Kdy jít na kaštany?
Na konci září začínají padat kaštany, které vybízejí ke tvoření oblíbených zvířátek do dětského pokoje. Kromě vyrábění zvířátek můžete kaštan pokreslit.Hlavní sklizeň jedlých kaštanů probíhá v říjnu. Sběr plodů kaštanovníku se provádí ručně. Nejmenší plody poslouží jako surovina pro mletí kaštanové mouky. Velké a střední plody se dále zpracovávají, případně jsou po tepelné úpravě konzumovány.Kdy je sezóna jedlého kaštanu Sklizeň začíná od října. Jakmile se slupka plodu otevře, jsou kaštany zralé ke sklizni.

Jak doma připravit jedlé kaštany : Kaštany na vypouklé střeně nařežeme ve tvaru X. Dáváme pozor, abychom prořízli celou skořápku, ale také pozor na ruce, abychom se nepořezali. Poklademe je na plech, nařezanou stranou nahoru. pečeme při teplotě 220°C asi 25 minut, dokud se kaštany nezačnou rozevírat.

Kolik kaštanů se dává pod polštář

Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.

Proč se nosí kaštany v kapse : Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Kaštany je možné upéct ve větším množství, oloupané vám pak vydrží v lednici ve vzduchotěsné nádobě až 4 dny. Případně si z nich můžete udělat kaštanové pyré a to pak použít do různých dezertů či jako náplň do cukroví.

V neotevřeném originálním balení vydrží kaštany minimálně 24 měsíců.

Kde sbírat jedlé kaštany

Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.Kaštany se jedí pouze tepelně upravené – můžeme je péct, vařit, dělat z nich pyré nebo nádivku. Před tepelnou úpravou musíme kaštanům naříznout slupku do kříže, uděláme asi 2 cm dlouhé řezy kolmo na sebe a půl centimetru do hloubky pod slupku. Řežeme na vypouklé straně kaštanu.Pečte je, až se naříznuté okraje budou kroutit a kaštany budou propečené, záleží na velikosti, trvá to 30–45 minut. Upečené kaštany stáhněte vařečkou na talíř, seškrábněte k nim veškeré máslo a koření a promíchejte. Podle potřeby ještě dosolte a podávejte horké nebo teplé.

Praví se také, že kaštany pod polštářem vás zbaví nastuzení a pomůžou od bolesti zad či revmatismu. Těžko říct jak s těmi zády, když budete spát na pytlíku kaštanů, ale možná to funguje na stejném principu jako polštář z paměťové pěny, tak proč to nezkusit.

Proč si dát kaštany pod polštář : Proč se pod polštář kaštany dávají Mají vás prý ochránit před nemocemi, nastuzením a vysávají z vás to "špatné". Někdo si kupičku kaštanů strká pod postel, aby kaštany pohlcovaly negativní energii a ulevily od bolesti zad.

Co se dá dělat s kaštany : Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě. Látky v nich obsažené mají protizánětlivý účinek, zlepšují průchodnost cév a žil, posilují elasticitu jejich stěn.

Jak jsou zdravé jedlé kaštany

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.

Jak poznat jedlý kaštan

U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.„Jedná se o velkou spárkatou zvěř, tedy jeleny, daňky a srnčí. Kaštany a žaludy je přikrmujeme po celé zimní období" řekl Stárek. Primárně se prý jedná o dokrmování zvěře ve zdejších revírech, v lesích i oborách. Kaštany a žaludy sbírají také žáci ze Základní školy Jana Václava Sticha-Punta Žehušice.

Jak uchovat jedlé kaštany : Jedlé kaštany se upravují mnoha způsoby,ale asi nejznámější způsob je pečení kaštanů. Nejlepší způsob uchování kaštanů je jejich zamražení v mikrotenových sáčcích. Po rozmrazení si zachovávají svou původní chuť.