Kdy množit maliny?
Takovéto sazenice je možné vysazovat prakticky po celý rok, ale nejvhodnější je právě jaro a podzim. Pruty seřízneme tak, aby zbyly tři pupeny, což bude tak 30 – 40 cm. Sázíme hlouběji tak, aby 5 cm stonku bylo zakryto zeminou. Můžete také zkusit namnožit maliník pomocí odkopků.Maliník pro zdraví

Z maliníku se ale sbírají i listy. Zatímco plody můžete sbírat z jakýchkoliv odrůd maliníku (i když se tvrdí, že nejvíce prospěšných látek mají červené maliny), listy sbírejte spíše z lesních malin. Nejlepší je trhat listy v dubnu, ještě před květem.Maliník vysazujte v řadách, abyste k němu měli snadný přístup. Jednou plodící rostliny s rozestupy 40 cm, stále plodící alespoň 60 cm od sebe. Pokud vysazujete více řad, myslete na to, že se maliny hodně rozrostou, mezi řadami proto nechávejte vzdálenost alespoň 120 cm.

Co zasadit pod maliny : Co vysadit k malinám

Máte-li možnost, maliny vysaďte pod jabloně, třešeň nebo pod meruňku. Mnohé ovocné stromy chrání maliníky před šedou hnilobou a také jim zajišťují zátaras. V případě, že již maliny na zahradě máte a prostor potřebujete využít na maximum, vysaďte k nim fazole.

Jak se mnozi maliny

Řízky vysazujeme obvykle ručně. Vyhloubíme rýžku hlubokou asi 10 cm, na jejíž dno klademe řízky, jeden vedle druhého, bez mezer a potom je zasypeme zeminou. Po vysázení zakryjeme řady chlévskou mrvou, humusem a jiným materiálem. Během léta je nutno řízky pečlivé ošetřovat (kypřit půdu a zbavovat ji plevele).

Jak množit Malinoostružiny : Hlavní plodnost přichází na dvouletých výhonech, kterých rostlina vytvoří 2 – 4 o délce 3 – 4 m. Výhony je vhodné vyvázat ke konstrukci, aby květy a plody měly dostatek slunce. Plody dozrávají dle zvolené odrůdy od poloviny června do poloviny září.

Sběr, sušení a uchovávání maliníku

Svěží a čerstvé listy maliníku sbírám od května do srpna a zaměřuji se hlavně na listy z nekvetoucích výhonků v jeho prvním roce života.

Po otrhání je neoplachujeme vodou a hned zpracujeme – buď zmrazíme nebo použijeme jiným způsobem. S plody zacházíme velmi opatrně. Snažíme se plody zbytečně nepřesypávat. Někdy (hlavně při sběru s dětmi) je výhodné mít ve stínu postavený kyblík a sbírat do kelímků od jogurtu, maliny pak vždy do kyblíku přesypat.

Jak se množí maliny

Řízky vysazujeme obvykle ručně. Vyhloubíme rýžku hlubokou asi 10 cm, na jejíž dno klademe řízky, jeden vedle druhého, bez mezer a potom je zasypeme zeminou. Po vysázení zakryjeme řady chlévskou mrvou, humusem a jiným materiálem. Během léta je nutno řízky pečlivé ošetřovat (kypřit půdu a zbavovat ji plevele).Ideální pro výsadbu prostokořenných sazenic je měsíc říjen nebo jarní měsíce. Kontejnerové sazenice lze vysazovat v libovolný termín od jara do podzimu. Sazenici sázíme do jamky o rozměrech 0,3 x 0,3 x 0,3 m. Kořeny zasypeme prokypřenou zeminou a přitlačíme.V každém případě pro maliny vybíráme světlá, slunná stanoviště, v přílišném stínu špatně rodí a mají tendenci vytahovat se za sluncem do délky. Doporučuje se pěstování v oblastech do 500 m.n.m. Při vyšších nadmořských výškách nerostou zrovna ideálně.

Jak provádět řez a střih

Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.

Jak množit Stáleplodící maliny : Z původního keře odříznete cca 20 cm dlouhé výhonky – řežte zhruba uprostřed původního výhonu. Řez veďte šikmý, nad horním i dolním pupenem. Důležité je, že vám řez u horního pupenu nesmí před vysazením uschnout, proto jej zatřete štěpařským voskem.

Jak casto pít Malinik : Čaj z maliníku

V malém množství ho můžeme pít již od počátku těhotenství. Během prvního trimestru se doporučuje maximálně jeden šálek denně. V druhém trimestru můžete pít dva až tři šálky denně.

Jak dlouho louhovat Malinik

Příprava čaje z maliníku

Zalijte 2 čajové lžičky maliníku horkou vodou o teplotě 80-90°C, přikryjte a nechte 15 minut louhovat. Poté sceďte a vypijte. Doporučuje se pít 1-3x denně. Vždy pijte čerstvý nálev.

Hlavní plodnost přichází na dvouletých výhonech, kterých rostlina vytvoří 2 – 4 o délce 3 – 4 m. Výhony je vhodné vyvázat ke konstrukci, aby květy a plody měly dostatek slunce. Plody dozrávají dle zvolené odrůdy od poloviny června do poloviny září.Pakliže máme do půdy již předem zapracovaný uleželý kompost, poté postačí vyhloubit jámu o velikosti 30x30x30. Rostliny zasadíme cca o 5cm níže než rostly ve školce. Snažíme se nepoškodit pupeny. Rostliny sázíme na vzdálenost 40-60cm.

Jak se množí maliník : V praxi rozmnožujeme maliník kořenovými odnožemi, kořenovými řízky a dělením keřů, u maliníku ostružiníkového hříženci a vrcholkovými pupeny.