Kinetická (pohybová) energie
Kinetická energie souvisí s pohybovým stavem částice či tělesa a vyjadřuje skutečnost, že pohybující se těleso je schopné konat práci jako důsledek svého pohybu, např. nárazem na okolní objekt. Pohybuje-li se těleso rychleji, má kinetickou energii větší.Kinetická energie (též pohybová energie) je jeden z druhů mechanické energie, kterou má pohybující se těleso. Je to tedy práce, kterou musíme vykonat, abychom urychlili těleso na určitou rychlost. Velikost kinetické energie tělesa, vykonávajícího posuvný pohyb závisí na jeho hmotnosti a rychlosti.Pohybová energie tělesa je větší, pohybuje-li se těleso větší rychlostí. Pohybová energie tělesa závisí na hmotnosti tělesa. Pohybují-li se dvě tělesa stejnou rychlostí, má těleso o větší hmotnosti větší pohybovou energii.
Jak poznat polohovou energii : – značíme: E_p – základní jednotka: Joule [J] – polohovou energii nazýváme též potenciální energie – vždy přiřazujeme k nějakému povrchu – záleží na hmotnosti – záleží na výšce nad zemí – záleží na gravitačním zrychlení – vzorec: E_p = m · g · h , kde m je hmotnost v kilogramech, g je gravitační zrychlení v newtonech …
Kdy je pohybová energie nulová
Zákon zachování mechanické energie
Maximálně se může měnit poměr potenciální energie vůči kinetické. To si ukážeme na příkladu padajícího tělesa. Ve výšce h nad zemí má těleso nulovou rychlost a tím pádem nulovou kinetickou energii.
Kdy je těleso v klidu a kdy je v pohybu : Těleso je v klidu, pokud nemění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Těleso je v pohybu, pokud mění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Klid a pohyb jsou stavy relativní. Je to proto, že jedno těleso může být v klidu vzhledem k prvnímu tělesu a zároveň v pohybu vzhledem k druhému tělesu (např.
Při vyslání tepelného záření se vnitřní energie tělesa zmenší o energii tohoto vyslaného záření. Při dopadu záření na těleso se část tohoto záření odráží, část tělesem prochází a zbytek je tělesem pohlcen. Vnitřní energie tělesa se tedy zvětší o energii pohlceného záření.
Při pohybu nahoru se pohybová energie mění na polohovou.
Jak mít co nejvic energie
7 jednoduchých tipů, díky kterým se budete cítit svěží a plní energie:
- Spěte alespoň 7 hodin denně
- Každý den se hýbejte.
- Naučte se zvládat stres.
- Nekuřte a omezte alkohol.
- Jezte dobře, střídmě, kvalitně a vzhledem ke svým potřebám.
- Dbejte na pitný režim.
- Věnujte se svým blízkým a socializujte se.
Když těleso začne padat, začne se potenciální energie přeměňovat do kinetické a těleso získává na rychlosti. V místě dopadu pak má těleso nulovou výšku a potenciální energii a naopak maximální kinetickou energii. Během celého děje podle ZZME zůstává mechanická energie stálá.Při pohybu dolů se polohová energie míčku mění na pohybovou. Při nárazu se část energie míčku předá podlaze. Při pohybu nahoru se pohybová energie mění na polohovou. Jelikož se děj několikrát opakuje, míček postupně při nárazech předá svou energii podlaze a zůstane na ní v klidu.
Pokud je rovnoměrný pohyb přímočarý, tak má rychlost i stejný směr (rychlost má směr přímky, po které se bod pohybuje). Pokud je pohyb křivočarý, směr rychlosti se mění (rychlost má směr tečny k dané trajektorii. Hmotný bod se pohybuje po přímce tak, že jeho rychlost není časově konstantní.
Jaký pohyb koná těleso při svislém vrhu vzhůru : Tento pohyb koná těleso, které je vrženo počáteční rychlostí svisle vzhůru, tj. ve směru opačném než je směr tíhového zrychlení. Směrem vzhůru se pohybuje rovnoměrně zpomaleně (se zrychlením ).
Kdy dochází ke změně vnitřní energie : Vnitřní energie tělesa se může změnit, pokud dojde mezi tělesem a okolím k výměně energie ve formě tepla (v důsledku rozdílných teplot) a/nebo práce (vykonané tělesem na okolí nebo okolím na tělese): Práce nebo teplo jsou záporné pokud dochází k vykonání práce nebo přenosu tepla na okolí.
Čím se projeví zvýšení vnitřní energie tělesa
Změna vnitřní energie způsobená konáním práce se projeví zvýšením teploty nádoby a stlačovaného plynu.
Existují potraviny, které na únavu zabírají:
- Ovesné vločky. S ovesnými vločkami je dobré začít hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli.
- Mandle.
- Brokolice.
- Čočka.
- Naklíčená semínka.
- Sezamová a slunečnicová semínka.
- Banány.
- Vejce.
Tím, co dodá tělu energii je například kvalitní jídlo. Vyzkoušejte například energií nabité ovesné vločky. Důležité je také ovoce, ořechy a další semínka, stejně jako třeba zelenina.
Kdy je polohová energie nulová : Polohová energie télesa, které je na povrchu Zemé (h – 0), je nulová. Polohovou energii má i zmagnetizované téleso v magnetickém poli magnetu.