Pro miminka narozená na jaře a v letních měsících určitě nezapomeň na body s krátkým rukávem. Body od značky Cosilana mají rozšiřitelná ramena, takže je snadno dostaneš i přes větší dětské hlavičky. Jsou velmi pohodlné a skvělé k celoročnímu použití.Při teplotách kolem 20 °C je ideální vrstvený vzhled: Přes body s krátkým rukávem natáhněte děťátku overal nebo kalhoty s ponožkami. K tomu tričko s dlouhým rukávem, vestičku se zapínáním na zip nebo na knoflíky a čepičku. Jednotlivé kousky oblečení pak můžete podle potřeby jednoduše navléknout nebo svléknout.Jak poznat, jestli je miminku teplo Zda je miminku teplo či zima, poznáte podle jeho zátylku. V případě ideální tělesné teploty je zátylek teplý a suchý.
Co dělat s miminkem ve vedru : Abyste se nepříjemným následkům sluníčka s miminkem vyhnuli, dodržujte následující zásady:
- Ven choďte jen dopoledne nebo k večeru. Novorozenci na sluníčko nepatří.
- Kočárek nechte větrat.
- Postarejte se o pravidelný pitný režim.
- V létě odhoďte vrstvu navíc.
- Ochlaďte miminko vlažnou vodou.
- Na vedro se připravte i v noci.
Jak dlouho můžu být venku s dvouměsíčním miminkem
Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.
Jak poznat přehřátí u miminka : Jak poznat přehřáté miminko Je asi jasné, že pokud je venku horko k padnutí, nebudete miminko navlékat do bundičky a ještě ho přikrývat. Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou.
Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.
Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.
V jakém počasí nechodit s miminkem ven
Pozor si dejte na přílišné horko a chlad. Pokud je méně než 5 stupňů pod nulou, s novorozencem ven nechoďte. Podívejte se na internet nebo televizi, abyste měla informace o smogu. Je-li stupeň znečištění ovzduší 3 a vyšší, neměli byste s dítětem vůbec vycházet ven.Pobyt venku a vliv na imunitu dítěte
Malá miminka je do kočárku nutné dostatečně obléknout. Při jakých teplotách můžete s miminkem v zimě bez obav vyrazit ven a kdy raději zůstat doma Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C.Pokud dítě vnímá, komunikuje a nezvrací – dítě svlékněte a ochlazujte tělo vlažnou vodou včetně hlavy (otřete namočeným ručníkem povrch těla a ovívejte ručníkem), zajistěte přísun tekutin (ideálně minerálky). U malých dětí volejte tísňovou linku 155 a dbejte na to, ať ochlazováním nezpůsobíte podchlazení.
Na rychlosti odhalení příznaků a poskytnutí první pomoci závisí, jak dlouho trvá úžeh nebo úpal. Pokud se vám podaří zasáhnout včas, akutní příznaky odezní po několika málo hodinách. Vaše tělo ale dostalo zabrat a než se jeho termoregulace dostane zase do normálu, může to trvat asi 3 dny.
Kdy se jít podívat na miminko : První návštěvu pozvěte domů až po skončení šestinedělí. Do této doby se zotavíte z porodu. Komunikovat s přáteli můžete i bez velkých oslav. Vydejte se na procházku s kočárkem do parku a relaxujte.
Jak často chodit s miminkem ven : Idealní je chodit s dětmi ven alespoň 1× denně, lépe 2×. Od jeho 7 dní a “požehnání” od doktorky chodíme dvakrát denně ven, dopoledne na 2 hodiny a odpoledne na 2 hodiny.
Jak dlouho můžu být s miminkem venku
Zdravé dítě po šestinedělí může trávit venku na čerstvém vzduchu až 5 hodin denně. V zimních měsících je třeba délku pobytu venku přizpůsobit aktuálnímu počasí a venkovní teplotě. Rozhodně stojí za to snažit se každý den jednou i dvakrát vyrazit s děťátkem na procházku a dopřát mu pobyt na čerstvém vzduchu.
Ideální teplota prostředí v místnosti, kde dítě pobývá přes den je 23-24°C a v noci 21-22°C. Ideální vlhkost vzduchu je 50%. Novorozenci a kojenci se nejprve oblékají teple, protože schopnost regulovat tělesnou teplotu nezávisle na okolí se tvoří během prvního roku života postupně.Projevy přehřátí
Zvýšená teplota, změna chování (delirium – kvalitativní porucha vědomí neboli obluzené vědomí), křeče, srdeční selhání – narušení čerpací funkce srdce a kolaps.
Kdy Odezni úpal : Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.