Pokud máte potíže sehnat lékaře konkrétní odbornosti, nebojte se tak obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. S tím vám pomůže i web Ministerstva zdravotnictví. Řada lidí se v poslední době potýká s problémem sehnat praktického lékaře, který by byl ochoten je přijmout do péče.Prohlídka je zaměřená na kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti, vyšetření moči, orientačního vyšetření zraku, sluchu a kůže. Součástí je i onkologická prevence zaměřená na zhodnocení rizik z hlediska rodinné, pracovní i osobní anamnézy.Zubní preventivní prohlídky se provádějí u dětí do 18 let dvakrát ročně (s odstupem 5 měsíců), přičemž první by mělo dítě absolvovat už v prvním roce života, mezi 6. a 12. měsícem.
Co dělat když chci změnit lékaře : Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce. Samotná změna lékaře není složitá. Navštívíte nového vámi vybraného lékaře a zeptáte se na možnou registraci. Existují však zákonné výjimky, kdy vás lékař může odmítnout přijmout do péče.
Co když nemám doktora
Dispenzarizovaný pacient se případně také může obrátit na praktického lékaře, u kterého není registrován, v místě přechodného pobytu. Pro potřeby informovanosti lékaře je doporučené, aby pacient měl k dispozici lékařskou zprávu.
Kdy jít s nemocí k lékaři : K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.
Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.
Na co všechno máme nárok V rámci preventivní prohlídky lékař provede vyšetření: zraku, sluchu, moči, cholesterolu a glykémie – prevence metabolických onemocnění, změří krevní tlak a EKG ve 40 letech věku – prevence kardiovaskulárních onemocnění.
Na co se bere krev při preventivní prohlidce
Prohlídka probíhá přímo v ordinaci praktického lékaře a zahrnuje několik částí: Odběr krve k vyšetření cholesterolu (ve 30, 40, 50 a 60 letech), glykémie (od 40 let á 2 roky) a ev. další testy v závislosti na současné léčbě nebo zdravotních obtížích.Tato povinnost je dána zákonem o veřejném zdravotním pojištění,“ vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý. Sankci však nedostanete hned, jak prohřešek spácháte. „Až při opětovném nesplnění povinnosti podrobit se preventivní prohlídce může zdravotní pojišťovna uložit svému pojištěnci pokutu do výše 500 korun.samotně k praktickému lékaři můžeš od 15 let, dají-li k tomu souhlas zákonný zástupci. K specialistům (neurolog, urolog, gynekolog, dermatolog, …) je potřeba doprovodu do 18 let.
„Musí jít o soustavné a závažné porušování léčebného režimu, které není způsobeno zdravotním stavem. Vše musí být jednoznačně zdokumentováno a pacient o tom obdrží písemnou zprávu," vysvětlila primářka všeobecného lékařství Městské nemocnice Ostrava Marta Pískovská.
Co si nebrat do nemocnice : co s sebou do nemocnice nebrat: větší množství peněz, cennosti, velké množství oblečení. Pokud už s sebou máte větší finanční obnos či cennosti, doporučujeme vám uložit si je do úschovy dle pokynů přijímacího personálu.
Jak se pozná zánět průdušek : Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění
- suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
- bolest na hrudi/za hrudní kostí,
- vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
- horečka/zimnice,
- rýma a bolest v krku,
- bolest hlavy,
- dušnost a dýchací obtíže,
- značná únava a celková slabost.
Jaké jsou příznaky černého kašle
Příznaky černého kašle
Na začátku je nemoc nenápadná, má podobné příznaky jako běžné nachlazení. Typická je rýma, kýchání, zvýšená teplota, bolest v krku, chrapot, případně zánět spojivek.
Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.Podle odst. 1 písm. d) tohoto ustanovení je obligatorní součástí každé pracovnělékařské prohlídky základní chemické vyšetření moči ke zjištění přítomnosti bílkoviny, glukózy, ketonů, urobilinogenu, krve a pH moči. Jedná se o orientační vyšetření, které se provádí přímo v ordinaci.
Co nedělat před preventivní prohlídkou : 1/ Minimálně od půlnoci NIC NEJÍST a pít jen ČISTOU VODU. Večer před náběrem si dejte večeři jen lehkou. 2/ Ráno vypijte celý hrnek čisté vody. 3/ Ranní léky – kromě léků na cukrovku – si bez obav vezměte ( nestanovil-li lékař výslovně jinak) Ranní léky na cukrovku užijete až po snídani.