Africké kopřivy jsou rychle rostoucí pokojové rostliny, mají velmi dekorativní pestré listy a navíc se jednoduše množí vrcholovými rostlinnými řízky – stačí je jen zakořenit ve vodě. To kvítko má jen samé výhody!Okrasné kopřivy lze snadno pěstovat ze semen nebo řízků a je známý svou rychlou adaptací na různé podmínky. Řízek postačí odebrat ostrým nástrojem, potřít stimulátorem pro zakořenění a umístit do zeminy, případně nechat zakořenit v nádobce s vodou.Z kopřivy sbíráme list a nať a to vždy jen vrcholové čerstvé mladé části rostlin. Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září.
Kdy vysévat africkou kopřivu : Semena africké kopřivy se vysévají od ledna do března. Semínka jen lehce zahrňte substrátem. Vhodné je při klíčení zajistit 100% vlhkost vzduchu, takže doporučujeme výsev zakrýt fólií. Tu odstraníte v době, kdy se začnou objevovat děložní lístky.
Kdy množit rostliny
Jakmile vytvoří zdravý kořenový systém, máte téměř vyhráno. Obecně platí, že rostlinky, které mají zdřevnatělé části stonků, budou zakořeňovat pomaleji než mladé měkké řízky. Pro větší úspěch je nejvhodnější období množení zejména jaro a začátek léta.
Kdy množit keře : Kdy můžeme keře řízkovat Právě v půlce srpna je již ideální čas pro množení mnoha druhů keřů právě řízkováním. Zajistíme si tak jejich větší množství (množení – množství), aniž bychom museli za sazenice keřů platit drahé peníze.
Rostliny jsou vhodné pro pěstování v nádobách, pro záhonové výsadby nebo se dají pěstovat i jako pokojové rostliny. Ven je umisťujeme až v druhé polovině května, kdy již nehrozí poškození jarními mrazíky. Pěstování: Připravíme si květináče a zeminu, kterou nasypeme do květináčků.
Většinou se rostlina zase vzpamatuje, pokud by to však nepomohlo, seřízněte ji, znovu obrazí. Kdybyste chtěli africké kopřivy uchovat i přes zimu, bude pro ně nejvhodnější místnost s teplotami od 10 do 12 stupňů Celsia, nejsou totiž mrazuvzdorné (při vyšší teplotě je nutné zajistit jim velmi světlé umístění).
Jak dlouho louhovat kopřivy
Zalijte je vroucí vodou a nechte 10–15 minut luhovat. Poté čaj sceďte. Čaj z kopřiv můžete pít až třikrát denně.Také lidé, kteří berou různé druhy léků, by se měli o možnosti pít kopřivový čaj poradit nejprve s lékařem. Proto je důležité vědět, jak kopřivový čaj užívat a také jak dlouho se kopřivový čaj pije. Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.Umělé světlo umisťujeme co nejblíže rostlinám, jelikož jeho účinnost se vzdáleností velmi klesá. Ideální umístění je 20-40 centimetrů od rostliny, maximálně však do jednoho metru. Pro přisvětlování menších pokojových rostlin můžete využít LED žárovky s běžným závitem E27, které lze umístit do jakékoliv domácí lampičky.
Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.
Kdy množit šeřík : Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.
Kdy množit trvalky : Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.
Proč kopřivy pali
Proč kopřiva pálí Kopřiva je pokryta malými žahavými chloupky, které obsahují tekutinu složenou z kyseliny mravenčí, histaminu, serotoninu a nervových hormonů. Tyto látky naši kůži dráždí a způsobují pocit pálení.
Africké kopřivy potřebují dostatečné množství světla, ideálně na slunečném stanovišti bez přímého úpalu. Mezi jednotlivými kultivary si můžete vybrat i kopřivy, které pěkně porostou také na stinném stanovišti. Čím více světla rostlině poskytnete, tím pěkněji se jí vybarví listy.Kopřivy spaříme vařící vodou, nesekáme na malé kousky, smícháme s nakrájenou slaninou, osolíme, opepříme, přidáme trochu květu a přimícháme k pečivu. Dochutíme a nakonec vmícháme sníh z bílků. Nandáme do vymazaného pekáčku a pečeme v předehřáté troubě na 190°C asi 30 minut.
Proč se kopřiva nazývá dvoudomá : Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až kopinaté. Květy tvoří laty uložené v paždích listů. Kopřiva se nazývá dvoudomá proto, že neplodí všechny rostliny. Prohlédnete-li si kvetoucí kopřivu, uvidíte, že květenství, která visí z paždí lístků, nejsou stejná.