Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.Pokojovky byste měli vynést na balkon či zahradu v době, kdy noční teploty neklesají pod 10 °C. Rostliny postupně zvykejte na změnu prostředí.Ven je umisťujte, až nebudou hrozit přízemní mrazíky, ideálně tedy až ve druhé polovině května. Rostlinám vyhovují teploty okolo 21 °C – 24 °C. I když jsou surfinie odolnější než klasické petúnie, mělo by stanoviště být chráněné před silným větrem.
Kdy můžu dát Letnicky ven : Pokud vysadíte letničky příliš brzy, může se stát, že je krátký mrazík zahubí. Pokud je vysadíte příliš pozdě, květiny nebudou mít příležitost, aby se jejich kořenový systém správně vyvinul a rozkvetly do svého maxima. Rostliny vysazujeme ven na záhony přibližně po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.
Kdy je možné dát petúnie ven
Ven můžeme petúnie umístit až v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Aby po celé léto krásně kvetly, budou vyžadovat pravidelnou zálivku a hnojení.
Jaké květiny se hodí na balkon : Jaké květiny na horký balkon
Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).
Ven můžeme petúnie umístit až v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Aby po celé léto krásně kvetly, budou vyžadovat pravidelnou zálivku a hnojení.
Od května mohou ven všechny
Většina pokojových rostlin původně pochází z teplých krajů, proto je můžete vynést ven až po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině května. Výjimkou jsou rostliny jako oleandr, kamélie či rozmarýny, které snesou i větší pokles teplot. Ty lze přesunout na balkon či terasu už v dubnu.
Kdy můžu dát ven petúnie
Výsadba a substrát:
Pokud chcete pěstovat surfinie ze semen, je nutné si rostlinky předpěstovat nejlépe v lednu až březnu. Vysazovat je na vhodné stanoviště pak doporučujeme v květnu.Ven můžeme petúnie umístit až v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Aby po celé léto krásně kvetly, budou vyžadovat pravidelnou zálivku a hnojení.Vyhovující teplota je v rozmezí 10 až 15 °C. Dopřejte petúniím i vhodnou vlhkost, ta optimální je 75 až 80%. Příliš suchý vzduch na ně nemá dobrý vliv a jejich listy pak často začnou zbytečně žloutnout a postupně usychají. Určitě rostlinám dopřejte i dostatek světla.
Ze všeho nejdůležitější u zaštipování petúnií je, abyste zaštipovali uschlé květy. Rostlina se pak nebude snažit vytvářet semena, aby se rozmnožila pro nadcházející sezonu a nebude se tak vysilovat. Což podpoří rozrůstání větviček, na kterých se vytvoří nové květy.
Co si zasadit na balkon : Co lze pěstovat na balkoně
Dobře se na balkónech daří ředkvičkám, hrášku, fazolkám, mrkvi i kedlubnám. Nenáročný na pěstování je salát, převislé jahody, měsíční jahody, kanadská borůvka nebo cukety. Větší nádoba na balkóně umožní i pěstování speciálně upravených druhů ovocných stromů.
Co na balkon v zimě : Skvěle se k nim hodí zakrslé jehličnany (konifery) nebo okrasné zelí. K dalším oblíbeným mrazuvzdorným rostlinám, které skvěle doplní vřes v květináči, patří bramboříky, hořce, macešky nebo čemeřice. Tyto rostliny rovněž začínají kvést až v zimě, takže váš balkon bude naprosto kouzelný (ideální na Vánoce!).
Jakou teplotu snesou surfinie
Rostlinám vyhovují teploty okolo 21 °C – 24 °C. I když jsou surfinie odolnější než klasické petúnie, mělo by stanoviště být chráněné před silným větrem.
V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule.V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Nezapomeneme ani na již vysazené dřeviny, kterým odřízneme odumřelé nebo nemocné větve. Listnatým stromů navíc odstraníme také semenáče. V březnu odstraňujeme odumřelé nebo nemocné větve.
Jakou nejnižší teplotu snesou muškáty : Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C. Na jaře je opět seřízněte hluboce, i na 10 cm, podpoříte jejich hustější růst. Vysaďte je do nového substrátu a s přihnojováním začněte až po měsíci.