Protonová léčba je ze zákona hrazena z veřejného zdravotního pojištění a má na ni nárok každý občan České republiky. Protonové centrum má uzavřenou smlouvu se všemi českými zdravotními pojišťovnami, spolupracujeme i s pojišťovnami slovenskými a zahraničními.Léčba je ambulantní a trvá obvykle okolo 30 pracovních dní, dle režimu, který stanoví lékař na základě vstupní konzultace a dalších diagnostických vyšetření. Protonová léčba je ve světě stále více uznávanou a preferovanou metodou.Protonové centrum v Praze (Proton Therapy Center, PTC) je klinika specializující se na diagnostiku a léčbu nádorů protonovým zářením, která se nachází v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Jedná se o moderní klinické centrum, které pro léčbu pacientů s nádorovým onemocněním využívá metodu protonového záření.
Kolik stojí léčba v Protonovém centru : Praha – Cena údajně nejperspektivnější a nejšetrnější metody ozařování nádorového ložiska v pražském Protonovém centru se pohybuje mezi 250 až 950 tisíci korun.
Co je zakázáno při ozařování
V podpaží se neholte, nepoužívejte pudr, deodorant, antiperspirant ani parfém, nenoste náhrdelníky. Namáhanou pokožku je dobré promazávat, nikdy nemazat těsně před ozářením, o víkendech je dobré promazávat více, aby pokožka zregenerovala, před každým namazáním si umyjte ruce.
Jak dlouho trva Hormonalni lecba prostaty : Kombinace injekcí a tablet před a po dobu radioterapie je užívána nejčastěji po dobu 4-6 měsíců. Hormonální léčba zpravidla pokračuje i po skončení radioterapie. Obvyklá doba podávání této zajišťovací HT je 2-3 roky. Je podávána nejčastěji ve formě tablet (u některých pacientů jsou aplikovány injekce 1x za 3 měsíce).
Radioterapie je dnes používána k léčbě takřka 50% zhoubných nádorů a její úspěšnost je u lokalizovaného onemocnění (onemocnění, které se nerozšířilo do dalších tkání) značně vysoká. Předpokladem úspěšné léčby je možnost aplikovat dostatečně vysokou (účinnou) dávku záření.
Ozařování se provádí obvykle jednou denně od pondělí do pátku po dobu několika týdnů.
Jak probíhá protonová léčba
Při protonové terapii se při vstupu do tkáně předá asi 20–30 % energie, do cílené oblasti 70–80 % energie. Cílení je možné s milimetrovou přesností. Tkáň za cílenou oblastí je ozářena velmi málo. Konstrukce ozařovačů a plánování terapie umožňuje ozařovat i složitě tvarované oblasti s vysokou přesností.Celková dávka záření je pacientovi podána v jednotlivých frakcích v průběhu několika, cca 4 – 8 týdnů. Význam Ozařování je typem lokální léčby – účinkuje pouze v ozařované oblasti na rozdíl od chemoterapie, která proniká do krve a její účinky působí na celý organismus.Ozařování je typem lokální léčby – účinkuje pouze v ozařované oblasti na rozdíl od chemoterapie, která proniká do krve a její účinky působí na celý organismus. Chemoterapie má u nádorů mozku omezený význam, jelikož řada cytostatik do mozkové tkáně obtížně proniká v důsledku tzv. hematoencefalické bariéry.
Jako celková reakce organismu na ozáření by se mohla vyskytnout únava a ospalost, nechutenství, výjimečně nevolnost. Při užití vysokoenergetického zdroje záření se již méně často setkáváme s poradiační reakcí na kůži, která se může projevit zarudnutím pokožky.
Jak se cítí člověk po ozařování : Jako celková reakce organismu na ozáření by se mohla vyskytnout únava a ospalost, nechutenství, výjimečně nevolnost. Při užití vysokoenergetického zdroje záření se již méně často setkáváme s poradiační reakcí na kůži, která se může projevit zarudnutím pokožky.
Jak rychle roste nádor prostaty : Bohužel problém spočívá v tom, že v počáteční fázi onemocnění se neprojevují žádné příznaky. Ty se začnou objevovat, až když je nádor pokročilý a prorůstá mimo prostatu, nebo dokonce vytvoří metastázy. „Obecně platí, že riziko rakoviny prostaty narůstá po 50. roce života.
Jak probíhá protonová léčba prostaty
Protonová terapie Je formou zevní radioterapie, která využívá ke zničení nádorových buněk místo záření fotonového záření protonové. Toto ozáření může být aplikováno u některých pacientů s karcinomem prostaty.
Po ukončení ozařování (až do 2-3 let) se mohou objevit pozdní nežádoucí účinky léčby zářením, např. kožní změny (zarudnutí, pigmentace, suchá a méně elastická kůže), tužší podkoží, podkožní otok v oblasti krku a pod bradou, suchost v dutině ústní, snížení funkce štítné žlázy.Nekuřte, kouření popsané reakce výrazně zhoršuje. Nepijte alkohol, zejména ne destiláty. Během ozařování prsu dochází k výše popsané reakci na kůži. Kůže i celý prs mohou být během léčby více oteklé a bolestivé.
Co je zakázáno po ozařování : Nepoužívejte na ozařovanou pokožku deodoranty, parfémy ani kosmetiku. Vyvarujte se působení přímých slunečních a tepelných paprsků (solaria, horského slunce a sauny) na ozařovanou pokožku. Asi jeden rok po ukončení ozařování chraňte ozářenou pokožku, obzvláště při pobytu u moře nebo na horách).