Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. stoletím př. n. l. a 1. stoletím n. l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království.O jednom z archeologických divů Jordánska, skalním městě Petra, víme už 200 let. Vděčíme za to švýcarskému cestovateli Johannu Ludwigu Burckhardtovi, který tam 22. srpna 1812 pronikl převlečený za muslimského obchodníka.Do Petry pojedete autobusem asi 2 hodiny, kde začíná 2-3 hodinová prohlídka s průvodcem. Do Petry vstupujeme pěšky. Vede k ní Siq, úzká klikatá soutěska o délce přes 1 kilometr. Navštívíte Velkou pokladnici (Al-Khazneh Farun), Římské divadlo, Královské hrobky (Duhová hrobka je nutností pro fotografy).
Kdy jet Do Petry : Kdy je nejlepší čas pro návštěvu Petry Hlavní sezóna pro návštěvu Petry je jaro (březen, duben, květen) a podzim (konec září až první polovina listopadu).
Kolik stojí vstup do Petry
Celodenní vstupné do Petry je 50 jordánských dinárů, dvoudenní vstupenka vás vyjde na 75 dinárů.
Kolik je divů světa : století př. n. l., kdy nejstarší kanonický seznam starověkých sedmi divů světa sestavil řecký básník Antipatros ze Sidónu. Těmito se inspirovaly i pozdější seznamy, takže se počet divů ustálil na sedmi.
Jídlo v levnější restauraci stojí přibližně 4-6 JOD. Zjistěte si předem, zda ceny na jídelním lístku lepších restaurací zahrnují daň z obratu a spropitné, pokud ne, připočtěte si k výsledné ceně ještě asi čtvrtinu navíc. Alkohol je v Jordánsku, jako v muslimské zemi, drahý a není úplně běžně k sehnání.
Nejlepší dobou pro návštěvu je jaro (duben–květen) a podzim (září–listopad), kdy jsou teploty příjemné a srážky minimální. Počítejte ale s tím, že i v tomto období může být velké horko, zejména u Mrtvého moře a v Akabě.
Kolik je stupnu v Jordánsku
V severovýchodních oblastech Jordánska se teploměr zastaví na 10 °C a u nejznámějšího skalního města na světě jen na 9,6 °C. Na jihu zůstává teplota na příjemných 16,8 °C a moře na 23 °C.Několik dalších bezpečnostních tipů
- Stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
- V noci nevycházejte sami!
- Nestopujte.
- Vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
Vízum na dva vstupy lze zakoupit za 60 JOD, na vice vstupů pak za 120 JOD. V případě, že již máte zakoupený Jordan Pass a že v Jordánsku zůstáváte déle než 3 noci (4 dny), bude Vám odpuštěn vízový poplatek. nebo přes mobilní aplikaci MOI (Jordan eGov Program).
Sedm divů antického světa
- Velká pyramida v Gíze.
- Visuté zahrady Semiramidiny.
- Diova socha v Olympii.
- Artemidin chrám v Efesu.
- Mauzoleum v Halikarnassu.
- Rhódský kolos.
- Maják na ostrově Faru.
Co je osmý div světa : Osmým divem světa lze bezesporu označit turecké bílé kaskády s vodopády v Pamukkale. Jsou jedním z nejpůsobivějších útvarů, jaké příroda vytvořila. Nad údolím řeky Menderes se rozprostírají travertinové terasy, které jako obrovské lastury rozevírají náruč plnou vody z termálních pramenů.
Kolik stojí cigarety v Jordánsku : Jordánsko je muslimská země, takže alkohol tu příliš neseženete, případně je nekvalitní a za dost peněz. Příznivá je naopak situace pro kuřáky, cigarety stojí kolem 80 Kč.
Kdy je nejlepší jet do Jordánska
Nejlepší dobou pro návštěvu je jaro (duben–květen) a podzim (září–listopad), kdy jsou teploty příjemné a srážky minimální. Počítejte ale s tím, že i v tomto období může být velké horko, zejména u Mrtvého moře a v Akabě. Jaro je také ideální pro návštěvu rezervace Dana, která je v plném rozkvětu.
Naprostá většina obyvatel v Jordánsku jsou Arabové s muslimským vyznáním. Jen 4 % obyvatel se hlásí ke křesťanské menšině. Arabština je oficiálním jazykem v běžném i úředním styku. Jordánsko bylo do roku 1946 pod nadvládou Britů, proto se dnes bez problémů domluvíte anglicky.Z alkoholu se zde pije arak, který se vyrábí z vinné révy a anýzu. Oblíbené je také pivo. Pokud máte rádi jídlo z fast foodů, tak si taky přijdete na své.
Jak se plati v Jordánsku : V Jordánsku se platí jordánským dinárem (1 JOD = 31 CZK, kurz k 08/2023), na většině míst se pak dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat (například na trhu), proto je vždy dobré mít v zásobě nějakou hotovost.