Kdy řešit šilhání u dětí?
Šilhání může být patrné brzy po narození, pak mluvíme o vrozeném nebo infantilním strabismu, ale nejčastěji je získané, které vzniká kolem druhého třetího roku věku. Podle směru úchylky může dítě šilhat k nosu, nebo zevně, ale také nahoru a dolů.O šilhání (nebo také šilhavosti, odborně strabismu) mluvíme, když oči nedokáží pracovat synchronizovaně. Působí pak, jako by se každé dívalo jiným směrem. Při šilhavosti se jedno oko dívá přímo dopředu a druhé do strany, ať už do vnitřní nebo vnější.Šilhání nelze úplně předejít, ale je důležité ho odhalit co nejdříve. K tomu pomáhají pravidelné oční vyšetření od útlého věku. Tím lze včas zakročit a řešit možné problémy s viděním. Dále je podstatné věnovat pozornost faktorům, jako je genetická predispozice, a konzultovat je s odborníkem na oční nemoci.

Kdy jít s dítětem na oční : Kdy mám zajít s dítětem k očaři Úplně první oční prohlídkou projde dítě po narození, další by měly následovat každý rok. Pokud se v rodině vyskytly oční vady, jako jsou tupozrakost nebo šilhání, mělo by dítě projít ve věku jednoho roku vyšetřením u dětského oftalmologa.

Jak se řeší šilhání u dětí

Jak lze šilhání u dětí řešit

Léčba se vždy zaměřuje na odstranění oční vady, zachování zrakové ostrosti a obnovu spolupráce obou očí (binokulární vidění). Postup léčby je individuální, nejčastěji se používají speciální dioptrické brýle a ortoptická cvičení.

Co je u dětí astigmatismus : KDYŽ MÁ VAŠE DÍTĚ ASTIGMATISMUS

Astigmatismus tzv. cylindrická oční vada je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky, někdy i zakřivením oční čočky. U zdravého oka je rohovka pravidelná, tvarem odpovídá kulatému míči, a tak se světelné paprsky, které přes ni procházejí, lomí ve všech směrech stejně.

Vzniká u dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí. Další příčinou jsou vrozené a získané poruchy zrakové dráhy, okohybných svalů a jejich nervů, vrozený šedý zákal nebo poruchy vyšších mozkových center, která řídí koordinaci očí.

U dítěte postiženého tupozrakostí si můžete všimnout častého naklánění hlavy do strany, přivírání a mhouření jednoho oka. Pokud máte pochybnosti a některý z příznaků zaregistrujete, konzultujte problém s lékařem. Pro odstranění této vady a zajištění správného vidění je skutečně nezbytné zahájit léčbu včas.

Jak probíhá vyšetření očí u dětí

Vyšetření přístrojem PlusOptix je velmi rychlé a zcela bezbolestné. Dítě sedí na židli či klíně maminky, kouká do přístroje, který zachytí jeho pohled během pár vteřin. Měření je doplněno základním vyšetření. Rodiče se z výsledku dozví, zda má dítě zrak v pořádku nebo je nutné absolvovat komplexní vyšetření zraku.Zakloňte hlavu nebo si lehněte. Prsty jedné ruky si opatrně stáhněte spodní víčko tak, aby vznikla malá mezera mezi spodním víčkem a oční bulvou. Lahvičku s kapkami otočte dnem vzhůru a namiřte kapátko na oko ze vzdálenosti asi 5-10 cm. Jemně stiskněte lahvičku a kápněte do oko jednu kapku.Pokzd je to vnější koutek směrem k uchu, tak to řešte okamžitě. Pravděpodobně se jedná o neurologický problém a dítě potřebuje vyšetření jak na očním, tak u neurologa. Vnitřní koutek stačí vyšetřit na očním, ale také co nejdříve, aby se včas zahájila léčba a nevznikla tupozrakost.

Příznaky astigmatismu

  1. rozmazané nebo zkreslené vidění na všechny vzdálenosti.
  2. únava nebo nepříjemné pocity očí (pálení, řezání)
  3. bolesti hlavy, závratě
  4. šeroslepost, snížená kvalita zraku za šera a tmy.
  5. zhoršené vnímání detailů a kontrastů
  6. mžourání nebo šilhání
  7. odlišné vnímání barev.

Jak poznat astigmatismus u dítěte : Jak astigmatismus u dítěte poznáte

V souvislosti s astigmatismem se u dítěte mohou objevit bolesti hlavy, únava očí, přivírání víček při pohledu do dálky nebo zkreslené či zamlžené vidění při pohledu na blízko i do dálky. Astigmatismus může být i příčinou zhoršujících se školních výsledků.

Jak vypada šilhání : Při šilhání se jedno nebo střídavě obě oči stáčí různým směrem. Vzniká nejčastěji v důsledku vrozené či získané poruchy vidění, nebo poruchy funkce okohybných svalů. Může se objevit i u dítěte, které dosud nešilhalo, nejčastěji kolem třetího roku věku. Často bývá spojeno s dioptrickou vadou – dalekozrakostí.

Kolik lidí má tupozrakost

Přibližně tři procenta populace postihuje tupozrakost, neboli amblyopie. Jde o funkční vadu, při které je většinou jedno oko postižené snížením zrakové ostrosti.

Tak jak jsme již zmínili, tupozrakost není anatomickým poškozením oka, a ne každé vyšetření, které nabízí například oční optika jej musí odhalit. Typickými znaky tupozrakosti jsou špatné odhadování vzdálenosti, horší prostorová orientace, časté zakopávání či narážení do věcí, zhoršená kvalita vidění přes postižené oko.Oko je zdravotní mapou člověka, a pokud v ní lékař umí číst, může pacientovi dokonce zachránit život, řekl pro týdeník Téma primář oční kliniky FN Motol Milan Odehnal. Při běžném vyšetření lze z očí vyčíst třeba první známky cukrovky, infarktu, některých nádorů, roztroušené sklerózy nebo AIDS.

Kdy na první vyšetření očí : Kdy jít s dítětem na vyšetření zraku První vyšetření zrakové ostrosti by mělo být provedeno dětským lékařem v 6 měsících a poté pravidelně kontrolováno. Zvlášť důležité je hlídat děti postižené šilháním a dále děti s dědičným předpokladem vady zraku.