Sazenice muškátů v perfektní kondici nabízíme už od počátku března. Pokud si je u nás zakoupíte už v této době, je nutné mít pro ně vhodné místo, protože muškáty je možné dát ven až koncem dubna. Sazenice muškátů po zakoupení přesaďte do truhlíků nebo nádob, ve kterých je budete pěstovat.Od doby výsevu po první květy potřebují muškáty přibližně čtyři až pět měsíců, je tak nejvyšší čas nakoupit semínka. Když totiž semínka zasadíte v průběhu ledna, budete moct kvetoucí rostlinky muškátů zasadit do truhlíků už počátkem května. Muškáty jsou tak první rostlinou, s níž zahrádkář začíná.Muškáty jsou poměrně snadné na pěstování. Pro vysazení se doporučuje doba po polovině května, kdy už víme, že nepřijdou žádné mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkón, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkónovou květinovou výzdobu jako stvořené, dosahují maximálního estetického efektu.
Kdy vytáhnout muškáty ze sklepa : Muškáty pěstovaly už naše babičky. Za okny jim kvetly někdy i v zimě, přesto je lepší nechat oblíbené balkónové květiny přes zimu odpočívat. Už v únoru je ale můžete vytáhnout ze skleníku nebo ze sklepa a začít řízkovat.
Kolik muškátů do truhlíku 50 cm
Náš tip: Pro bohatě osázený truhlík použijte 3 rostliny do truhlíku o délce 50 cm. Do truhlíku o délce 80 cm použijte 5 muškátů.
Jak dlouho vydrží muškáty : Zatímco nádhernými květy petúnií se můžete těšit vždycky jen jednu sezonu, muškáty vydrží i několik let, když se o ně ovšem v zimě šikovně postaráte. Také je musíte umístit na tu správnou světovou stranu.
Pro sázení muškátů je načasování klíčové
Ideální je jaro, konkrétně na přelomu března a dubna. Předpěstované sazenice muškátů vybírejte pečlivě – měly by mít temně zelenou barvu listů i stonků. To je ukazatelem zdravé rostliny i kořenového systému.
Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C. Na jaře je opět seřízněte hluboce, i na 10 cm, podpoříte jejich hustější růst.
Jak zastřihnout Muškát
Rostliny ale můžeme z truhlíků i vyndat, částečně z nich oklepat hlínu a kořenový bal zabalit do novinového papíru. Muškáty, které nestříháme pak k sobě svazujeme třeba po pěti kusech a zavěšujeme na suché, chladné a světlé místo.Vysazujeme muškáty
Jednotlivé sazenice sázíme dostatečně daleko od sebe, do 60 cm dlouhého truhlíku se vejdou nejvýše 3. K výsadbě použijeme speciální zeminu (substrát) se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Jde o substrát určený speciálně pro pelargonie.Značka: Rašelina a.s. Zeminu pro muškáty používáme pro pěstování muškátů v květináčích, balkónových truhlících i kameninových korytech. Tato zemina je vyrobena z kvalitní tříděné rašeliny s přídavkem minerálních hnojiv a vápenaté složky.
Technicky vzato zbavte přezimující muškáty všech nemocných, poškozených, nebo dokonce mrtvých listů i výhonků a pak je seřízněte na výšku 10 až 15 cm. Při tom ponechte pouze tři až čtyři nejsilnější výhonky a ty seřízněte na 3 až 4 očka. Rány po redukci kořenů nezapomeňte ošetřit dřevěným uhlím.
Co k Muškátům do truhlíku : S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Kolik muškátů do truhlíku 80 cm : Náš tip: Pro bohatě osázený truhlík použijte 3 rostliny do truhlíku o délce 50 cm. Do truhlíku o délce 80 cm použijte 5 muškátů.
Kdy se začínají hnojit muškáty
Kdy začít s hnojením muškátů
S hnojením začněte na začátku / v polovině června! Přibližně po čtyřech týdnech je hnojivo v čerstvé zemině, do které jste muškáty zasadili, spotřebované. Proč tedy nehnojit hned od začátku Zaprvé proto, že rostliny nepotřebují více hnojiva, než je v půdě na začátku.
Kolik zajistit sazenic
Máme-li mladé muškáty z řízků, musíme množství zvýšit na 8 až 12 ks, podle velikosti, jinak by byl truhlík „chudý“. Substrát dáme do 2/3 truhlíku a utužíme. Rozmístíme rostliny tak, aby si nekonkurovaly. Větší dozadu nebo do středu, menší a převislé na okraje.Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Jak probudit muškáty : Zastřižené rostliny umístěte na světlo do chladnější místnosti. Tím je citlivě probudíte. Teprve po několika týdnech, až budou mrazy a přízemní mrazíky definitivně minulosti, je umístěte ven. Pokud budete muškáty umísťovat za okno, nebo na balkón, zvolte jižní stranu.