Kdy je nejlepší se začít otužovat?
S otužováním se dá začít v podstatě kdykoliv (i když zrovna v létě to jde o něco hůř). Jestli je ale nějaké období obzvlášť vhodné, je to právě začátek podzimu.Zdravý člověk může začít s chladem pracovat kdykoli během roku. Jedno mikroskopické roční období je ale pro začátečníky i přesto nejvhodnější – brzký podzim. Příroda začátkem září vytváří pro začínající otužilce skvělé podmínky, protože voda se ochlazuje pomalu a přirozeně a tělo se tak chladu přizpůsobuje postupně.Dejte si ale pozor na chyby, kterých se při otužování můžete dopustit – ledová voda může tělu způsobit velký šok, proto je lepší otužování stupňovat. Při příliš dlouhém pobytu ve vodě zase hrozí podchlazení. Když se otužování provádí správně, tělo z něj benefituje. Otužování vám zlepší imunitu.

Kdy vynechat otužování : Kdy otužování není vhodné

Pro osoby s vážnějším onemocněním srdce, močových cest a ledvin či neurologickým onemocněním (například epilepsií) je otužování, respektive pobyt ve studené vodě riskantní a není doporučován. Pokud si nejste jisti, zda pro vás otužování je, či není vhodné, konzultujte svůj úmysl s lékařem.

Kdo se nesmí otužovat

Kdo se nesmí otužovat Otužování není vhodné pro osoby s vážnými srdečními problémy, vysokým krevním tlakem nebo respiračními onemocněními. Kontraindikací je také těhotenství. Před zahájením otužování by měl každý zájemce svůj záměr konzultovat s lékařem.

Co dělat po otužování : Poté, co dokončíte otužování, byste neměli tělo déle vystavovat chladu. Pokud se tedy například otužujete v rybníce či řece, po otužování tělo usušte a oblečte se bez větších prodlev. Doporučené je maximálně krátké (cca 1minutové) cvičení s prodýcháním pro rozproudění krve a zpětné zahřátí organismu.

Poté, co dokončíte otužování, byste neměli tělo déle vystavovat chladu. Pokud se tedy například otužujete v rybníce či řece, po otužování tělo usušte a oblečte se bez větších prodlev. Doporučené je maximálně krátké (cca 1minutové) cvičení s prodýcháním pro rozproudění krve a zpětné zahřátí organismu.

Aby otužování bylo opravdu otužování, je důležitá pravidelnost. Jednou až dvakrát týdně by mělo stačit. Ideální je chodit plavat pravidelně už od léta a chladnoucí vodou se proplavat až do zimy. Další variantou, ve které hraje hlavní roli voda, je domácí studená sprcha.

Jak dlouho zůstat ve studené vodě

Jak dlouho je vhodné ve vodě vydržet Úplným začátečníkům se při prvním kontaktu s ledovou vodou doporučuje vydržet ponořený minimálně 30 sekund. Je ideální tento interval postupně zvyšovat. Vytrvalost se bude časem zlepšovat a pobyt ve studené vodě můžeš postupně prodloužit na 5, 10 a více minut.Na zahřání potřebuje organismus hodně vlastní energie a pokud se hned najíme, trávením mu ji odebíráme. V zimně a hlavně na jaře je dobré doplňovat stravu zvýšeným příjmem vitamínů, nejlépe jedením syrové zeleniny a ovoce, respektive užíváním vitamínových přípravků s kompletním spektrem vitamínů a stopových prvků.Nejdříve nádech do břicha, pak do hrudníku, tak aby se vaše plíce naplnily zhruba z 90%. Mělo by to být bez tlaku tak, abyste dokázali být uvolnění. Stejně tak výdech – nejprve hrudník, potom břicho a celou dobu se snažit, aby výdech byl delší, než nádech (1,5x – 2x delší).

Pravidelnost – Otužování bychom měli provádět nejlépe každý den, a to například studenou sprchou po ránu nebo večer před spaním. Pokud musíme z důvodu nemoci nebo změnou denního rytmu otužování přerušit, pak po delší přestávce začínáme opět od začátku.

Kdy se otužovat ráno nebo večer : Pravidelnost – Otužování bychom měli provádět nejlépe každý den, a to například studenou sprchou po ránu nebo večer před spaním. Pokud musíme z důvodu nemoci nebo změnou denního rytmu otužování přerušit, pak po delší přestávce začínáme opět od začátku.

Proč je dobře se otužovat : Pravidelné otužování posiluje váš imunitní systém, snižuje riziko zánětů, zlepšuje cirkulaci krve a dokonce posiluje vaši psychickou odolnost. Mnoho otužilců tvrdí, že tato zkušenost jim pomáhá lépe zvládat stres a zlepšuje kvalitu jejich spánku. Otužování je zkrátka cesta k vašemu pevnějšímu zdraví a odolnosti.

Co Nedelat po otužování

Bezprostředně po otužování si určitě nelehejte do vyhřáté vany či nedávejte horkou sprchu, raději tělu dopřejte třeba šálek teplého čaje. Mohou se otužovat i děti Ano mohou, dokonce jim to prospěje stejně jako dospělým otužilcům!

Jak se zahřát po otužování Po otužování je důležité postupné a zároveň intenzivní zahřátí těla. Po osušení jsou vhodné cviky, které stimulují krevní oběh a zvyšují teplotu těla. Ideálně tělu navrátí teplo sauna nebo teplá sprcha.