Hlavním je, jestli je miminko kojeno nebo krmeno umělými mléčnými náhradami. Nekojené děti mohou začít s příkrmy od ukončeného 4. měsíce věku, kojené stačí začít přikrmovat později, od 6. ukončeného měsíce.Jak s příkrmem začít
Na první lžičky vybíráme sladší zeleninu (mrkev, brambor, petržel, brokolice, květák) vařenou v páře nebo nesolené vodě. Pokud se se vám nechce vyrábět příkrm kvůli 1-2 lžičkám, můžete vyzkoušet hotové příkrmy První lžička HiPP – speciálně určené pro první seznamování s příkrmy.Kdy dětem nabídnout první ovoce Ovoce může kojenec jíst od začátku diverzifikace stravy – mezi 4. a 6. měsícem, podle doporučení dětského lékaře.
Kdy jste zacali Prikrmovat : Podle lékařů je ale nejvhodnější dítěti nabídnout první zeleninové příkrmy od jeho ukončeného 4. měsíce. Nejpozději by se dítě mělo začít seznamovat s jinou potravou než je mléko do konce 6. měsíce.
Kdy začínají děti slintat
U některých dětí se první příznaky objevují již ve 3 nebo 4 měsících (někdy dokonce ve 2 měsících), zatímco u jiných až kolem 7. –8. měsíce. Zpočátku dítě začne silně slintat a strkat si prsty – a později cokoli v dosahu – do úst, aby si ulevilo od svědění dásní.
Jak poznat že je čas na příkrm : Vhodná doba pro zavedení prvního příkrmu se většinou pozná i podle chování děťátka – tzv. psychomotorického vývoje. Dítě začne jevit o jídlo zájem, natahuje se po něm, když vás vidí jíst, otevírá pusinku.
červen, šestý měsíc na světě, 30.6. je mu šest měsíců, ukončený šestý měsíc.
Zavádět příkrmy se doporučuje od ukončeného 4. až 6. měsíce. Záleží na tom jak dítě prospívá, jestli má po mléku hlad, prostě je důležité, aby se při zavádění příkrmů bral ohled právě na dítě a jeho potřeby.
Jaké ovoce může 5 měsíční miminko
Tento měsíc můžete vyzkoušet hroznové víno, rybíz, třešně, ostružiny, maliny, fíky, granátové jablko nebo třeba kaki. Záleží samozřejmě na tom, jaké je roční období a které ovoce seženete.Vhodné potraviny:
mrkev, karotka, červená řepa, hrášek, cuketa, dýně brambory, batáty. banán, jablka, hrušky, meruňky, broskve, borůvky, švestky.Je vhodné začínat zeleninou, protože má neutrálnější chuť. Pokud začnete s ovocnými příkrmy , miminko si může navyknout na sladkou chuť a ostatní příkrmy mu tak nemusí tolik chutnat. Vhodná je mrkev, brokolice, dýně, brambory, špenát, celer a jablko. Postupně můžete přidat maso a další potraviny a vše různě kombinovat.
Nejčastěji se ale setkáte s dítětem, které:
- je podrážděné, mrzuté, unavené
- vyžaduje více vaší pozornosti.
- odmítá jídlo (anebo se ho naopak dožaduje víc)
- má oteklé a zarudlé dásně, pod kterými mohou prosvítat bílé zoubky.
- může mít průjem.
- může mít zvýšenou teplotu (do 39 °C, horečka zpravidla s růstem zoubků nesouvisí)
Co by mělo umět dítě ve 4 měsících : Dítě je připraveno na první lžičku, pokud:
- dokáže sedět vzpřímeně na klíně a kontrolovat si držení hlavy,
- se rozvíjí jeho koordinace pohybů, zejména na úrovni „ruka–ústa“,
- umí přijmout sousto (neodmítne ho), umí ho přesunout z jazyka do úst. a spolknout ho,
- má zájem o samotné jídlo, nejen o lžičku či braní jídla do ruky.
Kdy se dává první příkrm : Kdy se začínají dávat příkrmy
Zavádět příkrmy se doporučuje od ukončeného 4. až 6. měsíce. Záleží na tom jak dítě prospívá, jestli má po mléku hlad, prostě je důležité, aby se při zavádění příkrmů bral ohled právě na dítě a jeho potřeby.
Kdy dát první jogurt
Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.
Tento měsíc je charakteristický tím, že miminko chytá svou nožičku a strká si ji do pusinky. Miminko již naprosto dokonale zvládá polohu na bříšku, ve které již dokáže natahovat obě ručičky, uchopit hračku a hrát si s ní.měsíc končí vteřinou, ve které se dítě narodilo, v den, kdy mu jsou 4 měsíce. Takže třeba naše Maruška se narodila 9.2. ve 2.05, takže ukončený 4. měsíc měla 9.6.
Co může dítě jíst od 3 měsíců : V tomto období není třeba podávat žádné další tekutiny. Dítě si plně vystačí s mateřským mlékem či náhradní mléčnou výživou. Pouze v případě rizika dehydratace (například při extrémních teplotách, nebo nemoci a vysokých horečkách) podávejte po lžičkách čistou kojeneckou vodu.