Dudlík byste měli dát svému miminku až tehdy, kdy bez problémů zvládá kojení – obvykle zhruba ve třech až čtyřech týdnech věku. Pokud přecházíte z kojení na krmení z láhve, používání dudlíku může miminku pomoci lépe si zvyknout i na dudlík kojenecké láhve.Potřebuje moje dítě dudlík
- pláče.
- saje svoje prsty.
- saje váš prst nebo cokoliv, k čemu se přiblíží ústy.
- ho máte v náručí, naléhavě hledá prso.
Dítě by se mělo odnaučit dudlání přes den do jednoho roku a přes noc do dvou. Pokud to však nepůjde a probrečí bez dudlíku celou noc, nelamte to přes koleno. Lepší je pár měsíců počkat, až dítě zvládne tuto situaci lépe, než zbytečně stresovat sebe i dítko.
Co kdy dát miminku větší dudlík : Správná velikost dudlíku závisí na věku Vašeho děťátka. Proto je důležité jej po 6, respektive po 18, měsících vyměnit za větší. Že je dudlík příliš velký poznáte podle toho, že se měkká sací část nevejde kompletně do pusinky dítěte. Zároveň je možné vidět silikonový (případně latexový) krček.
Jak dudlík kazí kojení
Při sání dudliku se zapojují jiné svalové skupiny než při kojení. To způsobuje, že dítě pak dělá podobné pohyby i při kojení (což je často slyšet jako mlaskání dítěte při kojení), čímž není schopno efektivně získávat mléko z prsu.
Jak vybrat dudlík pro novorozence : Pro novorozence jsou vhodné dudlíky s označením 0 – 6 měsíců, které mají odpovídající velikost. Rozhodně byste neměli miminkům dávat dudlíky určené pro batolata nebo modely s univerzální velikostí, protože právě v prvních měsících a letech života roste dítě nejrychleji a jeho potřeby se tak velmi rychle mění!
První řečí miminka je jeho mimika a jeho pláč.
Navázání očního kontaktu a první úsměv přichází okolo prvního až druhého měsíce věku. Obojí už mohou doprovázet pokusy o broukání, které ve třetím až pátém měsíci života postupně přecházejí do období žvatlání. Dítě experimentuje se svými mluvidly, vydává rozmanité zvuky.
Připravujte dítě už od začátku, že je dudlík jen na určitou dobu, a ne na pořád. Nastavte mu dobu, do kdy ho smí používat a pak už se s ním bude muset rozloučit. Stále mu jeho zbývající čas s dudlíkem opakujte.
Co davat miminku od 4 mesicu
Je vhodné začínat zeleninou, protože má neutrálnější chuť. Pokud začnete s ovocnými příkrmy , miminko si může navyknout na sladkou chuť a ostatní příkrmy mu tak nemusí tolik chutnat. Vhodná je mrkev, brokolice, dýně, brambory, špenát, celer a jablko. Postupně můžete přidat maso a další potraviny a vše různě kombinovat.Obecně platí, že by se novorozenci měli kojit 8–12× za den, což znamená, že někteří můžou pít každé 3 hodiny, jiní se ale budou kojit častěji než jednou za 2 hodiny. Některá miminka se můžou krmit 10 minut každou hodinu, jiná 10 minut jednou za 2 hodiny. A některá se budou kojit 40 minut každé 2 hodiny.VÝBAVIČKA PRO MIMINKO
Zpočátku zakoupíte spoustu věcí, bez kterých se péče o dítě neobejde. Nejzákladnějšími jsou oblečení pro novorozence, první plenky, vanička, postýlka, autosedačka a kočárek. Potřeby pro kojení a krmení patří k základní výbavičce, ale maminky je pořizují až po porodu a po nástupu laktace.
Během podzimu, zimy a jara je doporučováno používat zimní nebo celoroční spací pytel. Ten vlastně nahrazuje přikrývku, takže je pod něj nutné děťátku obléknout buď vnitřní spací pytel, nebo body. Podle pokojové teploty pak zvolíte, jestli body s krátkým, anebo dlouhým rukávem.
V kolika letech zacnou děti mluvit : Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat.
Kdy si miminko prohlíží ruce : V prvních týdnech života mají kojenci své ruce sevřeny v pěst. Prstíky začne miminko objevovat asi v osmi týdnech věku. Fascinovaně si své ruce prohlíží a poté také strká prsty do úst.
Jak naučit miminko na dudlík
Jemně se dudlíkem dotýkejte pokožky kolem rtů a tváří dítěte, dáte mu tak možnost pocítit na vlastní kůži materiál dudlíku. Tím se spustí hledací reflex a dítě natočí obličej směrem k dudlíku. Sledujte chování dítěte. Pokud otevře ústa, znamená to, že hledá něco, co by mohlo začít sát.
měsíc končí vteřinou, ve které se dítě narodilo, v den, kdy mu jsou 4 měsíce. Takže třeba naše Maruška se narodila 9.2. ve 2.05, takže ukončený 4. měsíc měla 9.6.V tomto období není třeba podávat žádné další tekutiny. Dítě si plně vystačí s mateřským mlékem či náhradní mléčnou výživou. Pouze v případě rizika dehydratace (například při extrémních teplotách, nebo nemoci a vysokých horečkách) podávejte po lžičkách čistou kojeneckou vodu.
Jak dlouho by mělo trvat kojení : Obvykle je třeba tři až šest týdnů výhradně kojit, aby se vytvořil dostatečný přísun mléka pro děťátko a aby se děťátko naučilo správně sát.