Za první skutečnou konzervu je považována plechovka, kterou vymyslel v roce 1810 Angličan Peter Durand. Válcová plechová nádoba z pocínovaného plechu byla pěkně bytelná, musela se otvírat bajonetem. (Otvírák na konzervy nemohl být pochopitelně na světě dřív než konzerva.)Nicolas AppertKonzerva / Vynálezce
Objevem tohoto vynálezu se může pyšnit pařížský kuchař Nicolas Appert. Tehdejší konzerva byla skleněná. Krátce po skleněné konzervě přišel anglický obchodník Peter Durand s konzervami plechovými, na které získal i od anglického krále patent (25. dubna 1810).William Lyman vynalezl v roce 1870 otvírák, který řezal plechovku malým kolečkem. V roce 1925 byl pak uveden otvírák s otočným kolečkem a v roce 1931 byl představen první elektrický otvírák na konzervy.
Co je to konzerva : Masové konzervy jsou masa nebo masné výrobky uzavřené do neprodyšných obalů a konzervované sterilací tj. zahřáté po určitou dobu na teplotu, při níž se mají zničit všechny mikroorganismy a spory. Jako obaly se používají plechovky nebo sklenice.
Kdo vynalezl konzervaci potravin
V Antarktidě se nachází Pasteurův polo- ostrov a Pasteurův ostrov. Pasterace (nebo také pasterizace) je jednou z metod konzervace potravin, kterou vyvinul v polovině 19. století francouzský vědec Louis Pasteur. Původně byla pasterace vyvinuta na objednávku francouzského válečného loďstva pro zamezení octovatění vína.
Co obsahuje konzerva : Konzerva dnes
Konzervárenství je typ technologie, proto vlastní obal nemusí být jen kovový, ale setkat se lze se skleněnou či plastovou variantou. Přesto dominantní variantou je konzerva kovová. Dnešní konzervové plechovky se vyrábí z ocelového bílého/pocínovaného plechu, nebo méně často z hliníku.
Historie. Proces ukládání potravin do plechovek vynalezl údajně francouzský inženýr a vynálezce Philippe de Girard.
Traduje se, že rohlíky začal vyrábět jeden vídeňský pekař na počest vítězství nad osmanskou říší v roce 1683, kdy Turci obléhali Vídeň a jejich útok byl odražen. Začal tedy vyrábět pečivo ve tvaru půlměsíce, symbolu turecké říše.
Jak pracovat s otvírákem na konzervy
Okraj konzervy musí zapadnout do drážky nože na spodní straně otvíráku. 3. Konzervu položte na rovnou plochu. Stiskněte tla- čítko Start cca 1 sekundu a jakmile začne otvírák kon- zervu otvírat, tlačítko uvolněte.Podle studie Harvardovy univerzity totiž konzervy obsahují vysoké množství chemikálie zvané bisfenol A, která má nepříznivý vliv na imunitní a endokrinní systém. S jídlem se tak nebezpečné látky dostávají do těla, což může vést až ke vzniku některých druhů rakovin.Otevřenou kapsičku nebo konzervu co nejlépe uzavřete, abyste omezili přístupu vzduchu, a umístěte ji do chladničky. Díky uzavření si zachovají svou vlhkost a aroma konzervy neovládne celý prostor lednice. Do mističky dávejte svému mazlíkovi jen tolik, kolik sní.
V roce 1886 představil brněnský rodák Franz von Soxhlet šetrnou tepelnou úpravu, která nevyžadovala, aby mléko prošlo varem.
Co to je konzervace potravin : Účelem konzervace potravin je zachovat zdravotní nezávadnost a v co největší míře i původní kvalitu, a sice především tím, že se zabrání chemickým reakcím v potravině a pomnožování mikroorganismů (viz Mikrobiální kažení potravin .
Proč nejíst tuňáka v konzervě : „Do konzerv se často používá tuňák pruhovaný, který rtuť příliš zadržovat nedokáže. Jsou ale i druhy, které dokážou rtuti zadržet víc, což je třeba tuňák křídlatý nebo tuňák žlutoploutvý. U těchto druhů je tedy namístě střídmá konzumace.
Kdy byla vyrobena plechovka
Proces ukládání potravin do plechovek vynalezl údajně francouzský inženýr a vynálezce Philippe de Girard. Svůj nápad předal britskému obchodníkovi Peteru Durandovi, aby ho nechal patentovat. Stalo se tak v roce 1810.
První nápojové plechovky z hliníku se dostaly do prodeje v roce 1958. U těch bylo dno i s korpusem z jednoho kusu. K němu se lemováním připevnilo víko. Zpočátku byly lisovány z plechu, v roce 1966 přišly na trh hlubokotažené hliníkové plechovky, v podstatě provedení užívaného dodnes.Historie. Za zemi původu párků je označováno Německo, konkrétně Frankfurt nad Mohanem, kde podle záznamů kronikáře Achilla Augusta Lersnera byly párky prodávány již v roce 1487. Dle tamních cechovních pravidel se k jejich výrobě používalo libové maso z boku (brato), které dalo výrobku jméno bratwurst.
Proč se říká pikador : Po návratu jej jako zlepšovací návrh zavedl ve své provozovně v Krajinské ulici v Českých Budějovicích a označil jej jako pikador podle zápasníků s býky, kteří jsou vybaveni kopím (píkou). Pod tímto názvem jsou v jižních Čechách párky v rohlíku známy dosud.