U suchého a vlhkého kašle se obvykle jedná o nachlazení a vy se o svého drobečka zvládnete postarat doma. V takovém případě Vám pomohou některé z léků na chřipku a nachlazení. V případě, kdy kašel neustává déle než týden nebo ho doprovází pískání, zvracení, malátnost či teploty, určitě navštivte lékaře.Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je tedy těžké ho vysmrkávat. Trvají-li příznaky déle než 1 týden a dochází-li k jejich zhoršení, je vhodné vyhledat lékaře.Při prvních náznacích ucpávání nosní dutiny je vhodné použít solný nosní sprej, který zpomalí další projevy. Pomáhá také teplá sprcha, vlhké teplo lépe zprůchodní ucpané dutiny. Případně zkuste nastrouhat dvě lžíce křenu a přidejte lžíci medu. Po této "dobrotě" se vám prý rýma spolehlivě spustí a půjde i lépe smrkat.
Jaké jsou příznaky černého kašle : Příznaky černého kašle
Na začátku je nemoc nenápadná, má podobné příznaky jako běžné nachlazení. Typická je rýma, kýchání, zvýšená teplota, bolest v krku, chrapot, případně zánět spojivek.
Jak poznat nebezpecny kašel
Jestliže tedy trpíte zmíněnými příznaky (kašel trvající několik měsíců, dušnost, která se zhoršuje při tělesné námaze nebo během nachlazení, vykašlávání hlenu), neodkládejte návštěvu u lékaře. A je úplně jedno, že jste s kouřením už dávno skoncovali. Nebezpečí totiž hrozí také bývalým kuřákům.
Jak se pozná zánět průdušek : Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění
- suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
- bolest na hrudi/za hrudní kostí,
- vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
- horečka/zimnice,
- rýma a bolest v krku,
- bolest hlavy,
- dušnost a dýchací obtíže,
- značná únava a celková slabost.
K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.
Kdy je rýma nejhorší Rýma je v největším rozpuku během 3. – 5. dne od propuknutí příznaků, kdy se spustí vodnatý výtok z nosu a přidají se bolesti hlavy.
Proč se potit při nemoci
Tělo se přirozeně ochlazuje potem, který se na pokožce odpařuje. Pocení se proto může využít jako přirozený způsob pro snížení teploty.Jak zastavit kašel v noci
- Pro dostatečný a kvalitní spánek v noci zvyšte polohu hlavy.
- Zvlhčujte vzduch.
- Dostatečně větrejte místnost.
- Dodržujte dostatečný pitný režim.
- Inhalujte, vyzkoušejte aromaterapii.
Nejpřesnější metodou vyšetření je výtěr krku a následná PCR diagnostika, která prokáže přítomnost genetické informace bakterie. Lze také využít metody stanovení protilátek v krevním oběhu. Hlavní léčbou černého kašle je antibiotická terapie, kdy nejčastěji používanými antibiotiky jsou makrolidy.
K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.
Jak poznam že mám zápal plic : Jak poznat zápal plic
- Kašel, suchý dráždivý, později s produkcí hlenu.
- Bolestivé dýchání (zejména při hlubokém dýchání)
- Bolest na hrudi při kašli.
- Únava.
- Horečka.
- Pocení, zimnice, snížení tělesné teploty (u starších 65 let, kojenců nebo u osob se sníženou imunitou)
- Zmatenost (u starších 65 let)
- Nevolnost, zvracení, průjem.
Jak poznat že mám v těle zánět : Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.
Kam jít kdyz nemám doktora
Pokud máte potíže sehnat lékaře konkrétní odbornosti, nebojte se tak obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. S tím vám pomůže i web Ministerstva zdravotnictví. Řada lidí se v poslední době potýká s problémem sehnat praktického lékaře, který by byl ochoten je přijmout do péče.
Dispenzarizovaný pacient se případně také může obrátit na praktického lékaře, u kterého není registrován, v místě přechodného pobytu. Pro potřeby informovanosti lékaře je doporučené, aby pacient měl k dispozici lékařskou zprávu.Virová rýma se může změnit v bakteriální
Virová rýma bývá čirá a průhledná, zatímco u bakteriálního onemocnění je sekret poměrně hustý a obsahuje žlutě nebo zeleně zbarvené hleny, proto se někdy označuje jako žlutá nebo zelená rýma. Někdy může zelenou rýmu doplnit i kašel nebo vyšší teplota.
Jak zacina Viroza : Viróza se nejprve projeví únavou a psychickým vyčerpání.
Může vzniknout po první srážce s virem nebo reaktivací virového onemocnění, kdy vir už s námi "spolubydlí" v těle delší dobu. Jakmile je naše tělo oslabené, ve velkém stresu nebo únavě, vir dostává příležitost se projevit.