Rokoko (z francouzského rocaille – česky rokaj) je umělecký sloh, který představoval další vývoj baroka v přibližně letech 1720 až zhruba do 80. let 18. století.Rokoko bylo svou podstatou, stejně jako baroko, ornamentálním stylem. S barokem však nelze rokoko ztotožňovat, i když oba styly si byly příbuzné a rokoko přijímalo mnohé principy baroka, jako například jeho nepravidelnost a dynamické linie.je umělecký sloh, který představoval další vývoj baroka v letech 1735 až 1770/1790. Zatímco ve Francii má rokoko charakter samostatného slohu, následujícího po období výrazného klasicismu, v prostředí střední Evropy, kde plynule navazuje na baroko, je chápaní rokoka jako samostatného slohu sporné.
Kdy začal baroko : Koncem 16. století se v Itálii zrodil nový umělecký sloh zvaný baroko. Ten se začal postupně šířit po Evropě, aby v druhé polovině 17. století převzal vládu nad dřívější renesancí.
Co se nosilo v 18 století
století přizpůsobila tendencím dámské módy; byla velmi dekorativní, až zženštilá. Základem pánského oděvu zůstával nadále kabátec typu justaucorps, vesta a kalhoty. Feminizací byl nejvíce poznamenán kabátec, jehož šosy se rozšířily a vyztužovaly žíněmi nebo papírem, aby trčely do šířky podobně jako dámská krinolína.
V jakém století bylo baroko : Baroko či barok je umělecko-kulturní směr, který vládl v Evropě v 17. a 18. století. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě a v jejích koloniích.
Typickými znaky baroka je okázalost, velkolepost, bohatství forem, dramatičnost, pohyb a energie. Důraz se dává na kontrasty, hru světel a stínů. V baroku rozlišujeme radikální baroko a klasicizující baroko. Můžeme pozorovat témata jako například zázračná zjevení, blaženost či mučednické smrti svatých.
Umělecký sloh
- románský sloh.
- gotika.
- renesance.
- baroko.
- rokoko.
- klasicismus.
Co je to Rokaj
Rokaj (fr. rocaille – mušlička, kamínek) je abstraktní a často nesymetrický ornament, podle kterého dostalo název rokoko. Mívá tvar dvoustranně závitnicové mušle nebo plaménků, často kombinovaný s různými listy nebo drapérií. Základem je tvar lastury, který je vyveden do tvaru plamenů nebo zprohýbaných hřebínků.rané baroko (1595 – 1675; období pronikání nového slohu a jeho prolínání s přetrvávajícím manýrismem; převažujeklasicizující směr barokní architektury); 2. vrcholné baroko (1675 – 1740; období formování národní podoby slohu; vznikají vrcholná díla a specifické formy architektury, např.Architektura. V architektuře baroko dělíme na dvě linie. První je klasicizující baroko, které navazuje na renesanci a později přechází do klasicismu (na konci 18. stol.).
Pánský oděv se skládal ze svrchního oděvu, vesty, kravaty a kalhot. Frak, základní oděv pro společenské a slavnostní příležitosti, byl ve 20. letech 19. století velmi těsný a stejně jako u ženského oděvu měl zvýšený pas.
Co se nosilo v 20 letech : Do popředí se dostává sportovní oblečení, krátké šortky, tílko a pásek. Velký vliv na módu ve dvacátých letech měl kubismus, díky kterému šaty získaly jakýsi strohý nádech.
Kdy bylo období baroka : vymezeno lety 1590−1625. Období v letech 1625−1675 představuje vrcholné baroko. Pozdní baroko je datováno lety 1675−1750, s nímž se vyvíjí rokoko a klasicismus.
Co je typické pro české baroko
patřila římskokatolická církev, aristokracie a panovník. Vznikají zde nejen sakrální stavby, jako chrámy, kláštery, ale také nákladná šlechtická sídla, paláce, zámky, ale mění se také architektonická podoba venkova – kostelíky, kapličky, mariánské či morové sloupy a další sochy.
Sezession, z latinského secessio odštěpení) pochází od uměleckých spolků, které se v Berlíně (1891), v Mnichově (1892) a zejména ve Vídni (Wiener Sezession, 1896) oddělily od konservativních akademií.Literární epochy, směry, proudy a hnutí
- Antika.
- Středověk.
- Renesance a Humanismus.
- Baroko.
- Klasicismus.
- Osvícenství
- Preromantismus.
- Romantismus.
Co je druhé rokoko : Oděv druhého rokoka je nazýván styl oblékání druhé poloviny 19. století a charakterizuje bohatou měšťanskou vrstvu. Nevytvářel se nový módní styl, ale rozvíjela se móda inspirovaná historismem.