Na půdu není vavřín náročný a snáší dobře i vápenaté půdy. Vyzrálé starší keře snesou i krátké 5stupňové, někdy i vyšší mrazy.Jak zastřihnout vavřín Vavřín dobře snáší řez, často jsou vidět stromky s vytvarovanou korunou na vysokém kmínku. Toho docílíme, když budeme spodní lístky a výhonky zaštipovat a pravidelně řezem upravovat větévky. Zastřihovat korunu můžeme dvakrát ročně.Bobkový list v zahradě Umístěte jej na přímé slunce s chráněnou expozicí alespoň ze 2 stran a kořeny zamulčujte kůrou. V případě poškození mrazem dobře po řezu regeneruje. Venku však doporučujeme pěstovat jen v teplejších lokalitách na jihu Moravy a opravdu starší dřeviny s postupným otužováním.
Jak hnojit vavřín : Hnojit
- V květnu a červnu můžete vavřín přihnojit. Doporučujeme sušené organické hnojivo.
- Nasypte hnojivo na povrch zeminy v květináči. Jedna hrst vystačí na 10litrový květináč.
- Můžete použít i hnojiva s postupným uvolňováním živin (např. osmocote), která vydrží 3 měsíce.
- Hnojivo smíte dodávat nejpozději v srpnu.
Kdy dát ven vavřín
Každoročně od května můžeme vavřín vynést ven, nejdříve na 14 dní do polostínu, později snáší plné slunce.
Na co je dobrý bobkový list : Bobkový list má expektorační vlastnosti, což znamená, že pomáhá uvolňovat hlen a usnadňuje vykašlávání. Jeho konzumace je obzvláště užitečná při boji s kašlem, nachlazením a jinými respiračními potížemi. Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku.
Řez: Co se týká řezu, není třeba jej provádět, rostlině lze ponechat přirozený růst. Pokud ji ale požadujete tvarovat, je to jistě možné, velice dobře znovu obrůstá. Časně na jaře, před rašením lze odstranit poškozené namrzlé vrcholy výhonů nebo polámané, slabé větvičky.
Žluté listy: menší množství starších listů může přirozeně časem ztratit barvu, to je normální. Žloutnutí listů může také způsobit přelití, substrát zadržující vodu, stejně tak jako omrznutí a nebo-to především u vavřínů pěstovaných v nádobách-nedostatek potřebných živin.
Čím se Přihnojuje
Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.Vavřín se rozmnožuje semeny, zelenými řízky, kořeny nebo dělením trsu. Rostlina se pěstuje většinou v dřevěných kádích. Přesazuje se velmi zřídka, vždy až za několik let. Nikdy ale nezapomeňte na dobrou drenáž.Na zimu se musí odnést domů, do nějaké chodby, verandy, stačí mu ale jen pár stupňů nad nulou. To se týká všech středomořských rostlin. Chladné přezimování v místnosti za omezené zálivky jim vyhovuje. V dubnu nebo v květnu můžete rostlinu dát zase ven.
Bobkový list je vhodný především do marinád a kyselých jídel. Přidává se jak do pikantních masových a rybích pokrmů, tak do omáček na těstoviny, a dokonce i do sladkých nákypů. Výtečnou chuť dodá luštěninovým polévkám. Používá se při nakládání zeleniny, červené řepy, hub nebo fazolí.
Kdy Řízkovat vavřín : Semena vavřínu vysejeme 2 až 3 cm hluboko do substrátu, přičemž semena vyklíčí za cca 6 týdnů. Pokud si chceme bobkový list namnožit jinak než ze semen a nechceme kupovat sazenice, můžeme jej řízkovat. Vavřín řízkujeme na jaře a nebo na začátku podzimu, přičemž využíváme takzvané vrcholové řízky.
Jak přezimovat vavřín : Přes zimu necháváme vavřín v chladné místnosti, na chodbě, případně ve světlém sklepě. Při správném hnojení rostou rostliny dobře a je možno každoročním řezem získat pro kuchyni užitečné listy jako koření. Rostliny proto tvarujeme jako nízký keř nebo stromeček s kulovitou nebo polokulovitou korunou.
Proč tlustici opadávají listy
Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Kdy množit trvalky : Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.