Řez provádějte ve správný čas: Zmlazovací řez se nejlépe provádí na konci zimy nebo na začátku jara, před začátkem vegetačního období. Odstraňte staré, suché, napadené a slabé větve: Identifikujte staré, nemocné, suché a slabé větve a odřízněte je. Tím stromu velmi ulehčíte a nasměrujete tok energie do zdravých větví.Větev nejprve ze spodní strany do půlky nařízněte. Dodržte vzdálenost cca 50 cm od kmene. Nyní větev nařízněte seshora, cca 60 cm od kmene. Visící větev odřízněte tak, aby větevní kroužek zůstal na stromě.Ovocné i jiné stromy prořezávejte na jaře, než začnou rašit. Výjimkou z tohoto pravidla jsou stromy se silným jarním mízotokem: ty prořezávejte později v létě nebo na konci zimy, než začne míza proudit nejsilněji. Únor–duben: Prořezávejte časně zjara. Červenec–srpen: Pokud na jaře proudí míza, prořezávejte koncem léta.
Kdy co stříhat na zahradě : Ten obvykle trvá od začátku listopadu do konce března, záleží však na aktuálních venkovních teplotách. Provedení radikálního řezu v období vegetačního klidu poskytne stromům a kvetoucím dřevinám dostatek času pro regeneraci a podpoří růst výhonů na jaře.
Kdy řezat třešní
Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Kdy se Strikaji ovocné stromy : Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.
Na ošetření stromu po řezu aplikujte stromový balzám, který chrání čerstvý řez před infekcí a dřevokaznou houbou, což by mohlo mít nepříznivý vliv na hojení rány stromu. Každou řeznou ránu můžete preventivně natřít stromovým balzámem.
Začněte řezat v horní části stromu, aby bylo otáčení snazší. Otočte zlomenou část směrem dolů pomocí obracecího háku, obracecího popruhu nebo stroje. Nyní pokácejte vysoký pařez obvyklým způsobem. Buďte však opatrní, kmeny padají velkou rychlostí, mohou vymrštit pařezovou část anebo se neočekávaně kutálet.
Kdy porazit ovocný strom
Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.opadavý keř, dorůstá do výšky 3-4 m, vykvétá na konci léta drobnými růžovými květy složenými v dlouhých latách, listy jsou šupinovité, zelené až šedozelené barvy, roste poměrně rychle a pro dobrý tvar a hustotu je dobré jej každoročně zjara stříhat, ideální je zpětný řez, kdy zjara před rašením zkrátíte loňské větve o …
Hrábě patří k náčiní, které se hodí na každé zahradě.
Používají se především ke shrabávaní spadaného listí, pokosené trávy a tak dále.
Jak se stříhají třešně : Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.
Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.
Kdy se stříkají třešně : Jarní řez provádíme nejdříve v plném květu ale ještě bezpečnější (pro omezení výskytu klejotoku) je stříhat třešeň až v době, kdy koncem kvetení pěkně zazelená a kdy v ní už naplno proudí míza.
Kdy provádět postřik vinné révy
Preventivně se aplikuje postřik fungicidem ihned po odkvětu a poté za týden. Pokud je počasí mimořádně příznivé pro vývoj choroby, lze révu fungicidem ošetřit i před květem. Pokud teplé na vlhké počasí pokračuje i v červenci a réva byla perensporou napadena, můžete v ošetřování fungicidy pokračovat.
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.
Jak zachránit suchý strom : V tu chvíli lze použít kombinaci několika opatření: rostliny postříkejte proti škůdcům (v tomto případě proti sviluškám), zastiňte pomocí stínovky celou plochu a dodržujte pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku. Měli byste docílit toho, že smrček začne znovu obrážet, a poškození se do 2 až 3 let zcela ztratí.