dobré Nejlepší poměr cena/výkon ESP Pepřový sprej Tornado 40 ml 330 Kč
Top 3 Dobré Pro nenáročné Hoernecke Obranný sprej slzný Anti-Attack 77000 CS FOG 70 Kč


Pepřové spreje (tzv. "pepřák") jsou účinné prostředky pro sebeobranu. V Armedu najdete širokou nabídku nejrůznějších pepřových obranných sprejů, od klasických až po obranné spreje se svítilnou či pepřové spreje s nenápadným designem v podobě klíčenky či pera.

Co můžu nosit na sebeobranu

Proti agresivním psům, zlodějům, ale i útočníkům potřebujete prostředky na sebeobranu. K nejoblíbenějším patří pepřové obranné spreje, jsou diskrétní, snadno se používají a vejdou se do každé kapsy i kabelky. Další alternativou, která se hodí při přímém útoku, je paralyzér.Povolené je držení jednoručně otevíratelných nožů, nožů s pevnou čepelí nad 12 cm a předmětů, které jsou klasifikovány jako zbraně – to jsou bajonety, dýky, šavle, meče, ale i teleskopické obušky.Pokud vás zajímá pistole pro sebeobranu nebo sportovní střelbu, jako základní ráže se doporučuje 9 mm Luger, a to vzhledem k jejím vlastnostem a všeobecné dostupnosti. Královskou ráží je pak 45 Auto (neboli . 45 ACP), která má výborný zastavovací účinek.

Jak reaguje pes na pepřový sprej Psi mají až milionkrát silnější čich než lidé, proto zásah pepřovým sprejem snáší mnohem hůře. Pepřák útok psa spolehlivě odvrátí a nezpůsobí mu žádné trvalé následky. Na obranu před psem tedy stačí i pepřové spreje se slabší koncentrací účinné látky.

Co je v Peprovem spreji : Pepřový sprej obsahuje výtažek z chilli papriček (kapsaicin), kterému se také říká kajenský pepř, z čehož vzniknul název „pepřový sprej“ (zkratka „OC"), (slzný plyn má zkratku „CS“).

Co na sebeobranu : Pokud chcete na sebeobranu zbraň, vsaďte na T4E v podobě revolveru, pistole, nebo brokovnice. Zbraně T4E střílí gumové kuličky, ty lze nahradit i pepřovými projektily. Zasažení je pro protivníka většinou natolik bolestivé, že ho to paralyzuje nebo donutí k útěku.

Co se počítá jako sebeobrana

Sebeobranu lze provádět aktivně – beze zbraně (chvaty, údery, kopy atp.), se zbraní (pistole, nůž atp.) nebo pasivně – (útěk, zavolání policie). Za sebeobranu již nelze považovat situaci, kdy napadený využije nepřiměřených prostředků, např. útočník se vzdá a napadený i přesto pokračuje v jeho likvidaci.

Obranné prostředky

  • Zbraně na sebeobranu.
  • Boj nožem.
  • Boxery.
  • Elektrické paralyzéry.
  • Obušky a tonfy.
  • Pepřové spreje.
  • Příslušenství k obuškům.
  • Taktická pera, kubotany.

Zakázané jsou pružinové obušky, vrhací hvězdice, boxery a praky s opěrkou. U nožů s automatickým otvíracím mechanismem (vystřelovací a vyhazovací) je rozhodující délka – s celkovou délkou pod 12 cm a délkou ostří pod 5 cm jsou dovolené, jinak jsou zakázané.

Jaký nůž na sebeobranu : Karambit se používal při práci na poli, na zahradě, pro loupání ovoce nebo i k sebeobraně. Dnes má tento nůž také praktické využití. Používá se k otevírání balíků, řezání provazů, při lovu, rybaření i turistice.