Kdy jsou chilli papričky zralé?
Plody zrají mezi 30 – 40 dny, zde záleží zda budete papričky sklízet zelené, nebo až v botanické zralosti, kdy se papričky zbarví do červena. Papričky se vysévají zpravidla v půlce března. Velmi rychle klíčí a také rostou.Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.Při přesazování ven je velmi důležité, dát si pozor na ostré slunko a ranní mrazíky. Ideální doba pro přesazení Chilli sazenic ven je kolem 20. května.

Proč chilli papričky pálí : Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi. Capsaicin stimuluje nervová zakončení v ústech, nose a žaludku a tím způsobuje pocit pálení až bolesti, je to stejné, jako když se spálíte o nějaký horký předmět, nebo opaříte pusu horkým čajem.

Jak poznat zralost chilli papriček

Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát. Pokud před sklizní omezíme zalévání, docílíme tím větší finální pálivosti. Pokud papričky nejsou dozrálé a pěstujete v květináči, je potřeba rostlinu přenést domů a nechat na světle plody dozrát.

Jak často zalévat chilli papričky : V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.

Vybarvené plody plně dozrávají až v průběhu srpna a v září, proto si na ně musíme déle počkat. Sklizeň v krytých prostorách může probíhat ještě v říjnu, někdy i déle. Pro papriky platí to samé, jako pro jinou plodovou zeleninu. Rostlina dává svou sílu plodům, které na ní jsou.

Jak se starat o chilli papričky

Chilli papričky potřebují ke zdárnému růstu dostatek světla. V zimním období to může být problém, vystavte je proto nejlépe k jižnímu oknu, kam jde světla i tepla nejvíce. Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je.K měření pálivosti se používá tzv. Scovilleho stupnice, která je pojmenována po Wilburu L. Scovillem, americkém chemikovi, který v roce 1912 zveřejnil metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček – Scovilleho organoleptický test. K měření dle tohoto testu je potřebná paprika, voda a cukr.Využít lze i sušičku na ovoce, ale pozor, po použití ji pořádně omyjte vodou s přípravkem na nádobí. Suché chilli papričky můžete nadrtit v hmoždíři nebo rozemlít, dobře vám poslouží mlýnek na kávu.

Hnojení paprik a chilli papriček

Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ. Na návodech si přečtěte, jak správně hnojivo namíchat a v jakém poměru. Většina uvádí hnojení jednou na 14 dní, já je hnojím jednou týdně a je to lepší, rostlině se dostane více živin.

Proč se sází papriky po dvou : Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.

Jak velký květináč na chilli papričky : Pokud budete pěstovat v nádobě až do sklizně doporučujeme growbag 20 l nebo květník o velikosti 18 l nebo ještě lépe 20l květináč, vybrat si můžet černý nebo bílý (ten je lepší, sluníčko tolik nepřehřívá kořeny). Pro přesazení sazenic čekajících na přemístění do skleníku či záhonu použijte květník o velikosti cca 6 l.

Jak nejlépe usušit chilli papričky

Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře. Pokud sušíte chilli doma, třeba na kuchyňské lince, na parapetu okna, tak pod plody vždycky dejte papírový ubrousek, nebo nějakou vzduch propouštějící misku (proutěnou, slámovou). Nikdy nesušte ve skleněné, nebo plastové nádobě.

Když mají papričky barvu, kterou mají podle odrůdy mít, můžeme začít se sklizní. Aby jste měli jistotu, že jsou papričky opravu zralé, zkuste ji zmáčknout. Stěny zralé papričky pruží. Pokud mají tendenci spíše prasknout, nechte je ještě dozrát.Neváhejte tedy, samozřejmě i dle možností připravovaného jídla, použít ocet, jehož nejrůznější druhy jsou na trhu k dispozici, citronovou či limetkovo šťávu anebo případně cokoliv kyselejšího co doma naleznete. Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience.

Co s úrodou chilli papriček : Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.