Kdy řezat vlky?
Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu. Ponecháváme výhony rostoucí v tupém úhlu od kmene.Ideální doba pro řez se liší v závislosti na druhu rostliny: ovocné stromy můžete prořezávat buď na jaře od února do března, nebo v létě od července do srpna. Níže se dozvíte, tipy pro stříhání stromů a navíc se dozvíte jaké nástroje můžete použít k prořezávání různých větví.Kdy prořezávat jabloně

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.

Kdy se stříhají višně : Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Co dělat když potkáš vlka

Vlky můžete výjimečně zahlédnout, většinou ale hned odběhnou. Ve dne vidí hůř, proto může být jejich reakce opožděná. Pokud spatříte vlka v přírodě, zůstaňte klidní a držte si odstup. Nepřibližujte se, nevybízejte ho, aby k vám přišel, nikdy mu nenabízejte jídlo.

Jaký postřik na jabloně : Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Jak stříhat jabloně na jaře

Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Co odpuzuje vlky : Třeba podle nové studie badatelů z Córdoby vlky odradí i obyčejná vanilka. Vlčata hravě poskakují, navzájem si okusují ocasy. Pak je ale něco vyruší. Vyplašeně rozhlédnou a zmizí v nedalekém houští.

Co to je dostat vlka : Opruzeniny, intertrigo, neboli lidově vlk, je nepříjemná kožní vyrážka objevující se v intimních partiích. Víte, jak se mu v létě vyhnout Opruzeniny mohou velmi znepříjemnit dovolenou. V létě, kdy se všichni potíme a mnohdy nosíme nevhodné oblečení, je ideální období na to „chytit vlka“.

Kdy aplikovat postřik na jabloně

Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Jádroviny, zejména jabloně a hrušně, nejsou na dobu řezu tolik náročné, přesto je lépe počkat s hlavním řezem až po skončení mrazů, zpravidla v březnu nebo v dubnu. První plodiny, které lze řezat bez následků již v únoru, jsou bobuloviny – rybíz, angrešt, maliník, kanadské borůvky – a také vinná réva.O povolení nemusíte žádat v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Je ale třeba si dát pozor také na případ, kdy sice dřeviny těchto rozměrů nedosahují, ale tvoří souvislý, tzv. zapojený porost dřevin.

Kdy se může porazit ořech : Stromy jehličnaté rostoucí mimo les je doporučeno kácet výhradně v době vegetačního klidu (od 1. listopadu do 31. března). Povolení ke kácení není potřeba jen v případě že strom má ve 130 cm nad zemí obvod do 80 cm.