Zákoník práce nárok na náhradní volno určuje zaměstnanci, který pracoval přesčas, s tím, že zaměstnanci vzniká přednostně právo na příplatek za práci přesčas ve výši 25 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel vám nemůže nařídit, abyste si vzali náhradní volno.Náhradní volno poskytne zaměstnavatel zaměstnanci nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Náhrada mzdy za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku.Příplatek je druhá možnost, jak vám šéf může práci ve svátek vynahradit. Kolik činí příplatek za svátek Je to 100 % vašeho průměrného denního výdělku.
Jaká náhrada přísluší zaměstnanci za práci přesčas : Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Kdy si můžu vzít náhradní volno
Na čerpání náhradního volna se musíte dohodnout se zaměstnavatelem. Zákoník práce stanoví, že byste si ho měli vzít do 3 kalendářních měsíců od měsíce, ve kterém byla práce přesčas odpracována. Pokud jste například 7. dubna odpracovali přesčas, měli byste si ho vzít do konce července.
Kolik si můžu vzít neplaceného volna : Hledání nové práce. Před koncem pracovního poměru můžete čerpat po dobu dvou měsíců neplacené volno na hledání nového zaměstnání, a to nejvýš půlden týdně. Pokud zaměstnání končí výpovědí ze strany zaměstnavatele (podle § 52 zákoníku práce), máte nárok na volno placené.
Náhradní volno se poskytuje v rozsahu práce konané přesčas. Pokud se náhradní volno přesouvá do dalších měsíců, v měsíci, v němž byla práce přesčas odpracována, se plat za práci přesčas nevyplatí, při čerpání náhradního volna se naopak plat nekrátí.
Neplacené volno vždy vychází ze vzájemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, zaměstnavatel jej nikdy sám nařídit nemůže. Pokud nemůže zaměstnanci přidělit práci v pracovní době, jde o překážku na jeho straně – a zaměstnanci náleží náhrady mzdy nebo platu.
Kdy si můžu vybrat náhradní volno
Zaměstnavatel vám nemůže nařídit, abyste si vzali náhradní volno. Na čerpání náhradního volna se musíte dohodnout se zaměstnavatelem. Zákoník práce stanoví, že byste si ho měli vzít do 3 kalendářních měsíců od měsíce, ve kterém byla práce přesčas odpracována.Pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodli, jaký bude v těchto situacích postup, platí následující: za práci ve svátek si vyberete náhradní volno a za přesčas dostanete mzdu plus přesčasový příplatek. To stejné platí i pro další typy příplatků.Za dobu čerpání náhradního volna se pak plat nekrátí. Náhradní volno se poskytuje v rozsahu práce konané přesčas. Pokud se náhradní volno přesouvá do dalších měsíců, v měsíci, v němž byla práce přesčas odpracována, se plat za práci přesčas nevyplatí, při čerpání náhradního volna se naopak plat nekrátí.
Při vlastní svatbě máte v práci nárok na dva dny volna. Náhradu mzdy ale dostanete jenom za jeden; druhý den už je volno neplacené. Když jde rodič na svatbu dítěte, náleží mu den placeného volna. Jesliže jdete na svatbu svého rodiče, máte nárok na jeden den neplaceného volna.
Jak dlouho můžu mít neplacené volno : Hledání nové práce: Pokud zaměstnanci končí pracovní poměr, může poslední dva měsíce čerpat neplacené volno na hledání nové práce – vždy nejvýš půl dne za týden. Pokud pracovní poměr končí výpovědí ze strany zaměstnavatele, má zaměstnanec nárok na volno placené.
Jak dlouho může trvat neplacené volno : V jakém rozsahu bude neplacené volno trvat, opět závisí na dohodě, délka není omezena, vždy ji ale se zaměstnancem dohodněte předem a dohodu sepište. Při volnu nad rámec dovolené může zaměstnanec načerpat síly.
Co obnáší neplacené volno
Za dobu neplaceného volna nedostáváte náhradu mzdy. Není tedy z čeho vypočíst daň z příjmů nebo sociální pojištění; z nulového výdělku je neplatíte. Myslete ale na to, že když čerpáte neplacené volno dlouhodobě, může to ovlivnit váš budoucí důchod – jeho výši i samotný vznik nároku.
Náhradní volno poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci za odpracovanou dobu, kdy by podle pracovní smlouvy pracovat neměl. Může se to týkat práce přesčas v pracovních dnech, ale i práce o víkendech či o svátcích.V tomto článku se dozvíte:
Datum | Den | Název svátku |
---|---|---|
1. 4. | Pondělí | Velikonoční pondělí |
1. 5. | Středa | Svátek práce |
8. 5. | Středa | Den vítězství |
5. 7. | Pátek | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje |
Kdy si můžu vzít neplacene volno : Kdy máte na neplacené volno nárok
Jedné se většinou o závažné osobní důvody. Například svatba vás nebo vašich rodičů, narození vašeho dítěte, pohřeb v rodině, stěhování, kolaps dopravy do zaměstnání (např. při povodních) nebo pokud jste zastupitel na městském úřadě a máte zrovna zasedání.