Kdy dojde k bezdůvodnému obohacení?
Bezdůvodné obohacení je soukromoprávní institut upravující mimosmluvní závazkové vztahy, které vznikají, když se někdo neoprávněně obohatí na úkor druhého. Je jedním z projevů zásady neminem laedere (nikomu neškodit) a poskytuje ochranu majetkovým právům.(1) Právo na vydání bezdůvodného obohacení se promlčí nejpozději za 10 let ode dne, kdy k bezdůvodnému obohacení došlo.Upozorňujeme, že v případě soudního sporu má osoba, která obdržela plnění, povinnost tvrdit a prokázat titul, na základě kterého plnění obdržela. Např. ten, kdo tvrdí, že obdržel plnění na úhradu dluhu tak musí prokázat, že skutečně takový dluh existoval.

Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí musí Ochuzenému vydat oč se obohatil : V § 2991 odstavci 1 občanského zákoníku je stanoveno, že kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil. Není-li to dobře možné, zejména proto, že obohacení záleželo ve výkonech, musí být poskytnuta peněžitá náhrada.

Jak řešit bezdůvodné obohacení

Základním východiskem z takové situace je to, že kdo se na úkor ochuzeného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí mu vydat to, oč se obohatil. Má-li být bezdůvodné obohacení vydáno v penězích a nesplní-li dlužník svoji platební povinnost včas, má věřitel právo požadovat též úroky z prodlení.

Kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí : § 451. (1) Kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacení vydat. (2) Bezdůvodným obohacením je majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadl, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů.

Obecná promlčecí lhůta je 3 roky a běží od doby, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, tedy od chvíle, kdy se o něm oprávněná osoba dozvěděla, či dozvědět měla a mohla. Majetkové právo se promlčí nejpozději po 10 letech.

Obohacený tedy získá majetek na úkor ochuzeného v rozporu s právním řádem. Nezáleží na tom, zda obohacený učinil nějaký protiprávní úkon, ale jde o objektivní přesun majetkových hodnot bez právem uznaného důvodu.

Kdy je pohledávka vymahatelná

Právní věta: Vymahatelnou pohledávkou se rozumí taková pohledávka, jejíž splnění lze vynutit cestou výkonu rozhodnutí (exekuce), tj. pohledávka, která byla věřiteli přiznána vykonatelným rozhodnutím nebo jiným titulem, podle kterého lze nařídit výkon rozhodnutí (exekuci).Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.Kdy vzniká nárok na promlčení dluhu u banky U banky je opět tříletá doba promlčení dluhu. Pokud tedy během této doby banka nezačne vymáhat dluh u soudu a vy na pozdější soudní vymáhání zareagujete vznesením námitky promlčení, může být možnost vymáhat dluh promlčená a vy ho nebudete muset platit.

Jak dlouho může být vedena exekuce, promlčí se někdy Pohledávka přiznaná rozhodnutím orgánu veřejné moci (většinou soudem) se promlčí za 10 let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno, tedy ve lhůtě 10 let ode dne, v němž rozhodnutí nabylo tzv. „vykonatelnosti“.

Co nelze promlčet : Dále platí omezení pro některá práva, která nelze promlčet vůbec. Jsou jimi právo na výživné, právo vlastnické, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty a právo na vykoupení reálného břemene.

Po jaké době je promlčená exekuce : Motivace většiny exekutorů zastavovat exekuce je minimální. Oprávněný s tím zpravidla nesouhlasí. Proto většinou o zastavení exekuce pro nemajetnost rozhoduje až soud. Po zastavení exekuce pro nemajetnost tedy pokračuje dále promlčecí doba, kdy po 10-ti letech je dluh zcela promlčen a nelze jej tedy již nijak vymáhat.

Kdy Zanikaji dluhy

Promlčení dluhu – délka lhůty Obecná délka promlčecí lhůty činí 3 roky od okamžiku, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. U majetkových práv je tomu jinak – ty se promlčují uplynutím 10 let ode dne kdy právo dospělo. Strany smlouvy si ale mohou ujednat i delší nebo kratší lhůtu pro promlčení dluhu.

K promlčení trestného činu, jehož horní hranice trestní sazby odnětí svobody činí nejméně tři roky dochází po uplynutí pěti let. U ostatních trestných činů dochází k promlčení po třech letech.V současné době si může věřitel vybrat jakéhokoliv exekutora působícího na území České republiky. Exekuční soud posoudí exekuční návrh a v případě, že nenalezne žádná pochybení, tak do 15 dnů nařídí exekuci. Exekutor musí následně dlužníkovi do vlastních rukou doručit usnesení o nařízené exekuci.

Po kolika letech zanikne dluh : Obecná promlčecí doba dluhu činí 3 roky.

Promlčecí lhůta u dluhu se zastaví, pokud věřitel v promlčecí době uplatní své právo u soudu nebo jiného orgánu veřejné moci (v průběhu soudního řízení promlčecí lhůta neběží a právo se nepromlčí). Strany si mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu než stanoví zákon.