Tuto částečnou amnestii vyhlásil Václav Klaus dne 1. ledna 2013 na konci svého novoročního projevu, a to při příležitosti 20. výročí samostatnosti České republiky.Amnestie Václava Havla z ledna 1990
Šlo o jeden z prvních kroků Václava Havla ve funkci prezidenta, kterým byly prominuty tresty uložené za předchozího režimu. Amnestie se týkala zhruba 23 tisíc osob (na území Česka 15 tisíc) z celkem 31 tisíc uvězněných.Jak v prosinci 2023 avizovala Kancelář prezidenta republiky, od 1. ledna 2024 vyřizuje žádosti o milost pouze Kanceláře prezidenta republiky. Nově je tedy nutné se obracet s žádostí o milost přímo na Pražský hrad.
Kdy nastoupil Vaclav Klaus : V červenci 1992 byl jmenován předsedou české vlády. Od konce roku 1989 až do demise své vlastní druhé vlády v roce 1997 tak Klaus nepřetržitě byl jedním z klíčových členů vlády, od roku 1992 tím zdaleka nejvlivnějším.
Co je prezidentská milost
Milost je institutem trestního práva, o kterém samostatně rozhoduje prezident republiky; k platnosti abolice však potřebuje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, vláda je pak za ni odpovědná.
Co je to Abolice prezidenta : Abolice (lat. abolitio od abolere = zrušit, odstranit) je pojem trestního práva, označující prerogativu hlavy státu, na základě jejíhož využití vznikne nepřípustnost trestního stíhání. Může být jak ve formě individuální milosti, tak kolektivní amnestie.
Tak byl Václav Havel 29. prosince 1989 ve Vladislavském sále Pražského hradu jednomyslně zvolen prezidentem Československé socialistické republiky, což byl stále ještě oficiální název státu. Na volbu navázalo slavnostní Te Deum ve Svatovítské katedrále vedené kardinálem Tomáškem.
Právo udělit milost. Udělení milosti prezidentem republiky je pravomoc, kterou znaly již ústavy Československa. Prezident má velmi výjimečné právo zasáhnout do konkrétní kauzy, o níž rozhodovaly trestní soudy a zmírnit či prominout uložený trest. Případně může nařídit, aby nebylo trestní řízení vůbec zahájeno.
Kdo dává milost
Milost je nevymahatelným a nezaslouženým odpuštěním trestu. Právem udělit milost zpravidla disponuje hlava státu (prezident, monarcha).Během honu se mu zabodla větvička do oka a při následné operaci kvůli rozříznutí oka oslepl. Václav I. byl jednookým českým králem. Dnes je to přesně 790 let, kdy byl korunován čtvrtý český král Václav I.Václav Havel odstoupil z prezidentského úřadu tři měsíce před vypršením mandátu 17. července 1992 (s účinností k 20. červenci), poté, co nebyl Federálním shromážděním zvolen na další funkční období a bylo jasné, že konec Československa je nevyhnutelný. Pak se na několik měsíců stáhl z veřejného života.
Koncem roku 1935 Masaryk ze zdravotních důvodů abdikoval a 14. září 1937 zemřel. Jeho pohřeb se stal velkou národní manifestací za svobodu a demokracii.
Co se stane po smrti prezidenta : „V případě zbavení prezidenta úřadu nebo v případě jeho smrti nebo rezignace stane se prezidentem viceprezident. “ „Kdykoli nastane uvolnění úřadu viceprezidenta, jmenuje prezident viceprezidenta, který se ujme úřadu, ihned po schválení většinou hlasů obou komor Kongresu. “
Co kdyz prezident nekoho zabije : Z toho vyplývá, že pokud by prezident skutečně spáchal trestný čin, bude řádně souzen, avšak až po ukončení funkčního období. Ústavní právníci se navíc shodují v tom, že se prezidentova imunita v době výkonu funkce nevztahuje na občanskoprávní delikty – tedy jednání, které odporuje ustanovením občanského zákoníku.
Kdo uděluje amnestii
V ustanovení § 104 odst. 1 zákona o odpovědnosti za přestupky se nově stanovuje, že „amnestii ve věcech přestupků uděluje prezident republiky.
Český prezident
Po vzniku samostatné České republiky se Václav Havel stal jejím prvním prezidentem a zůstal v této funkci dvě funkční období, tedy maximální ústavou povolenou dobu. Poprvé byl zvolen 26. ledna 1993, podruhé 20. ledna 1998. Svou funkci opustil 2. února 2003 a jeho nástupcem se stal Václav Klaus.Pracovní list: Poslední československý prezident Václav Havel. Československo mělo za dobu své existence devět prezidentů. Posledním z nich byl Václav Havel.
Kdo může žádat o milost : Kdo může žádost podat Žádost o milost může podat kdokoliv pro kohokoliv.