Polednice je mytická bytost ve slovanském folklóru obcházející v poledne pole, jež trestá ty, kdo na nich v tuto dobu pracují, a která unáší děti.To bylo ono „klekání“, které se zvonilo zpravidla třikrát za den. Ať byla snídaně nebo oběd, lidé se vším přestali, poklekli a modlili se. Původně se zvonilo podle ročního období, když se rozednívalo nebo smrákalo. Ranní klekání znělo mezi pátou a sedmou ranní, večer pak mezi šestou a desátou.U lavice dítě stálo, A zas do hrozného křiku – z plna hrdla křičelo ,,I bodejž tě sršeň sám – ! „Bodejž jsi jen trochu málo, Že na tebe, nezvedníku, ty cikáně, mlčelo! Polednici zavolám! Poledne v tom okamžení, Pojď si proň, ty Polednice, táta přijde z roboty: pojď, vem si ho, zlostníka!
Co dělala polednice : polednice a klekánice měly strašit děti v přesně danou denní dobu – při zvonění klekání. polednice se zjevovala (nečekaně) v poledne, a to hlavně na poli, kde kontrolovala, jestli si všichni dali obědovou pauzu. klekánice zas číhala po setmění na děti, co nedodržely večerku.
Jak porazit Polednici
Pokud ji nějaký zaklínač chce donutit se opět zhmotnit, musí ji nejprve uvěznit znamením Yrden nebo na ni použít Měsíční prach. Jakmile se příšera opět zhmotní, tak je nutné na ni rychle zaútočit stříbrným mečem, který ještě můžete potřít olejem proti přeludům.
Čím se provinila matka v Polednici : Podle Erbena se matka provinila tím, že pustila dceru k jezeru, dcera se provinila taktéž, protože neposlechla matku a vodník vykonává určený trest.
V neděli 11. července 2010 byly slavnostně vysvěceny nové zvoničky a Roudnicí se po více než 30ti letech rozezněly opravené zvony. Zvony občanům oznamují každý den poledne a podvečerní "klekání" (v létě v 19 hodin a v zimě v 18 hodin) a odchod občanů na věčnost tzv.
Lidé přitom pevně věřili, že za nedodržení těchto pravidel by je stihl trest. A večer by se o tento trest postarala klekánice: děsivá bytost, která vypadala jako stará babice s dřevěnou holí a v roztrhaných šatech připravená vzít každé neposlušné dítě, které by se odvážilo toulat se večer samo venku.
Jak zabít vlkodlaka Zaklínač 3
Doběhněte na konec na vyznačené místo, meditujte do soumraku (20:00) a objeví se vlkodlak. Souboj s ním není vůbec jednoduchý a tak budete muset využít všechny své schopnosti, abyste ho porazili. Samozřejmostí je stříbrný meč, ohnivé znamení Igni a bariéra Quen a také lektvary jako například Hrom a Vlaštovka.Lidé přitom pevně věřili, že za nedodržení těchto pravidel by je stihl trest. A večer by se o tento trest postarala klekánice: děsivá bytost, která vypadala jako stará babice s dřevěnou holí a v roztrhaných šatech připravená vzít každé neposlušné dítě, které by se odvážilo toulat se večer samo venku.Polednice je pohádková bytost, která se v příbězích ze starých a dávných časů zjevovala lidem na vesnici. V pravé poledne trestala na poli i jinde každého, kdo nedodržel svůj polední klid. Každý, kdo ji spatřil, musel ihned přerušit svoji práci a zůstat stát na místě, aby jej polednice nepotrestala.
Večerní zvonění (klekání) bylo i pokynem pro děti, aby šly domů, protože bude chodit klekánice, která zlobivce a opozdilce odvleče pryč. Podobný účinek mívala i polednice, která dohlížela na včasný příchod dětí k obědu. Samo sebou, že i při úmrtí občana a jeho pohřbu se zvonilo.
Kdy zvoní zvony v kostele : Zvony neodmyslitelně patří ke křesťanské tradici. V kostelních věžích svolávají k bohoslužbám, vybízejí k modlitbám, ale jsou i nositeli řady symbolických významů. Mezi ně patří i zvonění v pátek ve tři odpoledne, v hodinu smrti Ježíše Krista, kterého tento den ukřižovali.
Jak zní klekání : Klekání je zvonění, které se opakovalo každý den třikrát – za úsvitu, v poledne a večer. Lidé měli při zvuku zvonu zanechat práce, pokleknout a modlit se modlitbu Anděl Páně.
Jak zabít Morkvarga
Pokud však chcete quest splnit, máte hned dvě možné varianty, na nichž bude záviset Morkvargův osud: Geralt přelstí Morkvarga a nadobro ho zabije pomocí kletby – pokud vlkodlaka zabijete a nakrmíte jeho vlastním masem.
Celý děj se odehrává v několika chvílích kolem poledne. V básni se nacházejí výkřiky, citoslovce, neúplné věty, zvláště ve vyjádření matčiny zloby (cikáně, i bodejž tě sršeň sám). Polednice je zde vykreslena pomocí hlásky „í“, např. (plíží se jako stín – blíž se plíží, blíž – a již je vzápětí).Pověst o odlétání zvonů do Říma na Velikonoce je všeobecně známá. Vždy na Zelený čtvrtek po odeznění modlitby Sláva na výsostech Bohu (Gloria in excelsis Deo) zvony umlkají a odlétají do Říma pro požehnání svatého otce. Někdy se tvrdí, že zvony odlétají proto, že se bojí řehtaček.
Co je to umíráček : Umíráček se nazývá malý kostelní zvon, sloužící k vyzvánění při úmrtí. Rozlišujeme čtyři druhy úmrtního zvonění: umíráček neboli hodinka – zvoní hned po smrti a k jejímu vyzvánění se užívá malého kostelního zvonu, pouze pokud zemře duchovní, k odzvonění úmrtí se vyzvání velkým zvonem.