@hanydve Chleba s lučinou dávám od 9. měsíce, ale asi by se nic nestalo zkoušet už od 8.Plátky chleba krájejte bezprostředně před spotřebou, zbylé chraňte před vysycháním zakrytím utěrkou. Správný nůž na chléb má být zoubkovaný, s dostatečně tenkým ostřím, protože se krájí řezáním, nikoliv tlačením na chleba. Nikdy neuchovávejte chléb v ledničce.– Zaměřte se na kváskové pečivo, které je lépe stravitelné, pro děti je výborný kváskový pšenično-žitný chléb. – Pečivo podávejte nejlépe v neupravené formě. Pokud jej chcete opékat, tak jen občas a jemně.
Kdy může dítě pečivo : Můžu dávat dítěti rohlík, hned jak ho udrží Do sedmi měsíců rozhodně ne, protože mouka obsahuje lepek, na který může vzniknout u kojenců alergie. Od 8. měsíce už rohlík může.
Kdy muze miminko třesku
Dobrý den, dle současných výzkumů a doporučení lékařů lze ryby do stravování děťátka zavést mezi ukončeným 6. až 7. měsícem věku děťátka. Mořské ryby obsahují jód a omega3 mastné kyseliny, které jsou velmi cenné pro správný vývoj děťátka.
Co může jíst dítě v 8 měsících : Pro tento věk jsou vhodné texturované potraviny s malým kousky, např. kukuřičné křupky nebo rýžové oplatky. Můžete také podávat vychladlé kousky vařené zeleniny jako brokolici, květák, cuketu, brambory, nebo kousky vařených těstovin.
Začněte kouskem kůrky ze světlého celozrnného chleba. Tak se střeva seznámí s vlákninou. Budete vidět, že Vaše dítě kůrku začne cucat. Dalším krokem je podat mu malý kousek chleba bez kůrky.
Vypracujeme hladké těsto a necháme na teplém místě kynout. Po 30 minutách kynutí těsto vyndáme na vál, propracujeme a vytvarujeme šišku chleba, kterou vložíme do pomoučněné ošatky. V ošatce necháme kynout asi hodinu.
Kdy zavést pečivo
Od 8m už se pečivo může, pokud nemáte vyloženě alergii na lepek. Zkus klidně rohlíček i piškoty, jestli ti to bude už baštit. Filípek pečivo ani piškoty nechtěl, doku neměl alespoň 4 zoubky – vlastně s tím začal, až mu lezly stoličky, kolem toho 14-15m. Ale některé děti s tím nemají problém i bez zoubků tak uvidíš.Od 9 měsíců Dáváme stravu s kousky, možné dávat již do ruky kus tvrdšího rohlíku, neslané křupky, dětské piškoty, dětské sušenky.Doporučuji zařadit žloutek přibližně po 2 týdnech podávání zeleninových či již maso-zeleninových příkrmů. Dle nejnovějších vědeckých informací je nutné zařadit celé vejce od ukončeného 4. do ukončeného 6. měsícem věku jako prevence rozvoje potravinové alergie.
Občasná zácpa je poměrně normální jev, nicméně pokud stav trvá dva týdny nebo déle, může jít o chronickou zácpu a v tom případě, je třeba navštívit lékaře.
Kdy se miminko toci kolem své osy : 7. měsíc: na zádech si hraje s nohama, začíná si být jistý v poloze na boku. Dělá „letadlo“, točí se kolem vlastní osy dokola, později válí sudy.
Co dát 9 měsíční miminku k večeři :
- Kefír s rozmixovanými jahodami. Okoun s vařenými bramborami a mrkví
- Mangové pyré s bílým jogurtem. Krůtí karbanátky s bílým zelím.
- Mléčný koktejl s banánem a jahodami.
- Pokrájený meloun.
- Kachní prsa s dušenou růžičkovou kapustou.
- Rýžová kaše s meruňkami.
- Ovocné pyré z banánů, hrušky a hroznového vína.
Co umí v 9 měsících
V devátém měsíci přijde významný pokrok. Vaše dítě se naučí sedět vzpřímeně, klečet a dokonce lézt po čtyřech a navíc zvládne i přitažení do stoje. Za relativně krátkou dobu 3 až 4 týdnů si Vaše dítě osvojí mnohé dovednosti.
Kojenecká strava od ukončeného 4. měsíce už může obsahovat také obiloviny, které jsou nezbytné pro zavedení potřebných sacharidů a vlákniny, případně lepku. Mezi prvními se doporučuje amarant, kukuřice, rýže, pšenice či pohanka.měsíce. V tomto věku by kojenec měl mít v jídelníčku 3 hlavní jídla denně prokládané zdravými, ovocnými svačinkami a měl by bez problémů papat 3složkové příkrmy se zeleninou, obilovinami a masem. Můžete také pomalu zkoušet podávat opravdovou pevnou stravu, jako je půlka krajíce chleba s máslem.
Kdy dát chleba do Osatky : Stáčení bochníku, kynutí v ošatce
Když těsto zvětší svůj objem o 70-80 % proti začátku, můžete ho chystat do ošatky (cedníku). Ošatku si předem pomocí sítka vysypejte žitnou moukou, stejně tak si poprašte pracovní plochu. Nemáte-li zatím ošatku, vystelte si cedník utěrkou a tu si poprašte moukou.