během dne. až března, během spánku medvědi ze svého brlohu (jámy po vývratech stromů, skalní rozsedliny apod.) občas vylézají. medvědi se osamostatňují ve 2,5 až 3 letech, medvědice tedy může vodit různě stará medvíďata.Největší populace žijí v Rusku (120 000 jedinců), Spojených státech (32 500 jedinců) a Kanadě (21 750 jedinců). V Evropě žije zhruba 14 000 jedinců v desíti oddělených populacích, od západního Španělska po východní Rusko a od severní Skandinávie po jižní Rumunsko a Bulharsko.Délka skutečné březosti je 8-10 týdnů a v lednu až únoru rodí samice v brlohu 1-4 mláďata, které váží okolo 0,5 kg.
Kdy mají medvědi mladé : V lednu a v únoru se v brlozích rodí mláďata. Obvykle medvědice vrhne jedno až tři mláďata, více mláďat je vzácností. Medvíďata se tak rodí velmi malá (zhruba velikosti veverky) a nevyvinutá. Zpočátku jsou mláďata zcela odkázána na matku, neboť jejich hmotnost dosahuje pouhého půl kilogramu .
Kdy se páří medvědi
Páří se asi od května do července. Mláďata, obvykle dvě až tři, se rodí mezi prosincem a únorem. Kvůli péči o mláďata se samice rozmnožuje nejdřív každý druhý rok.
Co pije medvěd : Nezbytný pro medvěda je pravidelný přísun tekutin. Pije několikrát denně, často pak vodu z tajících ledovců, nebo pojídá sníh. Pokud přijímá stravu bohatou na tuk, potřeba pití vody se výrazně snižuje, neboť je získávána metabolismem tuků.
V současné době se medvědi vyskytují téměř pravidelně zejména v Moravskoslezských Beskydech. Výskyt medvědů v CHKO Beskydy je potvrzován každoročně, nejčastěji jde o mladé jedince, ale také medvědice s medvíďaty.
Medvěd hnědý se v Česku vyskytuje pouze v Beskydech, a to především v oblasti Malých Karlovic a Valašské Senice. Rysa můžete zahlédnout jak v Beskydech, tak na Šumavě. Sporadický výskyt rysa byl zaznamenán i v Moravském krasu, u Týna nad Vltavou či v Krkonoších.
Kolik hodin spí medvěd
Lovem stráví až polovinu svého života, ale dle WWF mají méně než 2% úspěšnost, podle jiných zdrojů případně 10–20%. Když zrovna neshání něco k snědku, snaží se medvědi často odpočívat a šetřit drahocenné síly: někdy mohou „relaxovat“ zřejmě až 20 hodin denně, v průměru spí asi osm hodin denně.Délka zimního spánku je 75-120 dní, zpravidla od poloviny listopadu do poloviny března. Medvěd se však může probudit i dříve, například v době zimních oblev, a poté znovu ulehnout. Po dobu zimního spánku je medvěd schopen přijímat podněty z okolí (hlavně zvukové), které ho mohou ze spánku lehce probudit.je to všežravec, až 90 % jeho potravy tvoří výhonky rostlin, lesní plody, hlízy, kořínky, ořechy, dále loví ryby, hlodavce a velké savce. nepohrdne ani mršinami, které dokáže ucítit na velkou vzdálenost.
Medvěd vlastně nespí
Nejznámějšími zimními spáči jsou nepochybně medvědi. Přitom právě u nich nejde o pravý zimní spánek. Takový medvěd se sice na podzim vykrmí a obalí tukem, najde si nějaké chráněné doupě a tam se uloží ke spánku, ale jeho životní pochody jsou stejné jako v létě.
Proč medvěd v zimě spí : Existuje na to takové cizokrajné slovíčko hibernace. Znamená to vlastně klid nebo odpočinek zvířat v zimním období. V zimě totiž nejen medvědi, ale třeba i ježci, křečci nebo netopýři venku moc jídla nenajdou, a tak je pro ně lepší studené počasí přečkat v nějakém bezpečném úkrytu.
Kolik medvědů je v ČR : Medvědi jsou v Česku vzácní. Typicky se jedno až dvě zvíře dlouhodobě vyskytuje v pohraničí se Slovenskem (na samotném Slovensku jich žije kolem 1200). V první polovině října se medvěd ukázal ve Velké Lhotě u Valašského Meziříčí.
Kde videt medvedy
15 tipů, kam se vydat za medvědy
- Medvědárium na zámku Náchod.
- Městské medvědárium v Berouně
- Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek.
- Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií
- Medvědí pramen v Mariánských Lázních.
- Městské medvědárium Kladno.
- Žlutá medvědí stezka – Po medvědích tlapkách.
pod většími kameny a padlými kmeny, mezi kořeny stromů a keřů, pod chrastím, u zídek a zdí, pod uskladněným dřívím, kůlnami a přístavky. Zimní období přečkává zimním spánkem, do kterého upadá v říjnu nebo listopadu a který trvá většinou do května.Výborně plave a potápí se. Plave rychlostí okolo 10 km/h, pod hladinou vydrží až dvě minuty. Na souši dokáže běžet rychlostí až 40 km/h, normálně se pohybuje rychlostí 5 km/h. Mláďata se rodí uprostřed zimy.
Jak dlouho medvěd Hibernuje : Především to bývá ale malý prostor, kde si medvěd vytvoří optimální teplotu. Jeho nepravý zimní spánek – tzv. hibernace , trvá 70 -120 dní a přežití závisí na tom, jak se stihl na podzim vykrmit a vytvořit si tukovou zásobu i podle toho, jaké je v zimě počasí.