Jestliže jste svou dovolenou již vyčerpala, nemáte na další dny volna v tomto roce nárok. Zaměstnavatel vám ale může poskytnout neplacené volno. Na tom je třeba se s ním dohodnout. Žádost o poskytnutí neplaceného volna ovšem není v žádném případě důvodem k výpovědi.Při vlastní svatbě máte v práci nárok na dva dny volna. Náhradu mzdy ale dostanete jenom za jeden; druhý den už je volno neplacené. Když jde rodič na svatbu dítěte, náleží mu den placeného volna. Jesliže jdete na svatbu svého rodiče, máte nárok na jeden den neplaceného volna.Zaměstnavatel není povinen vyhovět žádosti o neplacené volno. Obvykle je čistě na ochotě zaměstnavatele, zda je poskytne, či nikoliv. Zaměstnavatel tedy může trvat na tom, aby zaměstnanec nastoupil po rodičovské dovolené do práce nebo aby ukončil pracovní poměr, pokud do práce nastoupit nemůže či nechce.
Kdy mám nárok na náhradní volno : Za práci, kterou je nutno konat v době svátků má zaměstnanec právo na dosaženou mzdu a placené náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Náhradní volno poskytne zaměstnavatel zaměstnanci nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době.
Kdy mi může zaměstnavatel nařídit neplacené volno
Může zaměstnavatel nařídit neplacené volno Neplacené volno vždy vychází ze vzájemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, zaměstnavatel jej nikdy sám nařídit nemůže. Pokud nemůže zaměstnanci přidělit práci v pracovní době, jde o překážku na jeho straně – a zaměstnanci náleží náhrady mzdy nebo platu.
Kdy si můžu vybrat náhradní volno : Zaměstnavatel vám nemůže nařídit, abyste si vzali náhradní volno. Na čerpání náhradního volna se musíte dohodnout se zaměstnavatelem. Zákoník práce stanoví, že byste si ho měli vzít do 3 kalendářních měsíců od měsíce, ve kterém byla práce přesčas odpracována.
V hodinách. Pokud zaměstnanec čerpá neplacené volno v hodinách, použijeme mzdovou položku 'Neplacené volno v hodinách', znamená to, že zaměstnanec nečerpá celý kalendářní den, ale pouze část dne, v žádném případě nelze k této položce zadávat celou směnu zaměstnance.
Pokud budu mít v zaměstnání neplacené volno, jak to bude s platbou zdravotního pojištění Po dobu neplaceného volna jste nadále zaměstnancem a zdravotní pojištění za zaměstnance je vždy hrazeno prostřednictvím zaměstnavatele.
Co dělat kdyz mi skončí rodičovský příspěvek
V případě vyčerpání celkové výše rodičovského příspěvku, nebo dovršení věku 4 let dítěte, nárok na dávku zaniká. Měsíční výše rodičovského příspěvku se odvíjí od předchozího výdělku a také nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), kterou vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, PSSZ, MSSZ).Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Za prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti dostáváte přitom od svého zaměstnavatele náhradu mzdy. Pokud trvá dočasná pracovní neschopnost (nebo nařízená karanténa) déle než 14 kalendářních dnů, vyplácí vám stát nemocenskou. Dříve zaměstnanci neměli během prvních tří dnů nemoci nárok na žádnou náhradu mzdy.
Za dobu čerpání náhradního volna se pak plat nekrátí. Náhradní volno se poskytuje v rozsahu práce konané přesčas. Pokud se náhradní volno přesouvá do dalších měsíců, v měsíci, v němž byla práce přesčas odpracována, se plat za práci přesčas nevyplatí, při čerpání náhradního volna se naopak plat nekrátí.
Kdy si můžu prodlouzit rodičovský příspěvek : Nárok na rodičovský příspěvek zaniká v případě vyčerpání celkové výše rodičovského příspěvku, nebo dovršením věku 4 let u dítěte narozeného do 31. 12. 2023 (včetně) nebo dovršením věku 3 let u dítěte narozeného od 1. 1. 2024 (včetně).
Jak si nechat vyplatit zbytek rodičovského příspěvku : Doplatek u nevyčerpaného rodič. příspěvku lze požadovat. Je třeba vlastními slovy zažádat o doplatek RodP, kam má být částka vyplacena, doložit rodný list nově narozeného miminka a stanovený denní vyměřovací základ z Okresní správy sociálního zabezpečení na nově narozené miminko.
Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel
V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin. Tento odpočinek může být v zákoně vymezených případech zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen.
Kolik můžu mít přesčasů : Práce přesčas nařízená zaměstnavatelem nesmí přesahovat 8 hodin v 1 týdnu a celkem 150 hodin v kalendářním roce. Nad rámec těchto limitů je možné práci přesčas požadovat pouze se souhlasem zaměstnance. Ale ne více než 8 hodin týdně v období 26 týdnů (v případě, že tento limit není navýšen kolektivní smlouvou).