Nejen, že se díky tomu udržíte zdravé lůžko po delší dobu, ale také tím prodloužíte životnost peřiny. Doba doporučená pro výměnu peřiny za novou je 3-5 let, záleží na opotřebení.Ložní prádlo měňte minimálně jednou za 14 dní. Povlaky na polštáře i 1x týdně. Perte na 40 °C. Dávejte pozor na plnou pračku.Jak naznačují průzkumy, v českých domácnostech se lůžkoviny mění méně často, než by se měnit měly – obvykle jednou za měsíc až pět týdnů. Tento interval je ale zcela nedostačující – v povlečení i prostěradlech se usazují zbytky kůže, lupy, prach a pot, vzniká tak prostředí, ve kterém bují bakterie a roztoči.
Jak casto si menit ručník : Možná si říkáte, že po osušce i ručníku saháte, když jste čistí. Bohužel ale ne všechny nečistoty zůstanou v umyvadle či sprše, mnoho z nich končí právě v ručnících. Proto je vhodné měnit osušku na tělo každé tři dny, ručník na ruce dvakrát týdně a ten na obličej pak raději po každém použití.
Jak často měnit povlečení diskuze
Minimálně 1x za měsíc, častěji dle situace (když mám místo v pračce, přijde mi zapocené…). Hodně záleží taky na tom, jak často doma spíme (chalupa, rodiče), jaká je zrovna teplota (pocení se). Ale jednou měsíčně – vždy na začátku měsíce minimálně zhodnotím poslední převlíkání a případně převleču.
Kdy větrat peřiny : Mají se peřiny větrat venku Jistě si za hezkého počasí říkáte, že dáte vyvětrat peřiny a polštáře. Ale pozor, teplé a vlhké počasí je opět ideální pro množení roztočů. Peřiny větrejte v zimě, kdy venku svítí sluníčko a teplota je okolo bodu mrazu.
Praní potahu – měl by se prát pravidelně 1x za 1/2 roku, omezí se tak vznik alergií a výskyt prachu v domácnosti. Perte podle symbolů na štítku, nejčastěji se kvalitní potahy perou na 60°C. Při větším úklidu/ převlékání postele se doporučuje potah vysát.
Ložní prádlo je líhní bakterií a různých nečistot
Přesto ale doporučujeme mít alespoň dvoje nebo troje povlečení na střídání, a pokud vás zrovna nic netrápí (nemoci, alergie apod.), pak ho měnit zhruba po jednom týdnu (maximálně 14 dnech). To je asi zlatá cesta a také nejčastější názor odborníků.
Kdy menit ručníky
Ručník a osuška by měly být suché
A ty se v nich mohou spokojeně množit. Proto bychom je měli měnit každý den. Nebo alespoň po dvou dnech používání. Ručníky, které používáte na obličej, nebo je používají děti, měňte raději každý den.Doporučuje se minimálně dvakrát a maximálně čtyřikrát do roka vyprat přikrývku a polštář. Ideálně pak na 60 °C, abychom se zbavili roztočů a všech mikroorganismů.Obecně se doporučuje měnit povlečení jednou týdně a povlaky na polštáře dvakrát týdně.
Proto byste větrání neměli podceňovat. Pro zdraví a dobrý spánek je samozřejmostí kvalitní savé povlečení a také to, že budete vaši postel každý den po ránu alespoň hodinu až dvě hodiny větrat.
Jak dlouho vydrží peří : Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).
Po jaké době měnit matraci : Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, záleží, o jaký typ matrace se jedná, zda je položena na správném podkladu a jak se s matrací zachází. Z hygienického hlediska se však doporučuje vyměnit matraci maximálně po 4 letech užívání.
Jak často čistit matraci
Proto bychom jí měli věnovat dostatečnou péči a čistit ji alespoň dvakrát ročně hloubkovou metodou, která dokáže odstranit všechny nečistoty z matrace a obnovit její čistotu, svěžest a pohodlí.
Odborníci radí převlékat povlečení ideálně jednou týdně, nejdéle pak jednou za čtrnáct dní. Prostěradlo by se pak mělo prát s jednotýdenní frekvencí.Jak často byste měli prát své oblečení
- Kalhotky a ponožky po každém použití.
- Podprsenky perte po každém třetím až čtvrtém použití.
- Cokoliv bílého a hedvábného je zapotřebí vyprat po každém nošení.
- Košile a halenky perte po každém nošení.
- Sportovní oblečení perte po každém nošení.
- Vesty se perou tak dvakrát za sezónu.
Jaký je rozdíl mezi osuškou a ručníkem : Hlavní rozdíl mezi ručníkem a osuškou je v jejich velikosti. Ručník je menší a používá se k osušení rukou, obličeje nebo menších částí těla. Osuška je větší a používá se k osušení celého těla, včetně vlasů.