Kdy dát med?
Od kdy může dítě med V prvních měsících je zbytečné s medem spěchat, neboť vše důležité dostává miminko od maminky. Zhruba od dosažení prvního roku lze začít s jeho zařazováním do dětské stravy – pěkně postupně, tu trochu do čajíčku a tam ve formě medového máslíčka.První med dozrává většinou kolem poloviny května. Nejčastěji to bývá květový med z ovocných stromů a řepky. To, že včely již zpracovali nektar, poznáte podle zavíčkovaných zásob. Víčkování také značí zralost medu a možnost med vytáčet (nezralý med má příliš mnoho vody a často kvasí).Stačí lžička medu před spaním a hrdlo se uklidní. Později, po změně kašle na vlhký podporuje vykašlávání. Antioxidační vlastnosti – med je bohatý na antioxidanty – látky, které pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem a mohou snižovat riziko chronických onemocnění, jako je srdeční choroba a určité typy rakoviny.

Proč miminka nesmí med : Kojenci by med vůbec neměli přijímat kvůli možným zárodkům bakterií, ale batolata už se s ním mohou začít seznamovat.

Kdy dát dítěti cizrnu

Senzorická cizrna je vhodná zejména pro děti, které si již nestrkají předměty do pusy (cca od 12 – 18 měsíců věku).

Kdy dát dítěti chléb : Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.

Kdy je vhodné vytáčet med

První med bývá zralý většinou kolem poloviny května. Jedná se o med květový z ovocných stromů a řepky. Jakmile včely začnou víčkovat zásoby, znamená to, že nektar zpracovaly na med. Víčkování také naznačuje, že med je zralý a lze jej vytáčet (ezralý med obsahuje příliš vody a často zkvasí).

Bohatý na vitamíny a minerály. Med není jen fruktóza, ale obsahuje také celou řadu minerálních látek jako je železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a stopové prvky mangan, kobalt, zinek, jód, fluor a kyselina křemičitá. Z vitamínů v medu najdeme vitamíny skupiny B a vitamín C.

Jaká teplota ničí med

Nejdůležitější pravidlo týkající se práce s medem zní: dlouhodobé vystavení medu vyšším teplotám nad 60 stupňů Celsia škodí a med znehodnocuje.Kombinace cibule a medu pomáhá rozpouštět hleny usazené v dýchacích cestách. Tím napomáhá lepšímu vykašlávání a urychluje léčbu kašle či nachlazení. Co budete potřebovat Cibuli nakrájejte nadrobno, vložte do sterilizované sklenice, zalijte vymačkanou citronovou šťávou a medem.Stále nedávejte dítěti žádné malé pevné kousky potravy, které by dítě mohlo vdechnout. Dítěti bychom neměli dávat takové hlaví jídlo, které se skládá pouze z masa s omáčkou a přílohy. Jakou součást jídla dávejte dítěti ovoce nebo zeleninu.

Dítě do 1 roku by nemělo konzumovat následující potraviny:

  • sůl.
  • neupravené kravské mléko.
  • tvaroh.
  • smetanu.
  • vaječný bílek.
  • ryby.
  • uzeniny.
  • sóju a výrobky z ní (včetně sójového mléka)

Co muze dítě od 1 roku : Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.

Co mohou jíst děti od 1 roku : Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou v prvním odstavci vám prozradíme, čím byste roční dítě ještě krmit neměli. Obloukem se vyhněte překořeněným, přesoleným, příliš tučným a smaženým jídlům. Stejně tak je zbytečné začínat už v jednom roce s uzeninami nebo sladkostmi typu čokoláda, bonbony a jim podobné.

Kdy můžu dát miminku rohlík

Od 9 měsíců Dáváme stravu s kousky, možné dávat již do ruky kus tvrdšího rohlíku, neslané křupky, dětské piškoty, dětské sušenky.

Můžu dávat dítěti rohlík, hned jak ho udrží Do sedmi měsíců rozhodně ne, protože mouka obsahuje lepek, na který může vzniknout u kojenců alergie. Od 8. měsíce už rohlík může.I naši předchůdci měli ve zvyku vytáčet naposledy med podle hesla „uprostřed srpna je čas sundat medníky“. Dnes je to z důvodu ochrany zimní generace včel proti varroáze pozdě. Všichni včelaři dobře vědí, že jedině zralý 1 med s obsahem vody do 18 % bude trvanlivý.

Jak se točí med : Zralý med při vytáčení vytváří tzv. stužkování. Při stáčení vytváří dojem, jako by se na sebe skládala stuha. V uzavřené sklenici otočením dna vzhůru vytváří med bublinu, pomalu stoupající vzhůru, to značí jeden ze znaků dobrého medu se správným obsahem vody.