Kapitulaci Japonska oznámil císař Hirohito v rozhlasovém projevu 15. srpna 1945. Formálně byla ukončena druhá světová válka podpisem kapitulačních listin 2. září 1945.Konec války v Evropě nastal 8. května 1945 bezpodmínečnou kapitulací Německa. Po americkém svržení atomových bomb ve dnech 6. a 9. srpna 1945 na města Hirošima a Nagasaki, kapitulovalo Japonsko 2. září 1945.Válka vyvrcholila masivními spojeneckými nálety na Japonsko a svržením atomových pum na Hirošimu a Nagasaki, doprovázené vyhlášením války Sovětským svazem a invazí do Mandžuska a dalších území dne 9. srpna 1945, což způsobilo, že Japonci 15. srpna 1945 oznámili záměr vzdát se.
Kdy byla podepsána kapitulace : První akt kapitulace byl podepsán 7. května 1945 v Remeši. Na požadavek Sovětského svazu byla kapitulace opakována 8. května 1945 v Berlíně.
Kdo podepsal japonskou kapitulaci
V 9 hodin ráno tokijského času 2. září 1945 kapitulační listiny podepsal japonský ministr zahraničí Mamoru Šigemicu a po něm i velitel generálního štábu japonské armády generál Jóšidžiró Umezu.
Na které lodí podepsalo Japonsko kapitulaci : I když Evropané mají tendenci klást konec války do květnových dní roku 1945, v Tichomoří v té době zuřily prudké boje. Ty skončily až 2. září 1945, kdy v Tokijském zálivu na palubě americké bitevní lodi Missouri podepsalo Japonsko svou kapitulaci.
Německo napadlo Polsko 1. září 1939, týden po podpisu Paktu Molotov–Ribbentrop mezi Německem a Sovětským svazem a den poté, co pakt schválil Nejvyšší sovět Sovětského svazu.
Zákon tento den označil jako „výročí osvobození Československa Sovětskou armádou“. Zákon 167/1990 rozšířil původní označení „výročí osvobození Československa Sovětskou armádou“ na obecnější „den osvobození od fašismu“, datum 9. května svátku ponechal.
Kdy napadlo Japonsko Čínu
7. července 1937 Japonské císřství zaútočilo na Čínskou republiku, tou dobou zmítanou konfliktem Kuomintangu a komunistů. Druhá čínsko-japonská válka představovala vyvrcholení dlouholetého nepřátelství, které se od roku 1931 projevovalo celou řadou rozsáhlých ozbrojených incidentů a končila až samým závěrem 2.První prakticky použitelné tanky se však objevily až během první světové války, kdy se od prvních prototypů přešlo k sériové výrobě. Britský tank Mark I v akci 26. září 1916 (pohybuje se zleva doprava).Během poslední fáze druhé světové války v Pacifiku shodily Spojené státy americké 6. a 9. srpna 1945 dvě atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki.
Paříž padla 13.
června podepsal maršál Pétain (slavný francouzský vojevůdce z první světové války) za přítomnosti Hitlera kapitulaci Francie – kapitulační ceremonie se odehrávala ve stejném vlaku jako německá kapitulace z r. 1918. Za necelý měsíc dokázali Němci to, čeho v první světové válce nedosáhli za čtyři roky.
Co se stalo v Pearl Harboru : Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).
Co se stalo 22 června 1941 : Ráno 22. června 1941 nacistické Německo společně se svými evropskými spojenci napadli bez vyhlášení války Sovětský svaz a začala tak jedna z nejbrutálnějších a největších válečných kampaní v historii lidstva.
Proč je 8. května státní svátek
Dne 8. května se téměř v celé Evropě slaví Den vítězství nad nacismem a zároveň je to Vzpomínkový den obětem druhé světové války. 8. května 1945 podepsalo nacistické Německo kapitulaci a v Evropě skončila druhá světová válka.
V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky. Ale to platí prakticky všude na světě. vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům. originály dokladů je vhodné nechat v trezoru v hotelovém pokoji a nosit s sebou jen kopie.
Proč Japonsko napadlo Čínu : 7. července 1937 došlo k incidentu na mostě Marca Pola – Japonci uměle vyvolané potyčce na předměstí Pekingu – jenž se stal záminkou pro vypuknutí Druhé čínsko-japonské války. Japonská armáda rychle obsadila Tchien-ťin (30. července) i Peking (31.