Kdy lze ukoncit KPR?
Resuscitaci ukončujeme v případě, že: ji od nás převezme posádka ZZS – čekám na pokyn záchranářů, nepřerušujeme ji hned po jejich příjezdu na místo, ale až jsme vyzváni. situace se stane pro zachránce nebezpečnou.KPR lze ukončit:

když je obnoven krevní oběh a obnoveno dýchání při příjezdu ZZS. při vystřídání jinými zachránci. při vlastním vyčerpání (rozhodnutí je etické povahy, zachránce si ho musí zodpovědět sám před sebou)Rozhodnutí neresuscitovat vydávají lékaři v případech těžce nemocných pacientů, kdy by resuscitace vedla pouze k prodloužení jejich kritického stavu či vedla k významnému zhoršení stavu pacienta a de facto tak prodlužovala jeho utrpení.

Kolik stlačení za minutu : Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.

Kdy byla vydána poslední doporučení v KPR

Poslední doporučené postupy pro KPR byly publikovány v roce 2000. Od té doby nové vědecké poznatky posunuly naše poznání kupředu i v této oblasti lékařské vědy a praxe.

Kdy zahájíme KPR : Je nutné ji zahájit při poruše jedné ze tří základních životních funkcí (vědomí, dýchání, srdeční činnosti).

Kardiopulmonální resuscitace se zpravidla provádí při zjištění známek zástavy oběhu – postižený je v bezvědomí a nedýchá normálně. Nedýchá-li postižený normálně, může vykazovat známky hypoxie (nedostatku kyslíku v organismu): rty, ušní boltce, špička nosu a nehtová lůžka jsou namodralé, kůže je voskově bledá.

Stlačujte hrudník s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky 5 až 6 cm. Provádění resuscitace je fyzicky náročné, pokud jsou k dispozici další osoby, můžete se po dvou minutých vystřídat. Ve stlačování hrudníku pokračujte, dokud nepřijede záchranka nebo postižený nezačne reagovat.

Co dělat při zástavě dechu

Resuscitaci u dospělého zahajte stlačováním hrudníku. Položte své ruce přes sebe na střed hrudníku postiženého a hrudník stlačujte 100 – 120 krát za minutu do hloubky 5 až 6 centimetrů. Pokud jste vyškoleni v umělém dýchání, proveďte 2 umělé vdechy po každých 30 stlačeních hrudníku.Začněte rytmicky stlačovat hrudní kost pacienta do hloubky 5-6 cm. Po každém stlačení zcela uvolněte hrudní kost, aby se hrudník mohl vrátit do neutrální polohy. Ruce z hrudníku nesundávejte. Frekvence kompresí: 100-120 / minutu.1957 Po objevu účinnosti zevní masáže srdeční pro umělý krevní oběh, publikovaném v 1960 dr. Kouwenhovenem, Knickebrockerem a Judem vytvořil Safar v roce 1961 základ současných postupů – metodu neodkladné resuscitace.

Přiložte svá ústa na nos a pusinku dítěte a jemně 2 x vdechněte vzduch z vašich úst. Pokud dítě nereaguje, položte dva prsty na hrudní kost na spojnici prsních bradavek a zmačkněte 30 x hrudník do hloubky 2 cm. (2 zmačknutí – komprese za sekundu) Opakujte 2 vdechy do úst a nosu dítěte.

Jak dlouho provádět resuscitaci : Stlačujte hrudník s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky 5 až 6 cm. Provádění resuscitace je fyzicky náročné, pokud jsou k dispozici další osoby, můžete se po dvou minutých vystřídat. Ve stlačování hrudníku pokračujte, dokud nepřijede záchranka nebo postižený nezačne reagovat.

Kolik nádechu za minutu : Pro normální, klidové dýchání (eupnoe) je u dospělých osob obvyklá frekvence 12–20 dechů za minutu. Tyto hodnoty se mohou měnit v reakci na fyziologické potřeby organismu, krátkodobě je možné dechovou frekvenci ovlivnit také vědomě.

Kdy je největší riziko SIDS

Za SIDS se považuje úmrtí dětí do 1 roku, u kterého se nepodařilo nalézt žádnou příčinu ani ho nešlo předvídat. 2. až 4. měsíc věku je období, kdy je největší riziko SIDS.

Syndrom náhlého úmrtí novorozence (SIDS) je definován jako náhlé a neočekávané úmrtí kojence, které zůstává nevysvětlené i po důkladném vyšetření. Vzhledem k tomu, že SIDS probíhá diagnózou vyloučení a kojenec zemře neočekávaně, obvykle neexistují žádné předchozí příznaky.Zevní srdeční masáž (masáž srdce)

Stlačujeme hrudník do hloubky 4-6 cm směrem k páteři. Frekvence masáže je 100–120 stlačení za minutu, tj. prakticky dvakrát za sekundu. Masírujeme s propnutýma rukama přeloženými zápěstími přes sebe (s propletenými prsty) kývavým pohybem celého těla.

Kdy se nezahajuje resuscitace : Kdy resuscitaci nezahajujeme Důvody nezahájení resuscitace jsou následující: konečné stadium nevyléčitelného onemocnění, jedná-li se o poranění neslučitelné se životem, nebo jsou přítomné jasné známky smrti (posmrtná ztuhlost, hnilobné a rozkladné změny).